دانلود پایان نامه روانشناسی با فرمت word

چکیده:
هدف پژوهش حاضر ، بررسی رابطه بین اختلالات روانی و مکانیزمهای دفاعی در دانشجویان دانشگاه پیام نور تربت جام می باشد. طرح پژوهش همبستگی ونمونه پژوهش را همان جامعه آماری یعنی دانشجویان دانشگاه پیام نور تربت جام تشکیل می دهد که به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند.
ابزار تحقیق ، پرسش نامه اختلالات روانی SCI- 90- R و پرسشنامه سبک های دفاعی DSQ- 40 بود به منظور تحلیل داده ها از ضریب همبستگی پیر سون استفاده گردید . نتایج پژوهش نشان داد:
واژه های کلیدی: اختلالات روانی- سبک های دفاعی – دانشجویان

مقدمه
اختلال روانی.. عبارت است از «نشانگان یا الگوی رفتاری یا روانی که اهمیت بالینی دارد و در فرد یافت می شود و با پریشانی فعلی (مثل نشانه ای عذاب آور) یا معلولیت (یعنی، اختلال در یک یا چند زمینه ی مهم عملکرد) یا با افزایش قابل ملاحظه ی خطر مرگ، درد، معلولیت، یا از دست دادن آزادی ارتباط دارد. به علاوه، این نشانگان یا الگو نباید صرفاً پاسخی قابل پیش بینی و از لحاظ فرهنگی تائید شده به رویدادی خاص، مثل مرگ فرد عزیز، باشد» (انجمن روان پزشکی آمریکا، ۲۰۰۰، ص XXXi). اصطلاح اختلال های روانی برای کل اقدام تشخیص و درمان، اهمیت زیادی دارد. اجازه دهید به تعریف ارائه شده در DSM-IV-TR و اشارات آن، نگاه دقیق تری بیاندازیم.
اختلال روانی، «اهمیت بالینی» دارد. DSM-IV-TR برای هر اختلال، مدتی را مشخص می کند که طی آن، نشانه ها برای تشخیص اختلال باید وجود داشته باشند. بنابراین، فکر یا خلق زودگذر، رفتار گاه و بی گاه عجیب، یا احساس زودگذر بی ثباتی یا سردرگمی، اختلال روانی را تشکیل نمی دهند. شاید بتوانید به زمانی فکر کنید که بعد از رویدادی ناراحت کننده در زندگی تان، احساس کردید از لحاظ هیجانی آشفته هستید. اینگونه تجربیات شایع هستند و اختلال روانی محسوب نمی شوند، مگر اینکه به قدری شدید باشد که عواقب جدی به بار آورند. برای اینکه اختلالی «اهمیت بالینی» داشته باشد باید برای مدتی پیوسته وجود داشته و به قدر کافی موثر باشد که زندگی فرد به نحو چشمگیری تحت تاثیر قرار گیرد.
مکانیسم های دفاعی.. فرایندهای ناهشیار درون روانی هستند که وظیفه محافظت از خود را در مقابل موقعیت های تهدیدآمیز یا استرس زا برعهده دارد. آنها ازطریق اجتناب از اضطراب و یا شیوه ای خاص از مواجهه با اضطراب شرایط روانی را سازمان و بقاء می بخشند. بنابراین آنها تلاش هایی را در رویارویی با تعارض روانی انجام می دهند و می توانند رفتارهای مقابله ای را تسهیل کنند, ولی استفاده به شیوه ای نامناسب از آنها (همچون انکار، فرافکنی، جابجایی، انزوا)، می تواند رشد روانی را مختل کند و از پاسخ های مقابله ای مفید جلوگیری بعمل آورد.
نظام روان تحلیل گری فروید تاثیر عظیمی بر نظریه و عمل در روانشناسی و روان پزشکی ، تصور ما از ماهیت انسان و درک ما از شخصیت داشته است .فرض بنیادی نظریه روان تحلیل گری مبتنی بر این موضوع است که قسمت عمده ای از زندگی روانی هر شخص در فرایند های نا هشیار ریشه دارد این بخش از ذهن ، در نظام فرویدی مخزن تکانه های غریزی غیر قابل دسترس ، تجربه های سرکوب شده ، خاطرات کودکی قبل از رشد زبان و امیال نیرومند ولی ارضا نشده می باشد. در روان تحلیل گری سنتی و نوین بسیاری از مفاهیم و نظریه ها به طور مستقیم با مفهوم ناهشیار ارتباط دارد. در این میان << مکانیزم `های دفاعی من >>2که فروید آنها را راهکارهای ناهشیار <<من >> جهت کنترل غرایز و تکانه ها تعریف کرد. یکی از مهمترین مفاهیم مرتبط با ناهوشیار است که در نظام روان تحلیل گری جهت تبیین عملکرد دفاعی دستگاه روانی در برابر اضطراب و تنیدگی معرفی شدند.

دانلود پایان نامه روانشناسی


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

56 نظر

 1. maedeh

  سلوووووم . بابا کجای دنیا کارشناسی پایان نامه داره آخه ؟؟/؟؟؟؟؟؟دانلود کردن و تعقیرات جزئی بهترین روشه . مگه نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 2. نسیم

  با سلام
  من موضوع پایان نامه با عنوان خشم و پرخاشگری می خواستم
  می خواستم ببینم چیزی دارید؟ لطفا راهنمایم کنید

  پاسخ
 3. امیدی

  سلام،من موضوع های پایان نامه در حیطه روانشناسی که ازسال2005به بعد باشه.ببخشید موضوع پایان نامه ای در زمیته مهارتهی ارتباطی یا استرس واضطراب دارید؟

  پاسخ
 4. سارا

  سلام یک پایان نامه دررابطه بانقش عوامل فردی ومحیطی درمیزان رضایت اززندگی دانشجویان میخواستم اگه میتونیدبرام ایمیل کنید وقت زیادی ندارم

  پاسخ
 5. 3shahrsaz

  سلام دوستان عزیز
  لطفاً درخواستای خودتون رو در تالار گفتگو در بخش های مربوط به خودش بدین تا دوستان متخصص اون زمینه در صورتی که می تونستن کمک کنن

  پاسخ
 6. علی

  سلام لطف کنید پایا نامه ای در مورد بررسی تاثیر خودآگاهی با خود شکوفایی دانش آموزان

  2- رابطه خود ادارکی دانش آموزان وعزت نفس آنها

  3- مقایسه هوش ورشد اجتماعی کودکان زودرس ،کم وزن در تولد طبیعی
  روی سایتتون قرار دهید ممنونم

  پاسخ
 7. هنگامه

  سلام من نیاز فوری به یه پروپوزال اماده رشته روانشناسی تو مقظع ارشد دارم
  جزء تکالیف درس روش تحقیقم هستش حتی یه پایان نامه دقیق هم که بتونم ازش بنویسم میتونه خیلی کمکم کنه خیلی ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
 8. لیلا

  سلام من به یه پایانامه روانشناسی با موضوع بررسی رابطه پنج عاملی شخصیت و سبک هویت لازم دارم لطف کنید بفرستید

  پاسخ
 9. محمد تقی

  سلام خسته نباشید
  نمونه پایاننامه در مورد رابطه نگرش معنوی با بیماری افسردگی نیاز داشتم . لطفا در صورت امکان راهنمایی فرمایید.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *