مالیات بر ارزش زمین

از آنجایی که زمین کاربری های مختلفی از جمله مسکونی، آموزشی، خدمات عمومی، استخراج معادن، تجارت، حمل و نقل و … دارد، قیمت گذاری آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عوامل مختلفی بر قیمت زمین در یک منطقه تأثیر گذار است. به عنوان مثال دسترسی آسان به خدمات عمومی و ساخت خط آهن یا جاده های جدید معمولاً سبب افزایش قیمت زمین می گردد، هرچند قیمت گذاری زمین باید نتیجه کار یک تیم کارشناسی باشد نه صرفاً اظهار نظر مالک.
اجای پروژه های شهری اغلب مالکان زمین را صاحب سرمایه های بادآورده کلانی می کند. آنچه در اینجا از اهمیت برخوردار است طراحی مکانیزه ای است که با اجرای آن تمام جامعه از افزایش قیمت زمین منتفع شده و سود حاصله تنها به جیب مالکان سرازیر نمی شود. در این راستا مالیات بر ارزش زمین (LVT) شیوه ای عادلانه و مناسب برای پرداخت هزینه های خدمات عمومی و کنترل قیمت زمین است که بیش از یک قرن از تولد آن می گذرد.

دانلود مقاله


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *