کنترل بیولوژیک شته

کنترل بیولوژیک شته

کنترل بیولوژیک شته

شته ها متعلق به خانواده آفيديده (Aphididae)  هستند و تعدادي از آن‌ها از مهم‌ترين آفات محصولات گلخانه‌اي محسوب مي شوند که در این مطلب به کنترل بیولوژیک شته ها پرداخته می شود. مهم‌ترين دشمنان طبيعي شته ها زنبورهاي پارازيتوئيد خانواده آفي ديئيده (Aphidiidae)  هستند كه در برخي از منابع بعنوان زير خانواده ها آفي­دئينه (Aphidiinae) از خانواده براكونيده (Braconidae)  ذكر ميشود. در اين خانواده­ ها تعدادي از گونه ها از جنس هاي مختلف مانند زنبورهاي جنس پروان(Proan) ، لايزي­فلبوس(Lysiphlebus) ، افدروس (Ephedrus) و تري‌اكسيس (Trioxys)  وجود دارند كه صرفاً پارازيتوئيد گونه هاي مختلف شته ها هستند.

بطور كلي زنبورهاي پارازيتوئيد خانواده آفيديده به طول حدود 2 تا 3 ميليمتر و عموماً به رنگ سياه هستند. اين زنبورها بعد از جفت گيري تخم‌شان را در داخل بدن شته ها قرار ميدهند و بصورت ايندو پارازيتوئيد يا پارازيتوئيد داخلي لاروهايشان در داخل بدن شته ها رشد و نمو مي كنند تا اينكه به مرحله حشره كامل برسند. بعد از رشد و نمو كامل لارو در داخل بدن شته و تبديل به شفيره، بدن شته بصورت موميايي و به رنگ زرد تا قهوه اي بنظر ميرسد. درحاليكه بدن شتههاي ديگر پارازيته شده توسط برخي از زنبورهاي پارازيتوئيد به رنگ سياه درمي‌آيد. همچنين زنبور كامل همانند زنبورهاي پارازيتوئيد شپشكها بعد از رشد و نمو كامل لارو با ايجاد يك سوراخ در پوست بدن شته، از آن خارج ميشود. بطور كلي در شرايط معمولي و دماي حدود 25 تا 30 درجه سانتي‌گراد، مرحله زندگي اين زنبورها حدود 15 تا 20 روز به طول مي‌انجامد.

خانواده آفلینیده (Aphelinidae) از دیگر زنبورهای پارازیتوئید شته­ ها هستند که از نظر اندازه کوچک‌تر از زنبورهای خانواده آفیدئیده هستند و طول بدن‌شان عموماً حدود یک میلی‌متر است. در این خانواده گونه­ های آفلینوس (Aphelinus) و آفلینوس آسیکیس (Aphelinus asychis) از پارازیتوئیدهای شته­ ها محسوب می­شوند و از نظر بیولوژیک بسیار شبیه به زنبورهای خانواده آفی­دئیده می­باشند. با این تفاوت که بعضی از گونه­ های زنبورهای خانواده آفیلینیده (Aphelinidae) اِکتوپارازیتوئید هستند یعنی تخم‌شان را روی بدن شته­ ها قرار می­دهند تا لاروشان بصورت خارجی از بدن شته ­ها تغذیه ­­کنند.

لارو پشه شکارگر Aphidoletes aphidimyza در حال تغذیه از شته

کنترل بیولوژیک شته

لارو بالتوری شکارگر Chrysoperla carn

لارو بالتوری شکارگرea در حال تغذیه از فرم بالدار گونه ای شته

برای مشاهده متن کامل و تصاویر بیشتر به لینک داده شده مراجعه کنید:

کنترل بیولوژیک شته

[box type=”tip” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″ fontsize=”15″]مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.[/box]

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *