نیروگاه های خورشیدی

نیروگاه های خورشیدی

نیروگاه های خورشیدی

خورشید نه تنها خود منبع عظیم انرژی است بلکه سراغاز حیات و منشاء تمام انرژی های دیگر است. طبق آخرین برآوردهای رسمی اعلام شده عمر این انرژی بیش از ۱۴ میلیارد سال می‌باشد و در هر ثانیه ۲/۴ میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می‌شود. با توجه به وزن خورشید که حدود ۳۳۳ هزار برابر وزن زمین است. این کره نورانی را می‌توان به‌عنوان منبع عظیم انرژی تا ۵ میلیارد سال آینده به حساب آورد.

قطر خورشید ۶۱۰*۱٫۳۹ کیلومتر است و از گازهای نظیر هیدروژن (۸۶٫۸ درصد) هلیوم(۳ درصد) و۶۳ درصد عنصر دیگر که مهمترین انها اکسیژن- کربن- نئون و نیتروژن است تشکیل شده است. میزان دما در مرکز خورشید حدود ۱۰ تا ۱۴ میلیون درجه سانتیگراد می‌باشد که از سطح آن با حرارتی نزدیک به ۵۶۰۰ درجه و به صورت امواج الکترو مغناطیسی در فضا منتشر می‌شود.

زمین در فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتری خورشید واقع است و ۸ دقیقه و ۱۸ ثانیه طول می‌کشد تا نور خورشید به زمین برسد. بنابراین سهم زمین در دریافت انرژی از خورشید میزان کمی از کل انرژی تابشی آن می‌باشد.

سرمنشاء تمام اشکال مختلف انرژیهای شناخته شده تاکنون شامل (سوختهای فسیلی ذخیره شده درزمین، انرژی‌های بادی، آبشارها، امواج دریاها و…) موجود در کره زمین از خورشید می‌باشد.

متن کامل این مطلب را از لینک زیر دانلود نمایید:

 

ارسال کننده: محمد جباری

نام فایل: نیروگاه های خورشیدی

دانلود فایل: لینک مستقیم

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (2)

 • بهنام پاسخ به

  متاسفانه دانلود نمیشه .

  اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۵ در ۶:۰۶ ب.ظ
  • 3shahrsaz پاسخ به

   سلام آقا بهنام.
   چه مشکلی برای دانلود مقاله دارید؟ تست کردم مشکلی نداشت.

   اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۲ ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *