مقایسه اثر داروی ضد کوکسیدیال کیم‌کوکسيد،فارم کوکسید با آمپرولیوم

داروی ضد کوکسیدیال

مقایسه اثر داروی ضد کوکسیدیال کیم‌کوکسيد،فارم کوکسید با آمپرولیوم

مقاله مقایسه اثر داروی ضد کوکسیدیال کیم‌کوکسيد، فارم کوکسید با آمپرولیوم و موننزین بر روی انگل آیمریا تنلا در شرایط آزمایشگاهی نوشته مجتبی اسمعیل پور روشن رو به صورت Word از لینک داده شده می تونید دانلود کنید.

چکیده:

مقدمه: بيماري كوكسيديوز یکی از پر هزینه ­ترین بیماری­ها در جهان است که توسط انگلي از گروه تک یاخته‌ها از جنس آیمریا ایجاد می شود. اين بيماري بيشتر حیوانات اهلی به ویژه پرندگانی مثل بوقلمون، اردك و جوجه­ ها و پستاندارانی مانند گوسفند، گاو و خوك را مبتلا مي‌كند.

مواد و روش ها: در این بررسی اثر دو داروی كيم‌كوكسيد و فارم كوكسيد علیه بیماری کوکسیدیوز روده­ی کور با دو داروی دیگر به نام­های آمپرلیوم و موننزین روی جوجه­ های گوشتی آزمایش شد. در اين آزمايش چهار گروه 20 قطعه‌اي براي هر چهار دارو فراهم شد. دو گروه 20 قطعه‌اي نيز به عنوان شاهد(يك گروه مبتلا و درمان نشده و گروه ديگر سالم و بدون مصرف هيچ نوع دارو) آماده شد. خورانيدن دارو به جوجه­ ها دو روز قبل از مبتلا نمودن به بيماري تا ده روز بعد از ابتلا انجام گرفت. بقيه عمر، جوجه‌ها از تغذيه ساده و معمولي استفاده كردند. جوجه­ها به طور اختیاری در سن چهارده روزگي با خورانیدن تعداد 105 اووسيت از آيمريا تنلا به عفونت مبتلا شدند. تعداد جوجه­ها برای محاسبه آماری استاندارد 25 جوجه یعنی n= 25 تعیین گردید. ولی تا 20 جوجه به طور حداقل انتخاب گردید. دوز مصرفی داروي ضد كوكسيديال كه به جوجه­ ها خورانيده شد براي موننزين 100 «پي پي ام» و براي بقيه داروها 125 «پي پي ام» بود. دفع اووسیست­ها در یک گرم مدفوع با آزمایش «مک ماستر» کنترل شد و نتایج با آنالیز وار یانس(مغایرت تحلیلی) و مقایسه تناسب مضاعف محاسبه شد.

یافته­ های پژوهش: بعد از درمان، هیچ کدام از گروه­ های دریافت کننده داروی ضد کوکسیدیال، علائم بالینی کوکسیدیوز روده­ی کور را نشان ندادند که دال بر درمان کامل آن ها بوده است. ضمناً توانایی ادامه زندگی تمام گروه­ ها، به جز گروه شاهد، صد در صد بوده است. از بين گروه ­هاي درمان شده با چهار داروی ضد کوکسیدیال تحت آزمايش و گروه ­هاي شاهد در سن چهل و دو روزگی جوجه‌ها، تفاوتي در وزن بدن مشاهده نشد. فقط در يكي از گروهاي شاهد يعني گروه مبتلا و درمان نشده، 20 درصد تلفات مشاهده گردید. هر دو داروی فارم كوكسيد و كيم‌كوكسيد اثرات ضد کوکسیدیوزیس روده­ای قابل توجهی داشتند.

بحث و نتیجه ­گیری: آمپروليوم دارويي كوكسيديوستاتيك است و با طيف وسيعي علیه كوكسيديا عمل مي‌كند. آمپروليوم عليه آيمريا تنلا و آيمريا برونتي بسيار موثر است. اما عليه ديگر گونه‌هاي ايمريا اين توانايي را ندارد. به دلیل کم خونی­ هایی که این بیماری انگلی در جوجه­ ها ایجاد می کند بایستی به مسئله وزن نیز توجه داشت، زیرا هر نوع خون ریزی در دستگاه گوارش اثر منفی روی ارگانیسم دارد. موننزين نوعی كوكسیدسيد است که، به طور كلي، براي پيش‌گيري از بيماري كوكسيديوز در جوجه‌هاي نژاد برويلر استفاده شده است. موننزين از بيماري‌زايي دیگر ايمريا ها خوب پيش‌گيري مي‌كند. در گروه­ های درمان شده با كيم‌كوكسيد و فارم­كوكسيد هيچ گونه دفع اووسيستي مشاهده نگردید، که این نکته احتمالاٌ نشان دهنده­ی اختلال و توقف در ادامه چرخه­ زندگي انگل بوده است. با شناسایی مکانیسم اثر درمانی سریع داروهای کیم کوکسید و فارم کوکسید علیه بیماری کوکسیدیوز روده کور می توان گام­ های مثبتی در جهت مبارزه با این بیماری سرکوبگر سیستم ایمنی و کشنده در صنعت طیور اتخاذ نمود.

واژه های کلیدی: داروی ضد کوکسیدیال، کوکسیدیوز روده، اووسیت آیمریا تنلا، طیور

نویسنده و ارسال کننده: مجتبی اسمعیل پور روشن

مقایسه اثر داروی ضد کوکسیدیال

[box type=”tip” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″ fontsize=”15″]مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.[/box]

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (1)

  • مقایسه اثر داروی ضد کوکسیدیال کیم‌کوکسید،فارم کوکسید با آمپرولیوم | آی آموزش پاسخ به

    […] مقایسه اثر داروی ضد کوکسیدیال کیم‌کوکسید،فارم کوکسید … اولین بار در سایت علمی آموزشی نواندیشان منتشر […]

    اسفند ۲۶, ۱۳۹۴ در ۹:۲۶ ق.ظ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *