انواع لیزر و ویژگی های آن

دون شك يوناني ها اولين قومي بودند كه به توضيح نور و اينكه اشيا چگونه ديده مي شوند پرداختند. مدتها بعد تجربه هاي علمي، دو نظريه را راجع به نور مطرح ساخت. اولين نظريه مرتبط با نظريه ذره اي نور است كه ابتدا توسط نيوتن مطرح گرديد،وي پيشنهاد كرد كه نور شامل جرياني از ذره است كه از قوانين ديناميكي حركت كه خود از بنيان گذار آن بود تبعيت مي كند. دومين نظريه توسط هوك و هويگنسپيشنهاد شد كه فرض كردند كه نور داراي طبيعت موجي است.

براي همين نظريه نور كه بتواند قابل قبول باشد، لازم است كه اين نظريه پاسخگوي پديده هاي مشاهده شده هم باشد. پراش واژه ايست كه براي بيان انحراف نور از “لبه ها و گوشه ها” انتخاب شده است، بنابراين سايه هاي اجسام روي صفحه اي دور از جسم كاملا تيز نيستند. تداخل نور نيز نشان مي دهد كه نور داراي طبيعت موجي است. پديده فوتوالكتريك، از جهت ديگر، با پذيرفتن طبيعت ذره اي نور قابل توضيح مي باشد. بنابراين هر دو نظريه موجي بودن و ذره اي بودن نور قادرند به توضيح پديده هاي فيزيكي كه با نور سر و كار دارند بپردازند.

برای مشاهده متن کامل مقاله به لینک زیر مراجعه کنید:

انواع لیزر و ویژگی های آن


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *