بررسی نظام کاشت درختان در باغ ایرانی

نظام کاشت درختان در باغ ایرانی

بررسی نظام کاشت درختان در باغ ایرانی

مقاله بررسی نظام کاشت درختان در باغ ایرانی توسط سارا علیمردانلو دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس تهیه شده که در نشریه اینترنتی معماری منظر منتشر شده و در اینجا می توانید این مقاله رو مطالعه کنید.

چکیده
امروزه با گذشت زمان و به وجود آمدن تغییرات نامطلوب، نظم و اصالت بسیاری از باغهای تاریخی رو به نابودی است. بسیاری از گونه‌های گیاهی بدون توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی درجای نادرست کاشته شده‌اند و یا در بسیاری از موارد، نظام هندسی کلی باغ در اثر بی‌توجهی و تغییرات نامناسب صورت گرفته، از میان رفته است.
به طور کلی در خصوص گونه‌های گیاهی موجود در باغهای ایرانی اطلاعات کمی موجود است و به اهمیت موضوع آنطور که باید پرداخته نشده است. شناسایی گونه‌های گیاهی و نیازهای محیطی هرگیاه، خصوصاً گونه‌های نادر قدیمی که بسیاری از آنها در معرض خطر نابودی قراردارند، یکی از مهمترین اموری است که باید مورد توجه قرارگیرد، تا گونه‌های قدیمی وبا ارزش از خطر زوال و نابودی حفظ شوند و از ورود گیاهان جدید که هیچ تناسبی با بافت تاریخی ، فرهنگی یک باغ ایرانی ندارند، جلوگیری شود.
هدف این مقاله بازشناسی گونه‌‌های درختان باغ ایرانی به منظور ارتقاء سطح دانسته‌ها در خصوص درختان موجود در یک باغ تاریخی و اهمیت آنها است. همچنین شناسایی خواص درختان باغ ایرانی و مکان مناسب کاشت آنها با توجه به کارایی هر درخت در آن مکان و نیز نماد شناسی آن در باغ ایرانی مورد توجه قرار می گیرد.
در این مطالعه ابتدا به بررسی کلی نظام کاشت در باغ ایرانی به لحاظ کابری، زیبایی، نمادین پرداخته و سپس جدولی برای ساماندهی اطلاعات تحقیق در مورد نظام کاشت درختان باغ ایرانی ارائه می شود.

واژگان کلیدی: باغ ایرانی، نظم کاشت، نماد شناسی، درختان باغ ایرانی.

سارا علیمردانلو / دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس / نشریه اینترنتی معماری منظر

عنوان مطلب: بررسی نظام کاشت درختان در باغ ایرانی

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *