ساختار و مزایای سقف حبابی در صنعت ساختمان

سقف حبابی

امروزه با پیشرفت علم، مهندسان نیز روش های جدیدی همچون سقف حبابی را برای صنعت ساختمان معرفی می کنند. در این روش ها نکات زیادی قرار می گیرد.
از جمله: استفاده از مصالح و انرژی کم تر، زمان و هزینه کمتر، مقاومت در برابر زلزله و باد، دقت بیشتر و …؛

در روش های جدید نیز سعی می شود از قطعات پیش ساخته در کارخانه استفاده شود زیرا ضمن افزایش سرعت و دقت و کاهش زمان ساخت، خطای کار نیز تا حد زیادی کاهش می یابد.

سیستم سقف حبابی(Bubble Deck) دارای اکثر مزایای فوق می باشد و پس از اختراع و ثبت در حدود 11 سال پیش حدود 8سال است که به طور گسترده در اکثر کشورهای اروپایی و دیگر کشورها مورد استفاده قرار می گیرد و میلیون ها مترمربع از این نوع سقف ساخته شده است.

این روش مهندسی که به طور بنیادی در طراحی ساختمان و ساخت آن پیشرفت ایجاد کرده است، همزمان هزینه تمام شده را کاهش می دهد .

 

بابل دک ( سقف حبابی )

سقف بتنی تقویت شده ای است که شامل شبکه حباب های پیش ساخته در کارخانه به همراه مش تقویت کننده می باشد. بابل دک، روشی انقلابی برای حذف کردن واقعی بتنی که کاربرد ساختاری ندارد و در میانه سقف قرار دارد و بدین وسیله بار مرده ساختمان به طرز شگفت انگیزی کاهش می یابد.

بابل دک ، بر پایه روش جدیدی با امتیاز انحصاری(روش اتصال مستقیم هوا با فولاد) کار می کند. توپ های پلاستیکی تو خالی که وظیفه ی خالی کردن فضا و حذف بتن اضافی در میان دال را بر عهده دارند، 35 درصد از وزن کل دال را حذف می کنند در خالی که همان ضخامت و مقاومت بیشتری را در مقایسه با سقف های معمولی داراست.

تلفیق توپ های پلاستیکی قابل بازیافت (به عنوان فضاسازها) با بتن، اجازه افزایش 50 درصدی فاصله بین ستون ها را می دهد و می توان دال بتنی را در دو جهت ساخت. این روش می تواند در ساخت تمام ساختمان ها، پارکینگ ها و … مورد استفاده قرار گیرد.

مصالح مورد نیاز سقف حبابی

– فولاد : 550FeB/460

– بتن : سیمان پورتلند استاندارد

– حباب ها یا توپ های قابل بازیافت: از جنس پلی اتیلن با وزن مخصوص بالا HDF High Density Polyethylene/Propylene))

– اتصالات یا نگه دارنده ها و میلگرد اضافه برای پیوسته کردن سقف .
ساخت در کارخانه کل سقف از چند قطعه پیش ساخته که عرض بین 4/2 تا 3 متر و طول 9 تا 14 متر(بسته به نوع ساختمان) دارد و در کارخانه ساخته می شوند، تشکیل می شود.
این قطعات شامل مش(شبکه میلگرد) بالا و پایین که بین آن ها حباب ها وجود دارند که این دو شبکه را با اتصالات قائم کوچک به طور موقت به هم جوش می دهند که به این سیستم ساندویچ «توپ- میلگرد» گویند.
سپس آن را با لایه 60 تا 70 میلی متری بتن قالب می گیرند که این پوشش باعث ایجاد قالب اولیه برای ساختن سقف می شود.
در محل ساختمان این قطعات به وسیله اتصالات کوچک به هم بسته می شوند و بعد از اتمام کار، همه سقف ها همانند دال کاملاً پیوسته به نظر می رسد و اتصالات کوچک اضافه می باشند و هیچ کاربرد ساختاری ندارند.

ویژگی ها و مزایای سقف حبابی

– کاهش بار مرده : 35 درصد وزن کم تر از سقف های معمولی(با همان ضخامت).

– کاهش اندازه فونداسیون و افزایش دهانه ستون ها.

– آزادی در طراحی : به دلیل فاصله زیاد ستون ها، طراحی داخلی و پلان اصلی به راحتی انجام می شود.

– حذف بادبندها، مهارکننده ها ، تیرآن های اضافه و دیوارهای باربر.

– کاهش بتن مصرفی: 1 کیلوگرم پلاستیک به جای 100 کیلوگرم بتن.

– کاهش استفدده از مصالح ساختمانی نسبت به ساختمان های بتنی و فلزی معمولی، زمان ساخت را نیز کاهش می دهد.

– مقاومت بیشتر در برابر زلزله: با کاهش بار مرده، نیروهای زلزله کاهش می یابد و ستون ها و دیوارهای ویژه این نوع ساختمان، مقاومت در برابر زلزله را افزایش می دهد.

– اجرای لوله کشی ، سیم کشی و سیستم سرمایش و گرمایش در قطعات پیش ساخته در کارخانه.

– مقاومت بیشتر در برابر آتش سوزی و عایق صوتی مناسب.

– صرفه جویی؛ طبق محاسبه در هر 5000 مترمربع سقف حبابی در موارد زیر صرفه جویی می شود :

  • 1000 متر مربع بتن کمتر
  • 1798 تن بار کمتر روی فونداسیون( یا 19 شمع کمتر)
  • 1745 گیگاژول انرژی کمتر در ساخت و جابه جایی بتن
  • 278 تن CO2 کمتر (ساخت هر تن سیمان، 800 کیلوگرم CO2 تولید می کند.)

مشاهده متن کامل سقف حبابی


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *