طرح جامع استهبان | دانلود طرح توسعه و عمران شهر استهبان

طرح جامع استهبان

طرح جامع استهبان | دانلود طرح توسعه و عمران شهر استهبان

طرح جامع استهبان یا همان طرح توسعه و عمران شهر استهبان رو به صورت فایل word خلاصه گزارش و ضوابط طرح به همراه فایل نقشه های کد و پاورپوینت را از لینک زیر می توانید دانلود کنید.

توضیحات مختصر طرح جامع استهبان

شهر استهبان، مرکز شهرستان استهبان، در پهنه شرقی استان فارس واقع گرديده است. مطالعات طرح جامع اين شهر در اواخر اسفند سال 1388 با ابلاغ سازمان مسکن و شهرسازي استان فارس در دستور کار مهندسین مشاور پرداراز قرار گرفت که در نوشتار حاضر، خلاصه ‏اي از مطالعات شناخت شهر و تدوين راهبردها و الگوي مقدماتي توسعه، ارايه گرديده است. شهر استهبان مرکز شهرستان در مسير راه شهرستان هاي فسا و نيريز واقع شده و فاصله آن تا مركز استان (شيراز) 175 كيلومتر است. مسيرهاي دسترسي به اين شهر از طريق راه استهبان – ني ريز به طول 35 كيلومتر، راه استهبان – سروستان به طول 90 كيلومتر و راه استهبان- فسا به طول 60 كيلومتر مي باشد. بر اساس آخرين سرشماري عمومي نفوس و مسکن کشور در سال 1385، شهر استهبان جمعيتي برابر با 34564 نفر را دارا مي‏باشدکه از اين جمعيت، 17725 نفر را مردان و 16839 نفر را زنان تشکيل مي‏دهند.

استهبان واژه ای پهلوی از عبارت سته بان، به معنای نگهبان شهر است. در گذشته، نام این شهر اصطهبانات بوده‌است که در آبان ۱۳۵۳ خورشیدی به نام کنونی آن، یعنی استهبان تغییر کرده‌است. استهبان به نامهای دیگری مانند اصبهبذات؛ اصطبهان؛ اصطهبانات؛ استنبات ،سَوُنات ، صابونات و استهبان خوانده شده است.
در واقع کمابیش در منابع متعدد تاریخی و جغرافیایی نامی از سرزمین استهبان آورده شده‌است، فارسنامه ناصری گوید که نام این شهر استهبانات بوده که پس از استیلای عرب به اصطهبانات تغییر یافته‌است. حدودالعالم با استناد از المسالک و الممالک اصطخری شهر را اصطهبان و همچنین اصطهجان می‌نامد، ابن بلخی در فارسنامه خود به اصطهبان اشاره دارد ولی نزهةالقلوب آن را اصطهبانان ذکر می‌کند، ابن حوقل و مقدسی نیز در کتب خود اصطهبانات را آورده‌اند. منابع فوق حاکی است که در طول ده سده شکل بیانی آن ثابت مانده و فقط از لحاظ نوشتن دچار تغییری جزئی گردیده‌است، این امر نشان می‌دهد در طول سال‌های بسیار اصالت این واژه حفظ شده و تغییر نکرده‌است. مردم این شهر، استهبان را صابونات نیز می‌نامند.

دانلود طرح جامع استهبان

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *