بررسی کامل کاخ چشمه عمارت بهشهر

کاخ چشمه عمارت بهشهر

بررسی کامل کاخ چشمه عمارت بهشهر

چشمه عمارت بنایی است مستطیل شکل وآجری در دو طبقه با ایوانهایی رفیع با قدمتی از دوره صفویه که در حال حاضر در محدوده جنوبی شهر بهشهر قرار گرفته است.طول آن ۲۵ متر و عرض آن ۲۲ متر است.در زیر این عمارت ، مظهر چشمه ای است که زمانی آب آن با استفاده از تنبوشه های سفالی به حوضچه های طبقه دوم و سپس سرریز آن به حوضچه های طبقه اول و از طریق چوبهایی به حوض های اطراف بنا هدایت می شد.این بنا در روزگارآبادانی، با گنبدی پوشانده ومزین به نقاشیها و کاشیهای الوان بود.در حال حاضر بخش اعظمی از طبقه دوم این اثر ارزشمند از بین رفته و بقایای آن توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی در حال مرمت است.

برای دانلود این مقاله روی لینک زیر کلیک کنید:

نام فایل: بررسی کامل کاخ چشمه عمارت بهشهر

دانلود فایل: لینک مستقیم

پسورد: www.noandishaan.com

منبع: نواندیشان

 

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (2)

 • شعله پاسخ به

  در حال حاضر مشغول از بین بردن این بنای تاریخی هستند مسئولین به مرمت آثار نمی پردازند بلکه به اسم مرمت آثار باستانی شهرمان را هم متوجه خطر کرده اند الان در حال سفید کردن وگچ کاری بنا هستند اگر عکس بگیریم و رسانه ای کنیم هم تهدید میکنند که حرم است و نباید عکس بگیرید چه کسی مئول رسیدگی است؟؟؟؟؟

  دی ۸, ۱۳۹۶ در ۱:۲۲ ب.ظ
  • نواندیشان پاسخ به

   با سلام
   متأسفانه رسیدگی مناسبی به بناها و اماکن تاریخی نمیشه و خیلی از بناها به همین شکل رها شدن یا حتی بدتر، خراب شدن. نمونه های زیادی از این دست هست و فقط میشه تأسف خورد.

   دی ۹, ۱۳۹۶ در ۹:۱۶ ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *