آموزش متلب (بخش اول)

آموزش متلب (بخش اول)

 آموزش متلب (بخش اول)

مقدمه

بسته نرم‌افزاری MATLAB) Matrix Laboratory) یک سیستم ماتریس‌محور برای محاسبات ریاضی و مهندسی است. MATLAB در طول سالهای اخیر به ابزار بسیار قدرتمندی برای انجام پردازشهای پرزحمت و سنگین مهندسی مبدل شده است؛ به طوری که رسم برخی نمودارها یا انجام بعضی محاسبات را جز به کمک MATLAB نمی‌توان تصور کرد.
MATLAB دارای جعبه‌ابزارهای (TOOLBOX) متنوعی برای انجام محاسبات مختلف است که از جمله آنها می‌توان به جعبه‌ابزارهاي پردازش سيگنال (Signal Processing)، پردازشهاي آماري (Statistics)، شبکه‌های عصبی (Neural Network)، دريافت تصوير (Image Acquisition)، پردازش تصویر (Image Processing)، سيستمهاي كنترلي (Control Systems)، طراحي فیل تر (Filter Design)، منطق فازي (Fuzzy Logic)، الگوريتم‌هاي ژنتيك (Genetic Algorithms) و … اشاره كرد.با توجه به اهمیت بسیار این نرم افزار در اکثر علوم مهندسی بر آن شدیم که با همکاری دوستان، آموزشی از این نرم افزار ارائه دهیم .
در این آموزش قصد داریم از ابتدایی ترین مطالب از قبیل آشنایی با محیط نرم افزار MATLAB شروع کنیم و به امید خدا و یاری دوستان تا حد ممکن آموزش را پیش ببریم.
بنابراین بنده آموزش را از مطالب ابتدایی شروع میکنم و هر کدام از دوستان که با قسمتی از این نرم افزار آشنایی دارند اعلام بفرمایند تا از توانایی ایشان هم در این آموزش بهره مند شویم.منتظر حضور گرمتان هستیم.
با تشکر

آموزش متلب -فصل اول :

پس از نصب و اجرای MATLAB با صفحه ای مشابه صفحه زیر روبرو میشوید که تک تک به تویضح قسمت های مختلف آن میپردازیم.

البته در ورژن جدید متلب به صورت پیش فرض جای پنجره Work Space در سمت راست تصویر قرار دارد.

بررسی منوها :

منوی File :

منوی Edit :
مانند منوی edit اکثر برنامه ها میباشد و از گزینه هایی چون redo , undo,cut,copy,paste و…. تشکیل شده است

منوی Debug

منوی Desktop:


منویWindow
با استفاده از گزینه های این منو میتوانید پنجره مورد نظر را فعال کنید

استفاده از Help :
یکی از بهترین منابع برای یادگیری نرم افزار متلب استفاده از Help قدرتمند این نرم افزار میباشد.که میتوانیم به صورت موضوعی به Help رجوع کرده و از آن استفاده کنیم.
از منوی help گزینه MATLAB Help را انتخاب کنید.با پنجره ای همانند پنجره زیر مواجه میشوید.

 

ادامه این آموزش را میتوانید از این لینک دنبال کنید

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *