سنگ مصنوعی – سمنت پپلاست

سنگ مصنوعی – سمنت پپلاست

سنگ مصنوعی چیست؟

سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست همان سنگ های صنعتی میباشد که با استفاده از قالب های فرم دار (هر شکل ممکن) و با استفاده از ملات مخصوصی که تشکیل شده از (سیمان-رزین-رنگ های طبیعی معدنی) برای نما و کف و پله ساختمان ها ساخته مشود.

که تکنولوژی نوینی در در صنعت ساختمان میباشد و از مزیت های سنگ مصنوعی نسبت به سنگ طبیعی به این موارد میتوان اشاره کرد:

  1. وزن سبک تر سنگ های مصنوعی
  2. قابلیت چسبندگی بیشتر به بدنه ساختمان
  3. امکان تولید نا محدود سنگ های مصنوعی سمنت پلاست
  4. استقامت دمایی بیشتر سنگ های مصنوعی

 

.مواد مصرف شده در سنگهاي سمنت پلاست چیست؟
سنگدانه هاي طبيعي عمل آوري شده، نوع خاصي از سيمان، مواد شيميايي و پليمري و رنگدانه هاي معدني مواد تشكيل دهنده سمنت پلاست مي باشد.

2. رنگ هاي بكار رفته روي محصولات چه کیفیتی دارد؟
تمامي رنگ هاي بكار رفته منشا معدني و طبيعي دارند و بصورت كاملا عمقي مي باشد و در مغز محصولات وجود دارند اين رنگ ها كاملا مقاوم در برابر نور خورشيد و عوامل جوي مي باشند.


3. ایا میتوان روی سنگ های مصنوعی برشکاری و سوراخ کاری انجام داد؟
برش و سوراخ كاري همانند سنگ هاي طبيعي توسط صفحه گرانيت بر و مته الماس امكان پذير مي باشد و در مراحل انجام اين عمليات هيچ گونه پريدگي و لغزش وجود ندارد.

4. روش نصب سنگ های مصنوعی سمنت پلاست روی دیوار یا کف چگونه است؟
هيچ گونه شرايط و تخصص خاصي براي نصب اين سنگها وجود ندارد و كاملا شبيه به نصب سنگ طبيعي است و با روش هاي معمول شامل دوغاب ريزي و چسب كاشي انجام مي شود.

5. درمقایسه با سنگ های طبیعی قدرت چسبندگی سنگ های مصنوعی روی سطح عمودی چگونه است؟
بسياري از سنگ هاي طبيعي بعلت منشا آهگي قدرت چسبندگي بسيار پاييني دارند و اصطلاحا بدون اسكوپ قابل نصب نمي باشند و همچنين سراميكي ها نيز بخاطر منشا رس، قدرت چسبندگي ضعيفي دارند اما در مورد سنگهاي مصنوعی سمنت پلاست بخاطر وجود مواد معدني و طبيعي و سيمان قدرت چسبندگي به دوغاب سيمان و چسب فوق العاده بالا مي باشد.

6. کیفیت چسبندگی و استقامت سنگ های مصنوعی در شرایط جوی خیلی سرد چگونه است؟
يخبندان و ذوب يخ در مناطق سردسير عموما باعث ترك هاي موئينه و شكست و تخريب روي سنگهاي طبيعي مي شود؛ در نتيجه نصب سنگ طبيعي نما در مناطق سردسير عموما توصيه نمي شود اما در محصولات سمنت پلاست بعلت مقاومت دمايي بالا و تحمل يخبندان براحتي مي تواند در مناطق سردسير جايگزين سنگ هاي طبيعي شود.

7. لیز و لغزندگی یا استکاک مطلوب تردد سنگ فرش های سمنت پلاست در مقایسه با سرامیک چگونه است؟
سراميكها داري لعاب ضد آب مي باشد در نتيجه سطح بسيار لغزنده اي دارند و در مكان هاي مرطوب بايد كاملا با احتياط تردد شود در صورتي كه بعلت نفوذ آب 3% در سمنت پلاست، در شرايط مرطوب اصطکاک ايجاد مي شود و جلوي لغزنده بودن سطح محصول را مي گيرد.

8. آيا براي استفاده از سمنت پلاست در نماي بيرون ساختمان نياز به پوشش هاي رزين و لاك جهت غير قابل نفوذ كردن سنگ مي باشد؟
در استفاده از سنگهاي طبيعي تراورتن و آنتيك در نماهاي بيروني ساختمان جهت غير قابل نفوذ كردن رطوبت و عدم ايجاد تيرگي در سطح سنگ از پوشش هاي رزين و لاك بي رنگ استفاده مي شود اما در سمنت پلاست بعلت نفوذ بسيار پايينتر از سنگ هاي فوق، هيچ نيازي به اجراي پوشش و لاك نمي باشد.

9. وزن سنگ هاي سمنت پلاست نسبت به سنگهاي طبيعي چقدر است؟
وزن مخصوص سمنت پلاست 2200 كيلوگرم در هر مترمكعب و سنگ هاي طبيعي عمدتا 2700 كيلوگرم در هر مترمكعب مي باشد كه نشان دهنده سبك تر بودن در مقايسه با سنگهاي طبيعي مي باشد.

10. در چه بخشي از ساختمان نمي توان از سمنت پلاست استفاده نمود؟
در مناطقي با رطوبت دائمي همانند استخر و حمام استفاده از سنگ توصيه نمي شود در سنگهاي طبيعي تحت تاثير رطوبت دائمي مواد معدني بسطح كشيده مي شوند و اين پديده بصورت شوره زدگي روي سطح سنگ بروز مي كند كه اين مورد در سنگهاي سمنت پلاست نيز بشدت صادق مي باشد و معمولا در چنين مناطقي استفاده از سراميك ها بعلت لعاب ضد آب توصيه شده است.


11. بطور خلاصه سنگ های مصنوعی چه مزایای نسبت به سنگ های طبیعی دارد؟
هزينه بمراتب ارزانتر، مقاومت دمايي بالا و امكان استفاده در مناطق سردسير، تنوع و رنگ بندي بالا و امكان تعريف رنگ، مقاومت نفوذ رطوبت بالاتر از بسياري از سنگ هاي طبيعي، نصب آسان و كم هزينه تر از سنگ هاي طبيعي بخشي از مزاياي استفاده از سنگ هاي مصنوعي سمنت پلاست مي باشد
[divider]
[divider]
جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سنگ مصنوعی با لینک زیر مراجعه نمایید :

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *