سایندگی برخی از سنگ‌‌های هندوستان- رویکرد تجربی

سایندگی یکی از خواص مهم سنگها است که برای برنامه‌ریزان و طراحان قضاوت مهندسی خوبی را تامین می‌کند. این خاصیت به نوع و مقدار اجزاء مختلف موجود در توده سنگ و مقاومت ماده سیمانه یا بین ذرات وابسته می‌باشد. سایش پارامتر مهمی است برای برآورد کارایی تجهیزات مختلفی که در پروژه‌های معدنی و ساختمانی استفاده می‌شوند. برای مثال ماشینهای حفاری، شاول‌ها، کامیونها، اکسکاواتورها و غیره. سایندگی به طور معکوس روی روند حفاری که باعث فرسودگی سرمته در حین حرکت نسبی آن روی سطح ثابتی از سنگ می‌شود که به طور منفی روی سرعت حفاری تاثیر می‌گذرد. همچنین میزان فشار لازم برای پشت سرمته را جهت ایجاد تمرکز تنش افزایش می‌دهد. اگر سایندگی به طور مناسبی تعیین گردد، نه تنها برای طراحی شکل سر مته مفید است بلکه کمکی است برای سازندگان سرمته به نحوی که عملیات حفاری بهتر و عمر بیشتر برای سرمته تضمین شود. این خصوصیات، که روند فرسایش سرمته و در نهایت سرعت حفاری را کنترل می‌کند، به عنوان مهمترین عامل در نظر گرفته می‌شود.

روشهای زیادی برای تعیین سایندگی سنگها وجود دارد از آن جمله می‌توان به آزمایش بر بانک، آزمایش حفاری میکروبیت آزمایش سوچر و … اشاره نمود. هر کدام از روشهای فوق الذکر مزایا و معایبی دارند. در مقاله حاضر، سعی شده که خصوصیات فیزیکی- مکانیکی و اندیس سایندگی ۱۲ نوع سنگ تعیین شوند ور ابطه بین خصوصیات فیزیکی- مکانیم و سایندگی پیدا شود. نتایج نشان دهنده رابطه‌ای نزدیک بین خصوصیات مختلف مقاومتی و سایندگی می‌باشد.

نویسنده: تی ان سبنگ . مسعود منجزی

دانلود مقاله


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *