پایان نامه کارشناسی ارشد فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس

پایان نامه ارشد فیزیولوژی

پایان نامه بررسی نقش آروماتاز در میانجیگری اثر تستوسترون بر حافظه فضایی و یادگیری در ناحیه CA1 هیپوکامپ موش صحرایی در دانشگاه تربیت مدرس توسط فرشاد مرادپور برای کسب درجه کارشناسی ارشد در رشته فیزیولوژی ارائه گردید.

چکیده این پایان نامه را در متن زیر می توانید مطالعه کنید:

هورمونهای جنسی از مهمترین عوامل ایجاد تفاوت یادگیری و حافظه در بین دو جنس نر و ماده می باشند. تراکم گیرنده های آندروژنی و استروژنی و مکانیسم کامل تولید تستوسترون و استروژن در مراکز اصلی حافظه و یادگیری بویژه هیپوکامپ نشان دهنده نقش این گیرنده ها و آنزیم های گروه P450 در یادگیری و حافظه فضایی است . به همین منظور در این تحقیق ما علاوه بر بررسی اثر تستوسترون و استروژن بر یادگیری و حافظه فضایی با تزریق مهارکننده آروماتاز (آناسترازول) مسیر اثر تستوسترون بر یادگیری و حافظه فضایی را در MWM مورد بررسی قرار دادیم. ابتدا ناحیه CA1 حیوانات بصورت دو طرفه کانول گذاری شد . پس از طی دوره بهبودی، گروه های مختلف، تستوسترون با دوزهای ،۴۰ ، و ۸۰ میکروگرم، استروژن بادوزهای ۱، ۲/۵، ۵، ۱۰ و ۱۵ میکروگرم و آناسترازول در دوزهای ۰/۲۵، ۰/۵ و ۱ میکروگر م و ترکیبی از دوز موثر تستوسترون و آناسترازول و همچنین دوز موثر استروژن و آناسترازول حل شده در ۰/۵ میکرولیتر DMSO دریافت کردند . نتایج تزریق تستوسترون ۸۰ میکروگرم و استروژن ۱۵ میکروگرم، افزایش در مسافت طی شده و زمان لازم برای پیدا کردن سکوی پنهان نشان دادند. نتایج حاصله از تزریق آناسترازول در دوز ۰/۵ میکروگرم کاهش در زمان و مسافت طی شده را نشان دا د. نتایج حاصل از تزریق توام موثر تستوسترون و آناسترازول و همچنین تزریق توام استروژن و آناسترازول نشان می دهد که، آناسترازول می تواند اثر تستوسترون بر حافظه را تغییر داده و به حد کنترل تعدیل نماید ، اما بر اثر استروژن بی تاثیر است. نتایج حاصل از این تحقیق نشان میدهد که تستوسترون در حضور P450arom به استروژن تبدیل می شود و استروژن باعث تخریب حافظه و یادگیری در MWM می گردد.

کلید واژه: تستوسترون، استروژن، آناسترازول، آروماتاز، CA1، هیپوکامپ

برای دریافت متن کامل پایان نامه، بعد از ثبت نام در تالار گفتگو، وارد لینک زیر شوید و پایان نامه را دانلود کنید:

دانلود پایان نامه


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *