فرایند تولید روغن دانه انگور

فرایند تولید روغن دانه انگور

در حال حاضر، حدود ٩٠ درصد روغن مصرفي كشور از خارج از كشور تأمين مي شود. به همين دليل ، توجه به ضايعات و هسته هاي ميوه هاي فر آوري شده اي مثل مركبات،انگور، سبوس برنج و ذرت و در مجموع هر حركت جديدي در جهت يافتن منابع غذايي جديد مي تواند در كاهش وابستگي شديد كشور موثر باشد.
روغن دانه انگور سال هاست كه در كشورهاي پيشرفته به خاطر طعم خوش وداشتن درجه حرارت بالا در پخت وپز به روغن هاي ديگر ترجيح داده شده و مصرف مي شود. دانه انگور پس از آنكه آب انگور را براي تهيه كردن سركه ميگيرند، گرفته مي شود


در نتيجه مي توان اين روغن را بدون آنكه بسوزد يا دود كند براي سرخ كردن، كباب كردن و پختن غذا به كار برد. پس از پختن يا سرخ كردن غذا با روغن دانه انگور مي توان با باقيمانده همان روغن غذاي ديگري تهيه كرد، بدون اينكه روغن طعم ماندگي پيدا كرده باشد. بررسي هاي انجام شده در مورد اين روغن نشان مي دهد كه هضم روغن دانه انگوربرخلاف بقيه روغنها سنگين نيست و طعم اصلي غذا را تغيير نمي دهد و از خود چربي برجاي نمي گذارد.

تاريخچه پيدايش محصول

در طول جنگ جهاني اول بعلت کمبود روغن خوراکي در آلمان و اتريش و مجارستان به روغن هسته انگور توجه شد تا بتواند جوابگوي کمبود باشد. از لحاظ تاريخي ابتدائي ترين کارها در سال ١٥٦٠ ميلادي بر روي روغن هسته انگور انجام شده و اولين گزارش ايجاد کارخانه توليد روغن هسته انگور به سال ١٧٨٠ ميلادي بر مي گردد.

مصارف و کاربردهاي روغن هسته انگور
۱- مصرف خوراکي
٢- صنعت رنگ
٣- صنعت لاستيک سازي
٤– صنعت کاغذ سازي
٥- صنعت نساجي
٦- صنعت داروسازي
٧- صنعت داروسازي
٨- صنعت هواپيمايي
٩- مواد آرايشي

اهميت كالا در دنياي امروز: 
در حال حاضر، حدود ٩٠ درصد روغن مصرفي كشور از خارج از كشور تأمين مي شود. به همين دليل ، توجه به ضايعات و هسته هاي ميوه هاي فر آوري شده اي مثل مركبات،انگور، سبوس برنج و ذرت و در مجموع هر حركت جديدي در جهت يافتن منابع غذايي جديد مي تواند در كاهش وابستگي شديد كشور موثر باشد. 

فرايند روغن کشي و تصفيه روغن : 
١- مواد اوليه جهت روغن کشي انگور:

٢- جداسازي هسته انگور از ضايعات کارخانه آب انگور گيري : 
هسته انگور از ضايعات کارخانجات آب انگور بدست مي آيد و به لحاظ چسبندگي که ين تفاله و دانه وجود دارد، جداسازي مشکل است و روشهاي مختلفي پيشنهاد مي شود:
١. روش مورد استفاده در مقياس آزمايشگاهي
٢. استفاده از تفاله مرطوب
٣. براساس تفاله خشک

انتخاب خشک کن: 
براي خشک کردن تفاله ها از روش مداوم استفاده مي شود زيرا:
١. دستگاه کوچکتر است. 
٢. رطوبت محصول از يکنواختي بيشتري برخوردار است.
٣- آماده سازي دانه هاي روغني :
شامل قسمتهاي توزين، تميز کردن، خرد کردن و واجد شرايط کردن دانه ها براي روغن کشي(پختن) و پرک کردن(فيلک کردن) است. اعمال خشک کردن و پوست گيري نيز مي تواند برحسب فرآيند و دانه اي که روغن کشي مي شود به اين مراحل اضافه مي شود.

[highlight]برای مشاهده کامل و جامع تر این اطلاعات اینجا را کلیک کنید[/highlight]

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *