بررسی تطبیقی نگارگری مکتب تبریز و مکتب گورکانی هند ( قرن 10 هجری)

در پي دست كشيدن دربار صفوي از حمايت گسترده خود از هنر، نگارگري تبريز روبه افول نهاد و برخي از هنرمندان دربار صفوي به دعوت حكمرانان گوركاني، به هند مهاجرت كردند. حضور اين هنرمندان و نظارت آنها بر كارگاه هاي كتاب آرايي گوركانيان، سبب انتقال و بسط بسياري از دستاوردهاي زيباشناختي نگارگري تبريز در مكتب نوپاي نگارگري گوركاني شد. در كارگاه گوركاني به تدريج شيوه اي التقاطي متشكل از عناصر ايراني، هند و اروپايي رخ نمود كه باعث وجود تفاوت هاي بارزي در بين نگاره هاي دو مكتب تبريز و گوركاني گرديد. اين پژوهش با هدف بررسي ميزان تاثير پذيري نگارگري مكتب گوركاني از مكتب نگارگري تبريز انجام، و وجوه تشابه و تفارق ميان اين دو با بررسي منتخبي از نگاره هاي آنها معرفي شده است. روش تحقيق اين پژوهش بر پايه استدلال هاي تحليلي و ارائه جداول آماري مي باشد. فرضيات تحقيق بر اين استوارست كه مكتب نگارگري گوركاني به دليل جذب گروهي از ممتازترين اساتيد مكتب تبريز و نظارت اين هنرمندان بر كارگاه هاي كتاب آرايي گوركانيان، ويژگي هاي چشمگيري را از هنر ايران اخذ نموده؛ اما تفاوت هاي بارزي نيز در بين نگاره هاي دو مكتب به چشم مي خورد كه عمده اين موارد بر كيفيت ممتاز نگارگري مكتب تبريز در تقابل با مكتب گوركاني تاكيد دارند.

کلیدواژه‌ها : مكتب تبريز ، مكتب گوركاني ، نگارگري ايران ، نگارگري صفوي ، Tabriz ، School ، Mughal ، Safavied art ، Iranian Painting

نویسنده: فرزانه فرخ فر ، دكتر محمدرضا پورجعفر

دانلود مقاله


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *