بررسی سیاست‌های منظر شهری در کشورهای اروپای شرقی

منظر شهری در کشورهای اروپای شرقی

در سفری که به‌منظور بررسی سیاست‌های ساماندهی منظر شهری در کشورهای اروپای شرقی در تابستان 87 برگزار شد، یکی از مباحث مهم پژوهشی، بررسی سیاست‌های ساماندهی منظر بافت‌های نوساز آنها بود.

منظر شهری در کشورهای اروپای شرقی

قرائت منظر بافت های نوساز شهر ها و بررسی اقدامات صورت گرفته در آنها، جایگاه منظر شهری در راهبرد‌ های نوسازی هر شهر را مشخص می‌ سازد. آشنایی قبلی با این راهبرد ها در برخی از شهرها (از طریق مستندات موجود کتابخانه‌ ای)، ارتباط بین راهبردها و اقدامات مورد مشاهده را روشن می‌سازد و در سایر موارد، با قرائت منظر بافت نوساز و تشخیص اقدامات، سیاست‌ های اجرایی تحلیل شده و راهبردهای احتمالی مورد استنتاج قرار می‌گیرند.

تاثیر سیاست‌ های کلان دولت‌ ها در مقیاس شهر و حتی کشور، در جهت‌ دهی به راهبرد های نوسازی شهری غیر قابل انکار است. از این‌ رو و بر اساس مستندات موجود، هر شهر دارای کلید واژه‌ ای در مقیاس ملی یا شهری در نظر گرفته شده و راهبرد های نوسازی شهری، سیاست‌های اجرایی ساماندهی منظر شهری و اقدامات ویژه ناشی از آن، بر این اساس مورد بررسی قرار گرفته‌ اند و از بازخوانی اقدامات عمومی نوسازی شهری خودداری شده است.

مقر سازمان ملل
مرکز سیاسی کشور
قطب اقتصادی اروپا
مرکز توریستی ناحیه
مرکز صنعتی کشور
قطب تجارت منطقه
پایتخت فرهنگی کشور
نمود این اقدامات و شاخصه‌ های قرائت آن در منظر بافت‌های نوساز، طیف وسیعی از سازمان فضایی، ساختار بافت شهری، سیمای شهری، خط آسمان، وضعیت کالبدی و عملکردی، پوشش گیاهی، مصالح و رنگ غالب، میزان و نوع حضور اتومبیل و انسان و مواردی از این دست را با نیم نگاهی به سوابق تاریخی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادیِ بستر آنها، در بر می‌ گیرد.

برای مشاهده متن کامل مقاله بررسی سیاست‌ های منظر شهری در کشورهای اروپای شرقی به لینک زیر مراجعه کنید:

بررسی سیاست‌ های منظر شهری در کشورهای اروپای شرقی


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *