نگاهی به معادن سرب و روی در ایران

معادن سرب و روی در ایران

نگاهی به معادن سرب و روی در ایران

اهمیت بازنگری معادن:

بهره‌برداری از منابع طبیعی، استفاده بهینه و تولید ثروت از آنها بعنوان یک اصل می‌تواند نقش مهمی در پیشرفت و توسعه مسائل مختلف یک جامعه از جمله اقتصاد، صنعت و حتی سیاست داشته باشد و برای حصول این هدف، بازنگری معادن کشور از جمله مواردی است که اهمیت بسزایی دارد، چون لازم است برای افزایش بهره‌وری و استفاده صحیح از معادن، روند بهره‌برداری از این منابع خدادادی مورد ارزیابی مجدد قرار گیرند. این اقدام، بستری مناسب برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی ایجاد خواهد کرد و به این ترتیب، گامی مثبت در جهت توسعه پایدار اقتصادی برداشته می‌شود. از این رو، از این شماره به بعد، به بازنگری آخرین وضعیت معادن کشور، برای هر ماده معدنی خواهیم پرداخت. بعنوان اولین معدن،‌ نگاهی می‌اندازیم به وضعیت معادن سرب و روی که از جمله مهم‌ترین معادن کشور به‌شمار می‌روند.

معادن سرب و روی ایران:

براساس آخرین آمار وزارت صنایع و معادن، هم‌اکنون ۴۳ معدن سرب و روی در سراسر ایران پراکنده است که فقط ۲۶ فقره از این معادن با حدود ۲۲۳ میلیون تن ذخیره قطعی فعال است. سالانه فقط ۲/۱ میلیون تن از این ماده معدنی به استخراج می‌رسد که این میزان، فقط ۵/۰ درصد از ذخایر سرب و روی کشور است. حدود ۳ درصد ذخایر جهانی سرب و روی در مهم‌ترین معادن ایران قرار دارد و کشورمان هم‌اکنون با تولید ۵۷/۰ درصد سرب جهان، مقام بیست و سوم تولید دنیا و با تولید ۱۲/۲ درصد روی جهان، رتبه پانزدهم تولید روی جهان را در اختیار دارد.

معادن سرب و روی انگوران زنجان، نخلک اصفهان و مهدی‌آباد یزد، کوشک بافق و آهنگران ملایر، از مهم‌ترین معادن سرب و روی کشور هستند. به جز ۲ معدن از معادن فعال کشور،‌ بقیه معادن توسط بخش خصوصی و تعاونی مورد بهره‌برداری قرار دارد.

صنعت سرب و روی ایران، با همه موانع و مشکلاتی که دارد،‌ تاکنون توانسته است در خاورمیانه جایگاه ممتازی داشته باشد. البته برای رفع مشکلات و مسائل این صنعت، ستادی با عنوان «ستاد سیاست‌گذاری، جهت اخذ تصمیم و اجرای مصوبات»، متشکل از تشکل‌های موجود در این بخش، در معاونت معدنی وزارت صنایع و معادن تشکیل شده و همه اعضا ملزم به اجرای مصوبات این ستاد هستند.

کاهش قیمت جهانی روی، افزایش ۴۰۰ درصدی قیمت اسید، افزایش هزینه‌های مواد شیمیایی، سوخت، برق و درمجموع، افزایش سالانه هزینه‌های تولید ماشین‌آلات معدنی و اخذ عوارض گمرکی بالا برای ورود ماشین‌آلات معدنی مورد نیاز، از مهم‌ترین مشکلات واحدهای تولیدی فعال در این حوزه است.

نام فایل: نگاهی به معادن سرب و روی در ایران

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (1)

  • حامد اکبرپور پاسخ به

    salam.bande be donbale kharide sange madan hayei hastam ke hanooz dar sanate estekhraje rooy BOLD nashodan.mishe komak befarmeid.

    b omide hamkari
    merci

    دی ۱۱, ۱۳۹۱ در ۵:۰۴ ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *