قلع

قلع (Sn)

در جدول ۱۲ موارد کاربرد قلع و آلیاژهای آن آورده شده است. عمده مصرف قلع در صنعت لحیم کاری می‌باشد. مصرف قلع در این صنعت به دلیل تقاضای زیاد کشورهای ایالات متحده آمریکا، ژاپن و با سهم کمتری در دیگر کمتری کشورهای صنعتی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.
۹% قلع در پوشش ورقه های آهنی با یک لایه نازک قلع کاربرد دارد.این ورقه ها در ساخت قوطی های کنسرو استفاده می شوند. ۳۹% قلع در ساخت ورقه های حلبی کاربرد دارد. ۲۴ % قلع در لحیم کاری به مصرف می رسد. ۱۴% قلع در تهیه آلیاژهای مهم برنز (قلع- مس)، مفرغ (قلع- سرب)،آلیاژهای مخصوص،آلیاژ پوششی و برنز فسفر کاربرد دارد.
قلع به آرامی با آهن پیوند ایجاد می‌کند و به عنوان پوشش سرب و روی و فولاد برای جلوگیری از خورندگی استفاده می شود. ظروف فولادی تشکیل شده از قلع به طور گسترده‌ای برای نگهداری مواد غذایی استفاده می‌شود و یک بخش بزرگی از بازار برای فلز قلع را تشکیل می‌دهند.

•لحیم کاری
بدنبال کاهش مصرف قلع در صنعت حلبی سازی، صنعت لحیم کاری بزرگترین بازار مصرف قلع در جهان شده است. بر طبق گزارش رنیسون گلدفیلد صنعت لحیم کاری ۳۱% مصرف قلع را در جهان به خود اختصاص داده است. در ژاپن ۴۶% مصرف داخلی قلع، در صنعت لحیم کاری می‌باشد.
لحیم کاری عبارت از جوش زدن دو فلز و یا دو ماده با پوشش فلزی با استفاده از فلز سوم به عنوان فلز لحیم و پرکننده، به کمک حرارت می‌باشد. نقطه ذوب فلز لحیم همواره از نقاط ذوب دو فلز دیگر پائین‌تر می‌باشد.

عنوان مطلب: قلع (Sn)

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

قلع (Sn)
امتیاز به این پست

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *