اسکرید (Rumble Strip)

خط کشیهای برجسته ای که در دو سمت برخی جاده ها و اتوبانها مشاهده میشوند “Rumble Strip” نام دارند که در کشور ما با نام اسکرید شناخته میشوند. قابل ذکر است که به این خطوط, خطوط لرزاننده نیز میگویند. اسکریدها در دسته علائم برجسته کف خیابان(Raised Pavement Markers) قرار میگیرد که رد شدن از روی این خط کشیها باعث ایجاد صدا و لرزش در اتومبیل و نیز آگاهی در راننده میشود و بدینوسیله از بسیاری از حوادث ناشی از انحراف به چپ یا راست اتومبیل جلوگیری میکند. صدا و لرزش ایجاد شده هشدار خوبی برای رانندگانی است که بدون توجه, در حال خارج شدن از مسیر اصلی حرکت در اتوبان یا جاده هستند. این خط کشیها در مسیرهای مستقیم و یکنواخت که باعث ایجاد خواب آلودگی و خستگی جسمی و ذهنی در رانندگان میشود بهترین کارایی را دارد.

برای مشاهده متن کامل مقاله به لینک زیر مراجعه کنید:

اسکرید (Rumble Strip)


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. محمدرضا

  با سلام
  خط کشی اسکرید نوعی از خط کشی گرم برجسته می باشد و حال اینکه Rumble Strips خط کشی نیست بلکه ایجاد شیار در آسفالت و کندن آسفالت جهت ایجاد صدا و لرزش است
  لازم به ذکر است که در تصویری که قرار داده اید  ، Rumble StripEs است که برای اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس http://safety.fhwa.dot.gov/roadway_dept/pavement/rumble_strips/
  مراجعه نمائید
  با تشکر

  پاسخ
 2. صادق

  سلام
  به نظرم در اصلاح توضیحات دوستم محمد رضا باید بگم که یکی از روشهای اجرای رنگ “گرم” و “سرد” خط‌کشی راه‌ها “اسکرید” است که به صورت ریزشی میباشد.
  ادامه توضیحات کاملا درست و دقیق میباشند و از ایشان سپاس گزارم.
  در مقاله موجود نیز که ترجمه مقالات لاتین میباشد، بعضی مفاهیم مانند “milled Rumble strip” و Rolled Rumble strip” کاملا نادرست معرفی شده اند.

  در ضمن سمینار و پایان نامه دوره ارشد بنده در زمینه نوارهای لرزاننده رامبل استریپ است و اکنون بر روی این موضوع مشغول به تحقیق هستم و به تمامی راهنمایی‌ها و اطلاعات شما بزرگان نیازمندم.
  با تشکر
  sadegh_bahadori@yahoo.com

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *