تاثیر راندمان حفاری مغزه‌گیری بر روی درصد ترکیبات نمونه‌های اخذ و آزمایش شده از مغزه‌ا

در “طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت” جهت تامین سنگ آهک مطلوب و مورد نظر، ذخیره اسماعیل آباد در منطقه سراب مورد اکتشاف قرار گرفته است. یکی از ترکیبات فعری ذخایر آهک یعنی در فرآیند تکنولوژی اثر مضر دارد و لازم است در مرحله اکتشاف درصد یا عیار این ترکیب بدقت معلوم گردد. ولی بعلت راندمان کم حفاری در مورد نتایج آزمایش شیمیایی نمونه مغزه‌ها شک و تردید وجود دارد. چون ممکنست کاهش راندمان بعلت شسته شدن قسمت‌های سست و رسی باشد که حاوی درد بیشتری از هستند.

جهت روشن شن این مساله و نحوه تاثیر راندمان در آنالیز شیمیایی نمونه‌ها، ابتدا مساله با روش‌های آماری بررسی تجزیه و تحلیل شد که نتایج معنی داری حاصل نگردید. لذا این مشکل بصورت کلی و نظری (تئوریک) و براساس اصول منطقی تجزیه و تحلیل گردید. نتیجه این بررسی بدست آوردن یک رابطه کمی (ریاضی) بین عوامل مختلف یعنی مقدار اختلاف عیار واقعی لایه‌ها و عیار حاصل از آزمایش نمونه‌های اخذ شده از آنها با طول نمونه، طول مغزه‌ها و راندمانهای حفاری قسمت‌های مورد نمونه‌گیری گردید.

به این ترتیب یک رابطه عمومی در این زمینه بدست آمد که می تواند در مباحث بعدی بعنوان مبنای منقی جهت گسترش و تعمیق تحقیقات در زمینه حفاریهای مغزه گیری اکتشافی مورد استفاده قرار گیرد. تجزیه و تحلیل این رابطه نشان می دهد که برای از بین بردن این اختلاف (اختلاف عیار واقعی و عیار حاصل از آزمایش) و یا کاهش آن چه شرایطی باید وجود داشته باشد و عوامل کنترل کننده چه هستند و در چه مرحله‌ای باید بکار گرفته شوند. یعنی برای کاهش این اختلاف اولاً باید در مرحله اجرای حفاریها راندمان مغزه‌گیری را افزایش داد. ثانیاً در مرحله نمونه گیری فواصل نمونه‌گیری را طوری انتخاب نمود که مغزه‌ها یکنواخت بوده و تغییرات در طول مغزه‌ها حداقل باشد بعبارت دیگر با توجه به لیتولوژی مغزه‌ها فواصل نمونه‌گیری را انتخاب کرد.

نویسنده: سیف الله شفاعت دوست

دانلود مقاله


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. سید عیسی

  لطفا لینک خراب نزارید .
  آره طلب کار نیستم ولی باید به کسایی که به وب سایتتون میان احترام بزارید.
  هر چی مقاله به سایت minepediaلینک دادید خرابه !
  کلی وقت من یکیو که تلف کردین

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *