كاربرد انرژي خورشيد در صنعت ساختمان

كاربرد انرژي خورشيد در صنعت ساختمان

خورشيد نه تنها خود منبع عظيم انرژي است، بلكه سرآغاز حيات و منشاء تمام انرژيهاي ديگر است. طبق برآوردهاي علمي در حدود 6 ميليارد سال از تولد اين گوي آتشين مي گذرد و در هر ثانيه 2.4 ميليون تن از جرم خورشيد به انرژي تبديل مي شود. با توجه به وزن خورشيد كه حدود 333 هزار برابر وزن زمين است. اين كره نوراني را مي توان به عنوان منبع عظيم انرژي تا 5 ميليارد سال آينده به حساب آورد.ميزان دما در مركز خورشيد حدود 10 تا 14 ميليون درجه سانتيگراد مي باشد كه از سطح آن با حرارتي نزديك به 5600 درجه و به صورت امواج الكترومغناطيسي در فضا منتشر م يشود.

زمين در فاصله 150 ميليون كيلومتري خورشيد واقع است و 8 دقيقه و 18 ثانيه طول مي كشد تا نور خورشيد به زمين برسد. جالب است بدانيد كه سوختهاي فسيلي ذخيره شده در اعماق زمين، انرژيهاي باد و آبشار و امواج درياها و بسياري موارد ديگر از جمله نتايج همين مقدار انرژي دريافتي زمين از خورشيد مي باشد.

اولين كاربرد اترژي به زمان ارشميدس دانشمند و مخترع بزرگ يونان قديم بر مي گردد كه ناوگان روم را با استفاده از انرژي حرارتي خورشيد به آتش كشيد وي با نصب تعداد زيادي آئينه هاي كوچك مربعي شكل در كنار يكديگر كه روي يك پايه متحرك قرار داشت هاست اشعه خورشيد را از راه دور روي كشتيهاي روميان متمركز ساخته و به اين ترتيب آنها را به آتش كشيد هاست.

نور خورشيد پس از عبور از حدود 150 ميليون كيلومتر و گذشتن از لايه هاي متعدد اتمسفر زمين و (ابر،آلودگي، خاك و ديگر ذرات) حدود نيمي از انرژي خود را به جذب زمين و اقيانوسها مي رساند و نيمي ديگر دوباره به فضا منعكس و برگردانده مي شود. انرژي كه در اقيانوسها، سطح زمين و گياهان جذب شده: در اقيانوسها توليد گرما و جريان آب ، در هوا حركت باد ايجاد مي كند. درسطح زمين، حاصل اين فرايند گرمايي عمل فتوسنتز گياهان است. خورشيد ستاره منظومه شمسي و يكي از بزرگترين ستاره ها اطراف نزديك كهكشان راه شيري است.منبع انرژي خورشيد در هسته آن است. جايي كه هيدروژن با واكنش هاي گرما هسته اي به هليم تبديل مي شود. اين انرژي به دو صورت نور و گرما به زمين مي رسد. بنا به گفته وزارت نيرو ايلات متحده امريكا در هر ساعت، انرژي نور خورشيدي به اندازه تامين كل نياز انرزي دنيا به مدت يكسال، مي باشد

ادامه مطلب…

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *