قانون پارتو

قانون پارتو

اگر به شما بگويم که این امکان را دارید تا از طریق متمركز نمودن وقت و انرژي‌تان بر انجام برخي از كارهايي كه هم‌اکنون نیز در حال انجامشان هستید، زندگي خود را به طرز شگفت‌انگیزی متحول کنید و نتایج بهتری بگیرید، چه خواهیدگفت؟
بله اين موضوع حقيقت دارد و بر پايه قانون شناخته شده‌اي بنا شده است كه بيش از يك قرن قدمت دارد. قانون بسیار ساده ای که همه ما آنرا تجربه کرده‌ایم و به نام قانون پارتو معروف شده است.

قاعده پارتو یا 20/80 بدین معنا است که در هر کاری، بخش کوچکی (20 درصد) دارای اهمیت حیاتی و بخش بزرگی (80 درصد) کم اهمیت و یا دارای اهمیت ناچیز است.
قانون پارتو يكي از مفیدترین مفاهیم موجود در زمینه مدیریت و زندگی است. اگر به زندگي شخصي خود توجه كنيد، به اين نكته مي رسيد كه۸۰ درصد موفقیت مربوط به ۲۰ درصد فعالیت شماست. این قانون در مورد محصولات هم صدق مي‌كند. خيلي از شركت‌ها محصولات زيادي ارائه مي‌دهند؛ اما اگر تحليل نمايند، متوجه خواهند شد كه بخش اعظم سودشان حاصل فروش تعداد محدودی از تولیداتشان است که دارای بيشترين فروش يا بيشترين ارزش افزوده هستند. این قانون 20/80 براي نتايج منفي هم صادق است. به‌طور مثال حدود 20 درصد مجرمين 80 درصد جرائم را مرتكب مي‌شوند. 80 درصد برگشتی‌های ما ناشی از 20 درصد قطعات معیوب است.

 

ادامه مطلب

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *