مسابقات کمیکار

امروزه در سراسر جهان کشور های صنعتی به دنبال رفع بزرگ ترین معذل صنعتی شدن یعنی آلودگی ناشی از کارخانجات و صنعت خود می گردند.از این رودانشگاه ها که در ارتباط با صنعت هستند راهکارهای کاهش این مشکل اساسی را طراحی و پیشنهاد می کنند.
در این راستا برای اولین در آمریکا در یکی از مهم ترین تشکل های مهندسی شیمی دنیا به نام AICHE مسابقات دانشجویی به نام (Chemical Engineering Car) یا کمیکار طراحی شد که فلسفه ی این مسابقات این است که درکل ماشینی طراحی کنیم که نیروی محرکه ی آن تنها از فرآیند های شیمیایی باشد.

در این مسابقه پژوهش گران تلاش می کنند تا با طراحی و ساخت یک ماشین در ابعاد کوچک و کنترل واکنشی که نیروی محرکه ماشین را تأمین می کند خلاقیت ها و ابتکارات خود را نشان دهند.در این مسابقه ماشین مذکور باید مسیر مشخصی را طی نماید و طبق قوانین مسابقه ماشینی برنده اعلام می شود که نسبت به خط پایان که مشخص شده خطای کمتری داشته باشد. در کنار این مسابقه عملی ، دانشجویان دستاوردها ی خود را در قالب پوستر به معرض دید عموم گذاشته و بدین وسیله ابتکارات، ابداعات، محاسبات، نوع واکنشها و نحوه کنترل آن، موارد زیست محیطی و عواملی که در آن برتری این واکنش را نسبت به سوختهای فسیلی نشان می دهد بررسی می کنند.

مقالات و مطالب متنوع و مفید و کاربردی درباره مسابقات کمیکار رو می توانید در لینک زیر مشاهده کنید:

مسابقات کمیکار


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *