پایان نامه خوشه بندی ترکیبی مبتنی بر زیر مجموعه ای از نتایج اولیه

پایان نامه خوشه بندی ترکیبی

پایان نامه خوشه بندی ترکیبی مبتنی بر زیر مجموعه ای از نتایج اولیه توسط حسین علیزاده و به راهنمایی دکتر بهروز مینایی بیدگلی برای دریافت درجه کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی و رباتیک از دانشگاه علم و صنعت ایران در اسفندماه 1387 ارائه شد که فایل pdf اونرو از فایل پیوست می تونید دانلود کنید:

چکیده:
خوشه بندي داده ها يکي از مراحل اصلي در داده کاوي است که وظيفه کاوش الگوهاي پنهان در داده هاي بدون برچسب را بر عهده دارد. به خاطر پيچيدگي مسئله و ضعف روش هاي خوشه بندي پايه، امروزه اکثر مطالعات به سمت روي روش هاي خوشه بندي ترکيبي هدايت شده است. پراکندگي در نتايج اوليه يکي از مهمترين عواملي استکه ميتواند در کيفيت نتايج نهايي اثرگذار باشد. همچنين، کيفيت نتايج اوليه نيز عامل ديگري است که در کيفيت نتايج حاصل از ترکيب موثر است. هر دو عامل در تحقيقات اخير خوشه بندي ترکيبي مورد توجه قرار گرفته اند. اما پاسخ به بعضي سوالات در اين زمينه همچنان با ابهامات زيادي روبروست. اين که در حضور يک مجموعه از نتايج خوشه بندي هاي اوليه، آيا استفاده از زيرمجموعه اي از نتايج مي تواند بهتر از استفاده از کل نتايج باشد يا نه؟ کدام زيرمجموعه از نتايج اوليه مي تواند منجر به بهبود عملکرد خوشه بندي ترکيبي شود؟ نتايج اوليه با چه معياري نسبت به هم ارزيابي شوند؟ در اين پايان نامه سعي شده است تا پاسخي درخور به اين سوالات داده شود. در اينجا يک چهارچوب جديد براي بهبود کارايي خوشه بندي ترکيبي پيشنهاد شده است که مبتني بر استفاده از زيرمجموعه اي از خوشه هاي اوليه مي باشند. به علاوه، براي هر مرحله از اين چهارچوب پيشهادي تعدادي روش جديد ارائه شده است. ايده هاي اصلي در روش هاي پيشنهادي براي انتخاب زيرمجموعه اي از خوشه ها، استفاده از خوشه هاي پايدار به علاوه استفاده از مفاهيم پراکندگي و کيفيت در نتايج اوليه مي باشند. براي ارزيابي خوشه ها، از معيار پايداري مبتني بر اطلاعات متقابل به علاوه چند معيار پيشنهادي ديگر استفاده شده است. همچنين براي ساخت ماتريس همبستگي با در دسترس بودن تنها تعدادي از خوشه ها، دو روش جديد پيشنهاد شده است. نتايج تجربي روي چندين مجموعه داده استاندارد نشان مي دهد که روش هاي پيشنهادي مي توانند به طور موثري نتايج خوشه بندي هاي اوليه و همچنين روش ترکيب کامل را بهبود دهند. مقدار متوسط بهبود روي ۱۱ مجموعه آزمايش شده نسبت به روش ترکيب کامل 2.3 % مي باشد. به علاوه چندين مجموعه داده مصنوعي نيز توليد و در آزمايش ها مورد استفاده قرار گرفته اند.

واژه های كليدی: خوشه بندی ترکیبی، ارزیابی خوشه، اطلاعات متقابل، زیرمجموعه ای از نتایج اولیه، خوشه بندی انباشت مدارک، ماتریس همبستگی.

فهرست مطالب پایان نامه خوشه بندی ترکیبی:

فصل ۱: مقدمه
فصل ۲: مروري بر منابع
فصل ۳: روش پيشنهادي
فصل ۴: نتايج و تفسير آنها
فصل ۵: جمع بندي و کارهاي آينده
مراجع
پيوست ها

دانلود پایان نامه خوشه بندی ترکیبی

برای دانلود پایان نامه باید عضو طلایی درجه یک تالار گفتگو شوید.
مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.

درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *