دانلود دستورالعمل جامع احداث باغ در اراضی شیب دار

احداث باغ در اراضی شیب دار

دانلود دستورالعمل جامع احداث باغ در اراضی شیب دار

پژوهش های برنامه ریزی و اقتصاد كشاورزی وزارت جهاد كشاورزی كه مجری طرح تهیه ضوابط و معیارهای فنی كشاورزی كشور است، نسبت به تهیه دستورالعمل احداث باغ در اراضی شیب دار اقدام نموده است.

ضرورت تهیه دستورالعمل جامع احداث باغ در اراضی شیب دار

كشور ايران از لحاظ جغرافيايي داراي شرايط اقليمي و تنوع آب و هوايي خاصي است كه اين شرايط باعث شده است اين كشور به لحاظ پتانسيل هاي موجود يكي از مناطق مهم توليد محصولات باغي و ميوه در جهان به شمار آيد. از سوي ديگر باغباني مزيت شناخته شده كشاورزي ايران است كه از نظر اقتصادي، اشتغالزايي و ارز آوري براي كشور مهم است .
با توجه به موقعيت كوهستاني ايران وجود عرصه هاي گوناگون و مستعد براي احداث باغ و توسعه باغ در اراضي شيب دار مزيت منحصر به فردي در زيربخش باغباني ايجاد كرده است.
از جمله اهداف تبديل اراضي شيبدار به باغات، جلوگيري از فرسايش بي رويه منابع آب و خاك، توليد پايدار از عرصه هاي شيبدار و كم بازده، تامين بخشي از نياز علوفه كشور، كاهش فشار بر عرصه منابع طبيعي و توسعه فعاليت هاي آبخيزداري از طريق توسعه كشت درختان مثمر و غيرمثمر است.

با توجه به مراتب بالا، وجود يك دستورالعمل در مورد احداث اين گونه باغ ها بر روي اراضي شيبدار به عنوان چارچوب كلي كه در برگيرنده كليه شرايط اجرايي كشور و مطابق با علوم باغباني روز جهان باشد و خط مشي اصلي و روش هاي حركت كشور به سوي اهداف مد نظر را تعيين كند، سندي براي استفاده مشاورين، مطالعه كنندگان، كارشناسان و دست اندركاران باغباني كشور خواهد بود.
معاونت نظارت راهبردي معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور با توجه به وظايف قانوني خود طبق ماده23 قانون برنامه و بودجه و آيين نامه استاندارد هاي اجرايي (موضوع قانون ياد شده ) مصوب هيات محترم وزيران و طبق نظام با همكاري موسسه فني اجرايي كشور مصوب هيات محترم وزيران به شماره 42339 / ت 33497 ه مورخ 20/4/1385

دانلود دستورالعمل جامع احداث باغ در اراضی شیب دار

[box type=”tip” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″ fontsize=”15″]مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.[/box]

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (1)

  • فروغی پاسخ به

    آیا استفاده از اراضی شیب دار جهت أحداث باغ همچنان باقی ست؟؟

    مرداد ۲۰, ۱۳۹۴ در ۷:۲۴ ب.ظ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *