نقش پلیمرهای زیستی در صنایع آینده

نقش پلیمرهای زیستی در صنایع آینده

نقش پلیمرهای زیستی در صنایع آینده

اگر بگوییم این روزها دنیای ما در حال تبدیل شدن به جهانی پلاستیکی است، گزاف نگفته‌ایم.
با نگاهی به اطرافمان می‌توانیم انبوهی از وسایل پلاستیکی را مشاهده کنیم. تقریبا در بیشتر صنایع کوچک و بزرگ امروز دنیا، نمونه‌های طلقی و پلاستیکی قطعات، وسایل و سازه‌ها اساس محصولات تولید شده را تشکیل می‌دهند.
به بیان دیگر، هر محصولی را که مصرف می‌کنیم، از غذایی که می‌خوریم تا لوازم برقی به نحوی با پلاستیک سروکار دارد و حداقل در بسته‌بندی آن از این مواد استفاده شده است. این پلاستیک‌ها در کنار کارآمدی‌شان روزبه‌روز بیشتر گریبان ما انسان‌ها را با معضلات زیست‌محیطی که به همراه آورده‌اند، می‌فشارند؛ چراکه بیشتر پلاستیک‌های معمول در بازار از فرآورده‌های نفتی و زغال‌سنگ تولید شده و غیرقابل بازگشت به محیط هستند و تجزیه و برگشت به محیط آنها چندهزار سال طول می‌کشد.
در چنین شرایطی، محققان علوم زیستی برای نجات ما از شر انبوه زباله‌های پلاستیک که هر دقیقه هم بر حجمشان افزوده می‌شود، گزینه‌ای مناسب‌تر از تولید پلاستیک‌های زیست‌تخریب‌پذیر از منابع تجدیدشونده مثل ریزسازواره‌ها و گیاهان دست نیافتند. به این ترتیب، دانش تولید پلیمرهای زیست‌تخریب با توسعه دامنه خود، در روند تولیدات صنایع و محصولات مصرفی ما و در نتیجه در بهبود کیفیت زندگی در سرزمینی که حیاتش بدون داشتن محیط زیستی زنده و سالم معنا ندارد، تحول بزرگی ایجاد خواهد کرد.

نام فایل: نقش پلیمرهای زیستی در صنایع آینده

دانلود فایل: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *