دانلود پایان نامه برنامه ریزی کاربری اراضی شهری با استفاده از What If

پایان نامه کاربری اراضی شهری با استفاده از سیستم پشتیبانی برنامه ریزی What if، نمونه موردی: شهر دورود
مقطع کارشناسی ارشد شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس سال 1381

تهیه کننده: اسد رازانی
استاد راهنما: دکتر علی عسگری
استاد مشاور: دکتر مجتبی رفیعیان

استفاده بهینه از زمین و برنامه ریزی کاربری اراضی شهری، یکی از مسائل مهم و اساسی در نظام برنامه ریزی شهری می باشد و باید با هدایت آگاهانه توسعه شهر از رشد بی رویه شهرها و اتلاف بیهوده زمین های کشاورزی جلوگیری کرد. با توجه به اهمیت و ضرورت بحث برنامه ریزی کاربری اراضی شهری و مشکلات فراوان شهرهای امروزی، لازم است از روشها و ابزار جدیدی که بتوانند در تصمیم گیری به برنام ریزان کمک کنند، استفاده نمود. از جمله این روش ها، روش های مبتنی بر سیستم های پشتیبانی برنامه ریزی می باشد.
سیستم های پشتیبانی برنامه ریزی بازوهای تصمیم گیری هستند و جنبه حمایتی در قضاوت دارند. What-if یکی از این روش هاست که به صورت یک سیستم پشتیبانی برنامه ریزی پویا بر پایه GIS طراحی شده و به منظور ارزیابی تأثیر عوامل مختلف در زمینه سیاست های عمومی بر شهر پایگاه های داده ای GIS را به کار می گیرد. در سیستم What-if با اجرای سه مرحله تحیلی قابلیت سنجی اراضی، پیش بینی تقاضای کاربری های شهری و تخصیص زمین به تقضاهای کاربری زمین پیش بینی شده، شکل های مختلف آینده یک منطقه از طریق سناریوهای مختلف تخصیص پیش بینی می شوند.
دورود شهر مورد مطالعه در این تحقیق با جمعیت 100 هزار نفر در سال 1380 است که سه مرحله تحلیلی What if بر روی آن اجرا شد.
نتایج بدست آمده نشان می دهد که از بین جهات مختلف توسعه آتی شهر، محور ارتباطی بروجرد بهترین جهت می باشد.

واژگان کلیدی: برنامه ریزی کاربری اراضی شهری، سیستم های پشتیبانی برنامه ریزی، GIS، What if، دورود

دانلود پایان نامه


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *