هندسه مقدس در طبیعت ، معماری اسلامی و ایرانی

مقاله هندسه مقدس در طبیعت ، معماری اسلامی و ایرانی نوشته مجید توانگر زمین، بناکار، محمد علی آبادی رو به صورت PDF از لینک داده شده می تونید دانلود کنید.

چکیده:

هندسه مقدّس شامل الگوهای جهان گستر مقدّسی است که در طراحی هر آن چه در جهان ما وجود دارد به کار رفته است و اغلب در معماری بناهای مقدّس ومذهبی مانند کعبه، محراب ها، معابد، مساجد، کلیساها، و بناهای به جا مانده ماقبل تاریخ در استون هیج، ساختمان های نو سنگی، بناهای یادبود و اهرام مصر دیده می شود. عقیده کلی بر این است که در نسبت ها، هارمونی و تناسب هندسی در ریاضی، موسیقی، نور و کیهان شناسی نیز در هندسه مقدّس یافت می شود.تقدس هندسه قسمتی از یک دیدگاه کلی تر است که تمدن بشری در دوران باستان را دارای یک منشأ روحانی و عبادی می دانسته است، بنابراین، تاریخ هندسه مقدس به قرن ها قبل باز می گردد. معماری که با هندسه پیوندی نزدیک دارد، خالق اماکن مقدّس در طول هزاره ها بوده است و انسان سعی کرده است به وسیله آن نوعی تجلّی آسمانی را برای خود فراهم آورد. معماری ایرانی همیشه بر زیبایی تأکید داشته است(خدا زیباست وزیبائی رادوست دارد) و ایرانیان سعی کرده اند در ابعاد ساختمان ها، تناسب هایی را به کارگیرند که بازتاب رابطه های کیهانی و نسبت زرّین باشند. در این مقاله کوشش شده است تا نمونه هایی از این روابط در پدیده های طبیعی و بناها معرفی و تخیّل شود.

کلید واژه ها: هندسه، مقدس، طبیعت، معماری اسلامی، معماری ایرانی

ارسال کننده: مجید توانگر زمین

مقاله هندسه مقدس در طبیعت ، معماری اسلامی و ایرانی رو با فرمت PDF از لینک زیر می تونید دانلود کنید:

هندسه مقدس در طبیعت ،معماری اسلامی ایرانی

مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.

درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *