آموزش نصب کامپایلر c برای متلب و استفاده از فایل های MEX

آموزش نصب کامپایلر c برای متلب و استفاده از فایل های MEX

متلب با استفاده از فایل های MEX می تواند برنامه های نوشته شده به زبان های ++C/C و Fortran را اجرا کند، MEX از MATLAB Executable گرفته شده، شامل کدها و توابع کامپایل شده ی ++C/C و Fortran هستند که همانند M-fileها و فانکشن های Build-in متلب از داخل Command Window قابل اجرا می باشند.

استفاده از MEX فایل ها دو مزیت دارد:

  1. استفاده از کد های ++C/C و Fortran موجود، بدون نیاز به نوشتن دوباره آنها داخل متلب و تبدیل به M-file (البته برای تبدیل به MEX هم باید یه تغییراتی در کدنویسی فایل ها انجام داد)
  2. حل مشکل سرعت در عملیات های تکراری (مثل حلقه های for)، کاهش زمان اجرای محاسبات کند با استفاده از نوشتن برنامه به زبان های ++C/C و Fortran و تبدیل آنها به MEX. حتی خود شرکت Mathworks هم از همین روش برای افزایش سرعت اجرای بعضی از فانکشن های Build-in متلب استفاده می کنه.

برای تبدیل کدهای ++C/C و Fortran به MEX نیاز به کامپیایلر همین زبان ها  و معرفی آن به متلب داریم. حتی در ورژن های جدید متلب بعضی از بلوک های سیمولینک مثل Matlab Function بدون کامپالر قابل استفاده نیستند، برای معرفی یه کامپایلر به متلب می تونیم از دستور MEX استفاده کنیم.

البته این صحبت ها بیشتر در مورد متلب ۶۴ بیتی هست، توی ورژن های ۳۲ بیتی همزمان با نصب متلب یه کامپایلر زبان C هم همراه متلب نصب می شود، که انجام برای بیشتر کارهایی که نیاز به کامپایلر این زبان قابل استفاده هست.

در ادامه ی مطلب موارد زیر را توضیح می دهیم:

  • نحوه پیدا کردن کامپایلر های موجود روی سیستم و معرفی آنها به متلب
  • کامپایلرهایی که قابلیت استفاده ازشون در متلب وجود داره و مزیت هایی که هر کدام دارن
  • روش دانلود و نصب Microsoft Windows SDK 7.1 به عنوان یک کامپایلر رایگان و قابل استفاده
  • مشکلات و خطاهای احتمالی نصب SDK و طریقه ی رفع آنها

عنوان مطلب: آموزش نصب کامپایلر c برای متلب و استفاده از فایل های MEX

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *