■ پلی در ایالات متحده

این پل حامل قسمتی از جادۀ اصلی شماره ۹۳ ایالات متحده است که گرد نۀ جادۀ قدیمی در اطراف و بالای دیوارۀ سد را پشت سر می گذارد.
بعد از اتمام، این پل پیوندی بین ایالات نوادا و آریزونا خواهد بود.

در یک شاهکار برجستۀ مهندسی، دو کمان بتنی عظیم جاده را نگه میدارند که از دل صخره ها بیرون زده اند.
این کمانها تشکیل شده اند از ۵۳ تکۀ جداگانه هر یک به طول ۲۴ پا که در کارگاه پل، قالب ریزی و به سیلۀ بالابر تسمه ای (متصل به تیرک های فلزی موقت) بالا کشیده شده اند. در نهایت این کمانها بیش از ۱۰۰۰ پا طول خواهند داشت.
در حال حاضر این سازه شبیه به یک پل معلق معمولی به نظر می رسد. اما با کامل شدن کمانها، کابلهای نگهدارنده در دو طرف برداشته خواهند شد سپس ستونهای عمودی برای نگهداری جاده بر روی کمانها ساخته می شوند.

این پل به عنوان گذرگاه سد هوور شناخته شده، اگر چه عنوان رسمی آن پل یادبود مایک اُ کالگان- پت تیلمن است (یکی از فرمانداران بنیانگذار ایالت نوادا- فوتبالیسی از اهالی آریزونا که در افغانستان کشته شد). ساخت پل از سال ۲۰۰۵ آغاز شده و سال آینده به پایان می رسد. پیش بینی می شود روزانه ۱۷۰۰۰ خودرو سواری و کامیون از روی آن عبور کنند.
ساخت سد در سال ۱۹۳۱ آغاز شده بود و بتن مصرفی آن برای ساختن جاده ای بین نیویورک و سان فرانسیسکو کفایت می کرد.

مسافت دریاچۀ تشکیل شده (دریاچه مید)، ۱۱۰ مایل می باشد و مدت ۶ سال طول کشید تا پر شود.
جاده اصلی همزمان با این سد مشهور در سال ۱۹۳۶ گشوده شد.

برای دیدن عکس های مربوط به پل بر لینک زیر کلیک کنید .

مشاهده تصاویر پل

اطلاعیه تالار علمی مهندسی عمرآن

تالار عکس و فیلم ، کلیپ مهندسی عمرآن


درباره نویسنده

امیر رضا حدادی متولد 1368 شهرستان آمل کارشناس مهندسی عمران دانشگاه شمال و کارشناس ارشد مهندسی راه و ترابری محقق و پژوهشگر در زمینه مهندسی عمران و پدافندغیرعامل و روسازی راه اماده ارائه خدمات و همکاری علمی و پژوهشی در زمینه های دفاع شهری و روسازی راه و مهندسی عمران

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *