تعاریف، اهمیت و خسارات ورم پستان در گله های شیری

ورم پستان

تعاریف، اهمیت و خسارات ورم پستان در گله های شیری

مقاله تعاریف، اهمیت و خسارات ورم پستان در گله های شیری نوشته دکتر مجتبی اسمعیل پور از دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار رو به صورت Word از لینک داده شده می تونید دانلود کنید.

چکیده:

ورم پستان به التهاب بافت پستان صرف نظر از دلیل آن گفته می شود ولی اکثریت مطلق موارد ورم پستان، باکتریایی است. بر اساس بسیاری از منابع، ورم پستان شایع ترین بیماری تولید و از نظر اقتصادی مهمترین بیماری در صنعت پرورش گاو شیری به شمار می آید. ورم پستان واگیردار عمدتاً توسط چهار باکتری (استرپتوکوکوس آگالاکتیه، استافیلوکوکوس اورئوس، مایکوپلاسما بوویس و کورینه باکتریوم بوویس) رخ می دهد و چهرة غالب آن عمدتاً تحت بالینی است. ورم پستان محیطی به طور عمده توسط دو گروه باکتریایی (کُلیفُرم ها و استرپتوکوک های محیطی) رخ می دهد و خسارات اکثراً ناشی از شکل بالینی آن است. در زمینة ورم پستان تحت بالینی به ازای هر بار دو برابر شدن سل کانت شیر مخلوط چهار کارتیة هر گاو (از آستانة50 هزار سلول در میلی لیتر) با افت تولید به طور متوسط نیم کیلوگرم روبرو خواهیم شد. در ایران میانگین ملی سل کانت شیر گاوها  در سال 1385 در حدود 450 هزار سلول در میلی لیتر تخمین زده شده است و تقریباً 88% گله ها سل کانت بیش از 200 هزار داشته اند. افت تولید شیر (تنها از ناحیة ورم پستان مخفی) در سال 85 تقریباً 150 هزار تُن در سطح ملی تخمین زده شده است (تقریباً420 کیلوگرم در هر دورة شیرواری). برقراری برنامه های مستمر پاداش و جریمه توسط کارخانه های لبنی و نیز برگزاری دوره های آموزشی از جمله اقداماتی است که در جهت کنترل ورم پستان، افزایش کیفیت شیر و در نتیجه افزایش سطح تولید و درآمد دامپروران از یک طرف و افزایش سطح بهداشت عمومی و رضایت مصرف کنندگان محصولات لبنی از طرف دیگر توصیه می شود.

تعاریف کلیدی: ورم پستان,سلول های سوماتیک , پاتوژن, ورم پستان بالینی

نویسنده و ارسال کننده: مجتبی اسمعیل پور

تعاریف، اهمیت و خسارات ورم پستان در گله های شیری

[box type=”tip” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″ fontsize=”15″]مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.[/box]

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (1)

  • تعاریف، اهمیت و خسارات ورم پستان در گله های شیری | آی آموزش پاسخ به

    […] تعاریف، اهمیت و خسارات ورم پستان در گله های شیری اولین بار در سایت علمی آموزشی نواندیشان منتشر […]

    اسفند ۱۷, ۱۳۹۴ در ۵:۲۱ ب.ظ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *