تکنولوژی گروهی

تکنولوژی گروهی

تكنولوژي گروهي، از سيستم هاي توليدي بوده كه به دليل شناسائي و ايجاد خانواده هاي مشابه از نظر توليد قطعات متعدد و متنوع داراي مزاياي زيادي مي باشند. كاهش زمان راه اندازي، زمان توليد محصول و نيزكاهش هزينه هاي توليدي و كنترل صحيح در امر توليد و طراحي بهينه سيستم استقرار ماشين آلات از مزاياي خاص سيستم فوق مي باشند. طراحي سلولهاي توليدي براي خانواده مشابه از قطعات از اقدامات لازم واساسي براي موفقيت درتكنولوژي گروهي هستند.
تقسيم بندي سيستم تكنولوژي با تعيين گروه بندي قطعات يا توليدات و در نتيجه گروه بندي ماشين آلات يا تجهيزات به دست مي آيد. دسته بندي سيستم هاي اجتماعي با تعيين تعداد كارگران لازم براي يك گروه ماشين آلات به دست مي آيد. به طور خلاصه مي توان گفت كه تكنولوژي گروهي، كارخانه را به تعدادي كارخانه مستقل كوچكتر تقسيم مي كند.

در اينجا چندين سوال مطرح است:

  • آيا مي تواند قطعات مشابه را كه در يك حوزه قطعات قرار مي گيرند و در دسته هاي توليدي ساخته مي شوند را بيابد؟
  • آيا قطعات و ماشين آلات ناجور بد هستند؟
  • آيا توزيع قطعات پايدارند؟

به اين علت، مطالعه و تحقيق در مورد اين نوع از تكنولوژي و داشتن ديدي صحيح به آن در اجراي موثر، از عوامل مهم و اساسي است. در اين مقاله نيز بنا به اين هدف، با مروري بر ادبيات موضوعي تكنولوزي گروهي، مسائل مرتبط با آن در امر دسته بندي، انواع آن و در آخر برخي از كاربردهاي آن در صنايع مختلف و در آخر تاثيرات شبكه هاي عصبي بر آن (به علت اهميت آن در اجرا و بهبود اين روش)، اين مهم مورد بررسي قرار مي گيرد .

این مقاله را می توانید از لینک زیر دانلود کنید:

دانلود مقاله

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *