نيروگاه هاي خورشيدي

نيروگاه هاي خورشيدي

خورشيد نه تنها خود منبع عظيم انرژي است بلكه سراغاز حيات و منشاء تمام انرژي هاي ديگر است. طبق آخرین برآوردهای رسمی اعلام شده عمر این انرژی بیش از ۱۴ میلیارد سال می‌باشد و در هر ثانیه ۲/۴ میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می‌شود. با توجه به وزن خورشید که حدود ۳۳۳ هزار برابر وزن زمین است. این کره نورانی را می‌توان به‌عنوان منبع عظیم انرژی تا ۵ میلیارد سال آینده به حساب آورد.

قطر خورشيد 610*1.39 كيلومتر است و از گازهاي نظير هيدروژن (86.8 درصد) هليوم(3 درصد) و63 درصد عنصر ديگر كه مهمترين انها اكسيژن- كربن- نئون و نيتروژن است تشكيل شده است. میزان دما در مرکز خورشید حدود ۱۰ تا ۱۴ میلیون درجه سانتیگراد می‌باشد که از سطح آن با حرارتی نزدیک به ۵۶۰۰ درجه و به صورت امواج الکترو مغناطیسی در فضا منتشر می‌شود.

زمین در فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتری خورشید واقع است و ۸ دقیقه و ۱۸ ثانیه طول می‌کشد تا نور خورشید به زمین برسد. بنابراین سهم زمین در دریافت انرژی از خورشید میزان کمی از کل انرژی تابشی آن می‌باشد.

سرمنشاء تمام اشکال مختلف انرژیهای شناخته شده تاکنون شامل (سوختهای فسیلی ذخیره شده درزمین، انرژی‌های بادی، آبشارها، امواج دریاها و…) موجود در کره زمین از خورشید می‌باشد.

متن کامل این مطلب را از لینک زیر دانلود نمایید:

نيروگاه هاي خورشيدي

ارسال کننده: محمد جباری

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (2)

 • بهنام پاسخ به

  متاسفانه دانلود نمیشه .

  اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۵ در ۶:۰۶ ب.ظ
  • 3shahrsaz پاسخ به

   سلام آقا بهنام.
   چه مشکلی برای دانلود مقاله دارید؟ تست کردم مشکلی نداشت.

   اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۲ ب.ظ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *