روش های استریلیزاسیون با دمای پایین؛ فرمالدهید، اتیلن اکساید و پلاسما

روش های استريليزاسيون

در ایالات متحده آمریکا، سالانه حدود ۵/۴۶ میلیون عمل جراحی و حدود ۵ میلیون آندوسکوپی دستگاه گوارش صورت می‌ گیرد . به طور حتم هر عمل جراحی منجر به پاره کردن یا تماس مستقیم وسایل و ابزار جراحی با غشاء مخاطی بیمار می‌شود. بنابراین عدم استریل صحیح ابزار جراحی نه تنها موجب انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر (مانند ویروس هپاتیت ب) می‌شود بلکه باعث انتقال بیماری از محیط به بیمار نیز می‌شود (سودوموناس آئروژینوزا ).

مطالعات نشان می‌دهد همه ساله حدود۱/۴ میلیون از افراد جامعه در اروپا دچار عفونت‌های بیمـارستـانـی مـی‌شوند که ۰۰۰/۳۷ مورد آن به مــرگ مـنـجــر مــی‌شــود. بــر اســاس گــزارش سازمان کنترل بیماری‌ها در امریکا تعداد مرگ و میر بر اثر عفونت‌های بیمارستانی ۰۰۰/۹۹ نفر اعلام شده که این عدد با میزان مرگ و میر بر اثر ایدز، سرطان سینه و تصادفات جاده‌ای برابری مـی‌کنـد. سـازمـان بهـداشـت جهـانی در سال ۲۰۰۲ اعـلام کرد میزان ۱/۱۱% ازبیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی در مدیترانه‌ی شرقی و ۱۰% در آسـیـــای جـنـــوب شــرقــی بــه عـفــونــت‌هــای بیمارستانی دچار می‌شوند.

تــــــاکـــنـــــون روش هـــــای مــخــتــلــفـــــی بـــــرای اسـتـریـلـیـزاسـیـون ابـزار و تـجـهیزات پزشکی به جامعه‌ی پزشکی ارائه شده است. روش های اسـتـریـلـیـزاسـیـون بـه دو دسـتـه دمـای بـالا مـانند اسـتــریـلـیــزاسـیــون بـخــار و دمــای پـایـیـن شـامـل فــرمــالــدهـیـد، اتیلـن اکسـایـد و استـریلیـزاسیـون پلاسما تقسیم می‌شوند. در این مقاله روش‌های استریلیزاسیون با دمای پایین با یکدیگر مقایسه خواهند شد.

نویسنده: فاطمه بامداد، کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی از دانشگاه surrey انگلستان

دانلود مقاله


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *