برنامه ریزی مالی خدمات و زیرساخت های عمومی

این نوشته به ویژگی های ذاتی و آثار متقابل فرآیند برنامه ریزی و برنامه ریزی مالی زیرساخت های عمومی پرداخته است. زیرساخت های عمومی مورد نظر این مقاله گسترده ای وسیع، از زیرساخت ها و تأسیسات زیربنایی تا خدمات عمومی و اجتماعی، را شامل می شود. تأکید و توجه عمده مقاله بر تجارب ایالات متحده آمریکاست؛ تجاربی که ضرورتاً با چارچوب های نهادی، قانونی و مالی خاص این کشور هماهنگ و منطبق است. بر همین اساس، این گونه مباحث ویژه تا بیشترین حد خلاصه شده و محور های اصلی بحث حفظ گردیده ند.
در این مقاله زیرساخت های عمومی را از دیدگاه برنامه ریزی بلندمدت بررسی می کند، به تشریح آثار مثبت توسعه زیرساخت ها بر برنامه ریزی شهری می پردازد، مسئله گستره ملی زیر ساخت ها را – که آثار مذکور را کاهش می دهد – تعریف می کند، و دو شیوه اصلی برای حل این مشکلات را مورد بررسی قرار می دهد: 1- برنامه ریزی سرمایه گذاری عمرانی، 2- روش های تأمین مالی. نوشته حاضر همچنین شامل مبحثی درباره راهکارهای آینده برنامه ریزی زیرساخت هاست. برنامه ریزی و اجرای پروژه های عمرانی در چارچوب اجتماعات محلی، و به دست نهادهای محلی ذی ربط، از جمله نکات مهم و مورد تأکید در این مقاله است.

دانلود مقاله


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *