آشنایی با نرم افزارهای LS-Dyna

آشنایی با نرم افزارهای LS-Dyna

 

نرم افزار LSTC_LS-DYNA جهت مدل کردن ضربه و انفجار استفاده می‌شه و جدیدترین نسخهٔ این نرم افزارو میتوانید در ادامه دانلود نمایید

امروزه روشهای عددی در کنار روشهای تحلیلی و تجربی کمک زیادی به حل مسائل و شناخت پدیده های فیزیکی می نماید. پدیده هایی که در طی فرایندهای دینامیکی با سرعت بالا اتفاق می افتد معمولا در تستهای تجربی به سختی قابل مشاهده و ثبت هستند. در حالی که در یک تحلیل عددی معمولا کل فرایند را می توان شبیه سازی نمود. هیدروکدها ابزارهای محاسباتی از علم مکانیک محیطهای پیوسته می باشند که برای شبیه سازی پاسخ مواد جامد وسیال در برابر بارهای دینامیکی (ضربه و انفجار) بکار می روند.

یکی از هیدروکدهای معروف,
نرم افزار LS-Dyna میباشد که قابلیتهای بسیار بالایی در حل مسائل دینامیکی غیر خطی دارد. توان بالای این کد در تحلیل مسائل دتونیشن(Detonation), انتشار امواج شوک, شکل دهی فلزات با تغییر شکلهای زیاد, برخورد اجسام, نفوذ پرتابه در هدف و …و با داشتن تقریبا 200 نوع مدل ماده و 13 نوع معادله حالت و انواع روشهای تماس سطوح (contact), این کد را به یکی از قویترین نرم افزارهای مهندسی تبدیل کرده است که می تواند در بسیاری از مسائل انفجار و ضربه مورد استفاده قرار گیرد. قابل ذکر است علیرغم این قابلیتها, این نرم افزار همچون سایر نرم افزارهای مهندسی به تنهایی نمی تواند شناخت دقیقی از پدیده های فیزیکی بدهد. انتخاب نوع مدل ماده و معادله حالت مناسب , داشتن اطلاعات مربوط به خواص مواد و پارامترهای مورد نیاز در مدل ماده و معادلة حالت, شرایط اولیه و مرزی, تعریف مناسب سطوح تماس و … ایجاب میکند که این روشهای عددی در کنار نتایج تجربی مورد استفاده قرار گیرد. نوع روش حل نیز تاثیر بسزایی در نتایج حاصله دارد. روشهای حل لاگرانژی, اویلری, کوپل لاگرانژی- اویلری, MMALE, SMALE و SPH را می توان بکار برد که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند. برای انتخاب روش حل مناسب بایستی با توجه به نوع مساله روش مناسب را انتخاب نمود. تحلیلهای عددی کمک مهمی در انجام تستهای مفید کرده و نتایج تستهای تجربی نیز داده های صحیح تری برای شبیه سازی عددی میدهد و با جلو رفتن هر دو روش در کنار هم میتوان به شناخت خوبی از پدیده رسید .

یکی دیگر از هیدروکدهای قدرتمند در حل مسائل دینامیکی غیر خطی, نرم افزار AUTODYN می باشد. با استفاده از این نرم افزار می توان انواع مسائل انفجار و ضربه را شبیه سازی نموده و نتایج با دقت قابل قبولی از آن گرفت. در این نرم افزار نیز از انواع روشهای حل لاگرانژی, اویلری, کوپل لاگرانژی- اویلری, MMALE ,SMALE و SPH می توان استفاده کرد.

آشنایی با نرم افزارهای LS-Dyna و AUTODYN

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *