بررسی راه های پیش گیری و کنترل بیماری تب برفکی

کنترل بیماری تب برفکی

مقاله بررسی راه های پیش گیری و کنترل بیماری تب برفکی نوشته مجتبی اسماعیل پور دانش آموخته رشته دکتری دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار رو به صورت PDF از لینک زیر می تونید دانلود کنید.

چکیده:

زمینه مطالعه: عامل ایجاد بیماری  ویروسی از خانواده Picornaviridae و از جنس Aphthovirus
دارای 7 سروتیپ Asia1,SAT3,SAT2,SAT1,C,O,A
این ویروس نسبت به عوامل فیزیکی و شیمیایی :مقاومت نشان میدهد همچنین در دمای بیش از 50 درجه سانتیگراد غیرفعال میگردد. pH پایینتر از 6 و بالاتر از 9 ویروس را غیرفعال می کند.(راهکار درمان و کنترل بیماری).
در برابر سدیم هیدروکساید 2% ، سدیم کربنات 4% و سیتریک اسید 2/0% غیرفعال میشود و نسبت به ترکیبات چهارتایی آمونیوم ، هایپو کلریت و فنل مقاوم است. در عقده‌های لنفاوی و مغز استخوان در pH خنثی فعال می ماند اما در عضلات وقتی pH پایینتر از 6 باشد ویروس تخریب میگردد. (در شرایط rigor mortis )
در محیط هم تا بیش از یک ماه می تواند در صورت مساعد بودن درجه حرارت و pH باقی بماند.

هدفFMD:  از جمله مهمترین بیماریهای مسری گاوان است که باعث خسارات اقتصادی قابل توجهی میگردد.
در گاوان بالغ احتمال کشندگی آن کم است اما در اثر ایجاد میوکاردیت در کم سن و سال ترها کشندگی بالایی دارد.

نتایج: گاو ، گوسفند ، بز ، خوک و همه نشخوارکنندگان وحشی میزبانان این ویروس هستند، البته شتر از استعداد کمی برای ابتلا برخوردار است.
–  انتقال : با تماس مستقیم یا غیر مستقیم
–  بیماری Air-borne است.
–  منبع ویروس : حیوانات مبتلا از نظر بالینی و ترشحات تنفس ، بزاق ، مدفوع و ادرار ، شیر و منی (تا 4 روز قبل از علائم بالینی)
–  دوره کمون بیماری : 2 تا 14 روز
–  علائم بالینی در گاو : تب ، بی اشتهایی ، افت تولید شیر برای 2 تا 3 روز ، پس از آن سائیدن دندانها به هم ، ریزش بزاق ، لنگش ، لگد زدن و پا را به زمین زدن (بدلیل وجود وزیکول (تاول) روی مخاط داخلی گونه و بینی و در ضمن. ظهور تاولها روی پستان محتمل است.

نتیجه گیری نهایی: دوره بهبود این بیماری 8 تا 15 روز میباشد.
–  جراحت زبان ، عفونت ثانویه جراحات ، افت دائمی تولید شیر ، میوکاردیت ، سقط ، مرگ حیوانات جوان ، کاهش مستمر وزن از جمله عوارض دیگر این بیماری هستند.

واژه های کلیدی: تب برفکی٬ تاول٬ لنگش٬ ویروس

نویسنده و ارسال کننده: مجتبی اسماعیل پور

بررسی راه های پیش گیری و کنترل بیماری تب برفکی

مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.

درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

1 نظر

 1. دکتر مجتبی اسماعیل پور روشن

  با عرض سلام خدمت تمای همکاران دانش اموختگان عزیز و همچنین دانشجویان و دانش امزان محترم امیدوارم به نوبه خودم تاثیری در اشنایی شما بزطگواران با بیماری های مشترک و نوپدید در دامها داشته باشم.تز شما خواهش میکنم نظرات خود را در مورد مثالات این حقیر در زمینه های مختاف اعلام نمایید و حتی میتوانید در صورت دوست داشتن به من د ارتباط باشید تا بکمک همدیگر مقالات علمی بسیار قوی را به کمک و مشورت هم آماده کنم و حتی در ژورنال های معتبر دنیا بفرستیم.
  در صورتی که سوال خاصی در هر زمینه ای در رشته دامپزشکی و بهداشت حیوانات دارین در هر ساعت از شبانه روز بامن تماس بگیرین پاسخگوی سولات و شبهات بوجود اماده بری شما میباشم.
  دکتر مجتبی اسمعیل پور روشن(دکترای دامپزشکی “مدرس دانشگاه پیام نور خشرودپی)
  تلفن همراه(09116662824)

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *