کنترل کننده منطق فازی برای سرعت ماشین های سنکرون

AC_Synchronous_Generator

منطق فازی به طور دقیق در اوایل دهه ۱۹۶۰ توسط پروفسور لطفی زاده، پروفسور علوم کامپیوتر دانشگاه برکلیکالیفرنیا، مطرح شد. که نوعی الگوی محاسباتی بود که ادعای توانایی مدلسازی استدلال انسانی نامعین را داشت. در سال ۱۹۶۵ زاده اولین ایده را برای مجموعه­های فازی با عنوان “منطق فازی” ارایه داد.

منطق فازی به صورت مفهومی چند ارزشی است و اجازه می­دهد که ارزش­هایی را بین دوارزشی­هایی مثل” درست/ نادرست”،” بله / خیر”،” بالا / پایین” و … تعریف کرد. می­توان مفاهیمی چون”خیلی”، ” نسبتاً “،”تقریباً “و … را که پایه­های اندیشه و استدلال­های معمولی انسان می­باشند، به صورت ریاضی درآورد تابوسیله کامپیوتر قابل فهم باشند و از این طریق بتوان برنامه­های کامپیوتری که به منطق و تفکر انسان نزدیکترند را بوجود آورد.

مجموعه­های کلاسیک یا صریح برای تعریف یک عضو درمجموعه­ی جهانی بکار می­رود. رابطه­ی بینِ عضویت و عدم عضویت، تعریفی واضح و مشخص است. اما برای یک مجموعه­ی جهانی، که شاملِ مجموعه­های فازی نیز است، انتقال می­تواند به صورت تدریجی صورت پذیرد. این انتقال در میان درجات مختلف عضویت می­باشد که می­توان این موضوع را با مرزهای مبهم و چندگانه­ی مجموعه­ی فازی تطبیق داد. بنابراین،عضویتِ عناصر در این مجموعه از مجموعه­ی جهانی توسط یک تابع، که قصد توصیف ابهام وچند معنایی را دارد، توصیف می­شود.

 

برای دیدن بقیه مطلب به لینک زیر مراجعه کیند…..

 

کنترل کننده منطق فازی برای سرعت ماشین های سنکرون


درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *