PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش طراحی موتورخانه استخرMr. Specific
25-08-2012, 16:44
سلام
در این تاپیک اصول کلی طراحی موتورخانه استخر بصورت تدریجی قرار داده میشه.

:100:مطالب این تاپیک برگرفته از کتابچه "طراحی موتورخانه استخر" است که توسط شرکت پژوهشی پاکمن تألیف شده است.

:100:مطالب را بترتیب پیش میبریم و در پایان و در پست آخر کتاب را بصورت یک فایل جهت دانلود قرار خواهم داد. لطفاً تا اون موقع فقط مطالب را دنبال کنید و مطالعه داشته باشید. چون در این صورت است که می توانید ادعا کنید که مطلب را درک کرده اید.

بترتیب با همدیگه جلو میریم :icon_gol:

Mr. Specific
25-08-2012, 16:45
تاسیسات استخر های شنا بنا به کاربرد و محل استفاده آن ها متفاوت است اما در اکثر استخر ها برای سیستم تاسیسات آن از موتورخانه استفاده می کنند.

استخر ها اگر به صورت سرپوشیده و یا سرباز باشند نحوه استقرار و تجهیز موتورخانه آن ها متفاوت است. در استخر های سرباز نیاز به گرمایش و سرمایش محیط نمی باشد و تنها تصفیه و گرمایش آب نیازمند سیستم های تاسیساتی است. این در حالی است که در استخر های سرپوشیده و در پارک های آبی سرپوشیده سیستم های گرمایشی و سرمایشی مناسب باید برای استخر انتخاب گردد و در موتورخانه استخر قرار گیرد.

در صورت سرپوشیده بودن استخر های شنا نیاز به تهویه سالن، وجود دارد. سالن مورد استفاده باید در درجه حرارت مناسب و رطوبت مطلوب باشد. برای تامین این درجه حرارت باید از وسایل سرمایشی و گرمایشی استفاده کرد که در این کتابچه به بررسی این مسائل نمی پردازیم و تنها به نوع سیستم تامین کننده این حرارت و رطوبت اشاره خواهد شد.

Mr. Specific
25-08-2012, 16:51
این مقاله در 5 فصل به بررسی محاسبات مورد نیاز جهت تجهیزات موتورخانه یک استخر شنا می پردازد.

پنج فصل شامل:

1. مقدمه استخر
2. گرمایش استخر
3. فیـلتراسیون استخر
4. سیستم پمپاژ
5. یک مثال طراحی موتور خانه استخر کامل حل شده با توجه به فصول آموزش داده شده.


با پیشرفتهایی که در چند سال اخیر حاصل شده است، شیوه ها و مفاهیم طراحی استخرها تغییر پیدا کرده و ویژگی های جدیدی به آنها اضافه شده است. طرح های جدید با توجه به توصیه های مشاوران استخرسازی درباره چیدمان، استقرار و شکل استخر تهیه می شوند. مهندسان تاسیسات نیز باید مطابقت داشتن کلیه تجهیزات استخر را با مقتضیات جریان و فیـلتراسیون آن مورد بررسی قررار داده و تایید کنند. البته ملاحظات دیگری چون سیستم های الکتریکی، نوع پمپ ها، نوع فیـلترها و شیمی آب نیز وجود دارند.
سازندگان استخرها باید بخوبی با تجهیزات مورد استفاده در استخرها، رنگها و پرداختهای سطوح، شیمی آب، پمپاژ مکانیکی، فیـلتراسیون، سیستمهای گرمایش و الکتریکی آشنایی داشته باشند.[Only registered and activated users can see links]

Mr. Specific
25-08-2012, 16:55
استخر های شنا برای کاربری های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که بنا بر کاربری آن، دارای قسمت­های متفاوتی می باشند. یک استخر عمومی، دارای بخش هایی است که در زیر به آن اشاره می کنیم:

سالن استخر
استخر شنا
جکوزی
سونا بخار
سونا خشک
حوضچه آب سرد
ورودی
رخت کن
دوش ها
دستشویی ها

برای عملکرد بهینه ی این بخش ها نیاز به یک سیستم تاسیساتی یکپارچه است تا بتواند محیطی مناسب را برای شناگران تامین کند. برای برآورد این نیاز، تاسیسات یکپارچه ای را در فضایی به نام موتورخانه استخر تعبیه می کنند. موتورخانه های معمولی استخر دارای تجهیزات زیر می باشند:

دیگ آبگرم
دیگ بخار
سختی گیر
فیـلتر شنی
مبدل حرارتی
منبع کویل دار
موگیر
پمپ
شیر آلات و اتصالات

طراحی موتورخانه استخر شامل 3 بخش کلی می باشد.

[Only registered and activated users can see links]
بخش اول واحد گرمایش
بخش دوم تصفیه آب
بخش سوم پمپاژ

برای بررسی موتورخانه ی یک استخر لازم است تا تک تک واحد های استخر به صورت مجزا مورد بررسی قرار گیرند تا تمامی تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد آسایش شناگران مشخص شود.

[Only registered and activated users can see links]

Mr. Specific
25-08-2012, 17:01
آب حیاتی ترین پارامتر استخر است.
آب شهر با دمای 10-20 درجه سانتی گراد (بسته به شهر و یا کشور مورد استفاده) وارد موتورخانه شده و این آب قبل از ورود به استخر می باید مراحلی را طی کند، به دمای آسایش انسان نزدیک شود و در استخر مورد استفاده قرار گیرد، آب شهر همچنین باید سختی گیری شده و تصفیه گردد و در مراحلی مواد شیمیایی نظیر کلر به آب اضافه گردد تا ذرات و مواد مضر آن گرفته شود.
آب مورد استفاده در استخر شنا امکان جذب میکروب و ویروس را دارد و باید همواره از سلامت آن اطمینان حاصل کرد. برای مقابله با این مشکلات از فیـلتر ها و مواد شیمیایی استفاده می شود.
یکی دیگر از مشکلات مربوط به آب در سیستم موتورخانه استخر، سختی آن است که همه ساله میلیونها دلار در جهان صرف نگهداری و تعمیرات تجهیزات و لوله‌کشی‌های آسیب دیده از آن می‌شود.
:100:مکانیزم ایجاد سختی آب بدین صورت است که بخار آب در جو چگالیده شده، دی اکسید کربن هوا را در خود حل می‌کند و تشکیل اسید ضعیفی بنام اسید کربنیک می‌دهد. این اسید همراه با قطرات باران به زمین می‌بارد. از خاکهای سطحی عبور کرده و به بستر‌های سنگی زیر زمینی که معمولاً سنگ آهک می‌باشند می رسد، سنگ آهک مخلوطی از کربنات کلسیم و منیزیم است. اسید ضعیف، آهک را در خود حل می‌کند و موجبات سختی آب را فراهم می‌آورد. برای مقابله با این مشکل از سختی گیر استفاده می شود.

Mr. Specific
25-08-2012, 17:04
استخر ها به دو صورت سرباز و سرپوشیده مورد استفاده قرار می گیرند.
در صورت سرپوشیده بودن استخر های شنا نیاز به تهویه سالن، وجود دارد. سالن مورد استفاده باید در درجه حرارت مناسب و رطوبت مطلوب باشد. برای تامین این درجه حرارت باید از وسایل سرمایشی و گرمایشی استفاده کرد که در این کتابچه به بررسی این مسائل نمی پردازیم و تنها به نوع سیستم تامین کننده این حرارت و رطوبت اشاره خواهد شد.
در استخر های سرباز، نیاز به تهویه محیط وجود ندارد و تنها آب استخر باید از لحاظ تمیزی و درجه حرارت مورد بررسی قرار بگیرد.

Mr. Specific
25-08-2012, 17:05
جکوزی در دمای مطلوب بین 36 تا 42 درجه کار می کند و باید آبی تمیز داشته باشد. برای تامین این شرایط نیاز به تاسیساتی است که در زیر نمای شماتیک این سیستم نشان داده می شود.
جکوزی ها دارای سیستم های جت پمپ هستند تا با فشار آب و برخورد آن به بدن شناور، آب درمانی جکوزی تکمیل گردد.

[Only registered and activated users can see links]

Mr. Specific
25-08-2012, 17:07
برای بهره برداری مناسب از سونای بخار، باید رطوبت نسبی تا 99 درصد را برای آن فراهم کرد. برای ایجاد این شرایط لازم است تا با استفاده از تاسیسات نشان داده شده در شکل زیر این محیط را برای استفاده مهیا کرد.

[Only registered and activated users can see links]

Mr. Specific
25-08-2012, 17:09
برای استفاده از سونای خشک نیاز به نصب تاسیسات در موتورخانه نمی باشد و در این قسمت به بررسی آن نمی­پردازیم.

حوضچه آب سرد
برخی از پزشکان، فواید بسیار زیادی را برای استفاده از حوضچه های آب سرد بر می شمرند. برای عملکرد صحیح حوضچه های آب سرد، می توان راه های مختلفی را انتخاب نمود. در بعضی از استخر ها از سیستم های سرمایش مانند چیلر کمک می گیرند تا درجه حرارت این حوضچه را پایین نگاه دارند.

ورودی و رخت کن
در سالن ورودی و رختکن یک استخر، باید با تهویه مناسب و استفاده از سیستم های سرمایشی و گرمایشی، محیطی آرام را برای شناگر ایجاد کرد. برای طراحی تاسیسات این دو قسمت مشابه کتاب های طراحی تهویه مطبوع همچون کتاب کریر عمل می کنیم.

دوش ها و دست شویی ها
آب بهداشتی مناسبی که برای دست شویی و دوش ها مورد نیاز است باید در درجه حرارت مناسب در اختیار شناگران قرار گیرد که برای تامین این آب باید از تاسیساتی همچون نمای شماتیک زیر استفاده کرد. در این نما نحوه سیرکولاسیون آب و تجهیزات مورد استفاده برای گرمایش این آب نشان داده شده است.

[Only registered and activated users can see links]


حال پس از بررسی اجمالی بخش های مختلف استخر و تاسیسات مورد استفاده برای آن ها، به محاسبات سیستم های تاسیساتی برای استخر شنا می پردازیم.
برای راحت تر شدن محاسبات مطلب را در 3 فصلِ گرمایش، فیـلتراسیون و پمپاژ ارائه می کنیم و در انتها نیز به حل مثالی برای استخر می پردازیم.

Mr. Specific
25-08-2012, 17:14
پایان فصل اول :a030:

Mr. Specific
25-08-2012, 17:29
مهمترین بخش موتورخانه استخر سیستم گرمایشی آن می باشد، برای گرمایش آب و محیط استخر نیاز به یک منبع گرمایی مانند بویلر داریم.

برای اطلاع از ظرفیت بویلر و مشعل باید کلیه تلفات حرارتی استخر که شامل موارد زیر است را درنظر گرفت.

اتلافات حرارتی از سطح و دیواره استخر (q1)
گرمای مورد نیاز برای پیش گرمایش استخر، در زمان راه اندازی (q2)
بار استحمامی افراد و میزان مصرف در دوش ها و دستشویی ها (q3)
بار گرمایشی سالن سرپوشیده استخر (q4)
بارهای گرمایی برای جکوزی (q5)

حال به ترتیب طریقه محاسبه q1 تا q4 را شرح می دهیم.
و بعد از آن به بررسی بار های حرارتی لازم برای جکوزی می پردازیم.

Mr. Specific
25-08-2012, 17:35
معمولا برای یک استخر 3 نوع از اتلافات حرارتی را در نظر می گیرند.

اتلاف حرارتی توسط آب جبرانی
اتلاف حرارتی از سطح و تبخیر سطحی
اتلاف حرارتی از دیواره ها و کف استخر (بسیار ناچیز است و در نظر گرفته نمی شود)

اتلاف حرارتی توسط آب جبرانی اصولا به ازای هر شناگر در حدود 10 الی 20 لیتر آب با چسبیدن بر روی بدن شناگران و فعل و انفعالات شناگران تلف می شود. بار حرارتی به ازای این اتلاف برای هر 100 نفر حدود 30,000 kcal/h است. باید ذکر کرد شناگران بنا بر وزن و میزان فعالیت خود، انرژی ما بین 400 تا 700 کیلو کالری در ساعت (بسته به وزن و نوع شنا) را مصرف می کنند که به محیط استخر و آب استخر اضافه می شود این انرژی امکان دارد در زمانی که تعداد افراد داخل اسختر بالا رود، عدد قابل ملاحظه ای گردد. اما چون ممکن است در یک زمان مشخص (برای مثال هنگام تعویض سانس استخر) تعداد شناگران بسیار کم باشند نمی توان از این انرژی اضافه شده به استخر استفاده کرد و در این صورت آن را به عنوان یک ضریب اطمینان در طراحی استخر در نظر می گیریم.

برای مثال در زمانی که 100 شناگر همزمان در آب شنا کنند عددی بالغ بر 40000 کیلوکالری انرژی به آب و محیط اضافه می گردد که نمی توان از آن به عنوان یک انرژی همیشگی بهره جست. بعضی از طراحان استخر انرژی تلف شده از آب هدر شده توسط شناگران و فعالیت آنها را با این انرژی سر به سر گرفته و مد نظر قرار نمی دهند که به عنوان یک طراحی محافظه کاران این کار درست نیست.

اتلاف حرارتی از سطح و تبخیر سطحی کل تلفات حرارتی از سطح استخر را محاسبه می کنیم. اطلاعات اولیه استخر شامل دماهای ورودی آب شهر و دمای هوا، سرعت باد و گرمای نهان را داریم، با این اطلاعات تلفات اولیه قابل محاسبه است. با توجه به کتاب اشری (ASHRAE) دو فرمول زیر برای حالات استخر آرام و فعال در دسترس قرار دارد :
W=(95+0.425 v)(pw- pa)/Y (1


W=(69+0.35v)(pw-pa)/Y (2

W : میزان تبخیر ib/h.ft2
v: سرعت باد در سطح ft/min
Pw: فشار بخار اشباع در دمای آب in.Hg
Pa : فشار بخار اشباع در نقطه شبنم in.Hg
Y : گرمای نهان در دمای استخر Btu/lb

نرخ تبخیر برای استخر آرام، که توسط "معادله 2" محاسبه شده، تقریبا 74% مقداری است که از "معادله 1" اشری بدست می آید. طریقه محاسبه اتلاف حرارتی از فرمول بالا به صورت کامل در مثال 1 ذکر شده است. این در حالیست که برای راحت تر شدن محاسبات، جدول زیر به ازای اختلاف دماهای ثابت به درجه فارنهایت، ارائه شده است.
تلفات حرارتی از سطح استخر و هوای محیط

50 40 35 30 25 20 15 10

اختلاف دمای آب و هوای محیط F525 420 368 315 263 210 158 105

Btu/h.ft2

مقادیر ارائه شده در جدول فوق بر مبنای سرعت باد 3.5 m/h می باشد.
برای سرعت باد 5 m/h مقادیر مستخرجه از جدول فوق را در ضریب 1.25 ضرب کنید.
برای سرعت باد 10 m/h مقادیر مستخرجه از جدول فوق را در ضریب 2 ضرب کنید.

عدد به دست آمده از جدول 1 را که بر حسب Btu/h.ft2 می باشد باید در سطح استخر ضرب کرد تا Q1 به دست آید.

Mr. Specific
25-08-2012, 17:47
تا اینجا بخشی از تلفات را بدست آوردیم.
حال در ادامه باید بدانیم چه مقدار انرژی حرارتی برای بالا بردن این حجم آب استخر تا دمای مورد نظر (در زمان راه اندازی) نیاز است.
با داشتن حجم استخر (گالن) و اختلاف دما آب ورودی با آب استخر (فارنهایت) و مدت زمان لازم جهت پیش راه اندازی (ساعت)، این انرژی قابل محاسبه است.


[Only registered and activated users can see links] Q2: مقدار گرمایی که باید به آب استخر بدهیم Btu/h
Tf : دمای نهایی آب استخر F
Ti : دمای ابتدایی آب استخر F

Mr. Specific
25-08-2012, 17:51
اولین گام در طراحی استخر شنا، تعیین مساحت کل آن است که بر مبنای چگونگی استفاده و تعداد شناگرانی که در یک زمان در داخل استخر خواهند بود، پیش بینی می شود.
بر حسب توصیه کمیته استخر های شنای امریکا، می باید حداقل طول استخر 60 فوت (18 متر) و عرض آن مضربی از (6،5 و 7 ft ( 1.5 ، 1.8 یا 2 متر منظور گردد. اما در استخرهای تفریحی، تعداد شناگرانی که در یک زمان داخل استخر خواهند بود، عامل اصلی در تعیین مساحت استخر می باشد.
معلوم شده است برای زمانی که حداکثر تعداد شناگران داخل آب باشند، می بایست به ازای هر شناگر داخل آب 25 فوت مربع ( 2.3 متر مربع) سطح در نظر گرفته شود. در اینجا فرض بر این است که یک سوم افراد حاضر در استخر درون آب نیستند. ( منظور شناگرانی که در محیط استخر بوده و هنوز داخل آب نپریده اند و یا داخل آب بوده و از آن خارج شده اند)

Mr. Specific
25-08-2012, 17:53
همانطور که در مراجع آمده است برای استخرها با کاربری های متفاوت درجه حرارت های مختلفی برای آسایش شناگران اعلام کرده اند که این عدد معمولا بین 26 تا 27 درجه سانتی گراد می باشد.
برای استخرهای خانگی این عدد 26.7 سانتی گراد (80 درجه فارنهایت) ذکر گردیده است.
دمای آب ورودی نیز بنا به محل استفاده استخر متفاوت است. این عدد با فصل کارکرد استخر نیز تغییر می کند. برای شهر تهران این عدد در تابستان حدودا 15 درجه سانتی گراد و در زمستان در حدود 7 درجه سانتی گراد می باشد.

Mr. Specific
25-08-2012, 17:55
استخرها یا به صورت دائم فعال هستند (استخرهای عمومی) و یا به صورت دوره ای (استخرهای خانگی) مورد استفاده قرار می گیرند.

با دانستن این موضوع و اینکه استخرهای خانگی ممکن است تنها در انتهای هفته فعال شوند، زمان راه اندازی در این استخرها بسیار کمتر از استخرهای عمومی است.

معمولا برای استخرهای خانگی 8 ساعت جهت پیش راه اندازی در نظر می گیرند. این عدد برای استخرهای عمومی بنا بر نیاز از 24 ساعت الی 72 ساعت متغیر است.

هر چه مدت زمان راه اندازی کوتاه تر باشد ظرفیت بویلر انتخابی بیشتر خواهد شد.

Mr. Specific
31-08-2012, 10:43
برای محاسبه حجم استخر پس از بدست آوردن سطح، عمق استخر بسته به چگونگی استفاده از آن تعیین می شود. عمق آب در قسمت ابتدای استخر باید در حدود 4 تا 5 فوت (1.25 متر) باشد و کف استخر با شیب ملایمی به تدریج به قسمت عمیق منتهی گردد. بهتر است عمق انتهای استخر جهت مناسب بودن برای شیرجه بیش از 9 فوت ( 2.7 متر) منظور شود. این عدد تا حدود 4 متر نیز افزایش می یابد. تا جایی که پا به کف استخر می رسد و امکان راه رفتن وجود دارد، نباید عمق استخر به طور ناگهانی تغییر یابد. با مشخص شدن عمق و مساحت سطح استخر، حجم آب داخل استخر مشخص می شود.

[Only registered and activated users can see links]


از آنجایی که ارتفاع استخر در جاهای مختلف متفاوت است از این رو با داشتن ارتفاع های مختلف، ضرب در طول مشخصه آنها، به صورت مجزا حجم هر واحد را حساب کرده در نهایت جمع می کنیم، (بین هر دو ارتفاع میانگین می گیریم و عرض استخر نیز ثابت است). گاهی نیز فقط طول، عرض و ارتفاع را می دهند که در این صورت حجم همان حاصلضرب داده ها خواهد شد. اگر هم، زمانی ارتفاع را نداشته باشیم به صورت پیش فرض 1.68 متر یا 5.5 فوت در نظر می گیریم. جدول شماره 2،3 ابعاد استخرهای قانونی را که توسط کمیته استخرهای امریکا توصیه شده اند، ارائه می دهد.
[Only registered and activated users can see links]
جدول 2 - ابعاد قانوی استخر در سیستم انگلیسی
[Only registered and activated users can see links]


جدول3 - ابعاد استاندارد استخر در سیستم SI


بار گرمایی این استخرها بر اساس گردش مداوم و 24 ساعته آب و فرمول های زیر تعیین شده اند.
[Only registered and activated users can see links]
به عنوان یک مثال طراحی فرض کنید در یک استخر تفریحی حداکثر 100 شناگر شنا کند. در این صورت :


100(شناگر)*25(فوت مربع به ازای هر شناگر)= 2500 فوت مربع سطح آب مورد نیاز
لذا ابعاد استخر برای چنین سطحی بر حسب طرح می تواند بدین قرار باشد :
30*90 (فوت) :ابعاد پیشنهادی کمیته استخر های شنا

پس با این اوصاف برای این استخر ابعادی مشابه با ردیف سوم جدول بالا در نظر می گیریم که حجمی بالغ بر 120000 گالن را خواهد داشت.

:100:در صورت استفاده نکردن از این جدول نیز می توان از طریق ضرب طول در عرض استخر و ارتفاع میانگین هر قسمت از استخر، حجم آن را بدست آورد.
:100:چنین استخری در صورتیکه سرپوشیده باشد باید موزاییک یا کاشی سفید یا کاشی روشن خط کشی شود، و اگر در فضای باز باشد باید با همان سیمان سفید به طور کاملا صاف نازک کاری شود. تمامی گوشه های استخر می باید گرد باشد و سطح پیرامون استخر باید به گونه ای کاملا واضح به منظور نشان دادن عمق آب در نقاط معین علامت گذاری شود، ترجیحا در نقاطی که عمق آب یک فوت افزایش می یابد. علامت گذاری خطوط شنا و غیره را می توان با مواد تیره رنگ انجام داد ولی باید در بخش اعظمی از استخر مواد رنگی روشن به کار برد تا هرگونه آلودگی و چربی به راحتی پیدا شود.

:100:با دانستن حجم استخر، مدت زمان پیش راه اندازی و اختلاف دما، Q2، به راحتی محاسبه می شود.

:95: برای تاکید عرض شود که اختلاف دما بر حسب فارنهایت، حجم استخر بر حسب گالن و مدت زمان پیش راه اندازی به ساعت می باشد که Q2 را بر حسب Btu/h به ما می دهد.

Mr. Specific
31-08-2012, 10:50
یکی دیگر از پارامترهایی که در طراحی استخر باید در نظر گرفته شود بار استحمامی آن می باشد. بدین معنا که در یک ساعت از عملکرد استخر، شناگران چه میزان از ادوات بهداشتی و دوش ها استفاده می کنند.

:100:برای به دست آوردن این پارامتر ابتدا باید تخمینی از تعداد افراد حاضر در استخر به دست آورد که این عدد از تقسیم سطح استخر به فوت مربع بر 25 بدست می آید.

بار استحمامی استخر(تعداد شناگران) = L*W)/25)

L طول استخر=

عرض استخر=W

با تخمین تعداد شناگران حاضر در استخر و دانستن این موضوع که این تنها دو سوم افراد حاضر در محیط استخر هستند و یک سوم بقیه در کناره های استخر، دوش ها، سونا، رختکن و ... می باشند، کلیه کاربران حاضر در محیط استخر را محاسبه می کنیم.

عدد به دست آمده باید در 200 گالن در ساعت یا 50 لیتر در ساعت (بار استحمامی هر شناگر) ضرب گردد تا میزان مصرف آب گرم بهداشتی برای کل استخر بدست آید. (باید در نظر داشت با بنا بر فرهنگ های مختلف این عدد در ضریب تقاضا ضرب می شود که در این جا با در نظر گرفتن ضریب تقاضای برابر 0.5 در ایران به ادامه محاسبات می پردازیم)

حال برای محاسبه گرمای مورد نیاز برای تامین بار استحمامی از فرمول زیر استفاده می کنیم:

Q3=ρVc∆θ
ρ: چگالی آب که 1 kg/m3 در نظر گرفته می شود. V: حجم استخر بر حسب لیتر C: ظرفیت گرمای ویژه آب 1 Kcal/kgk θ∆: اختلاف دمای آب ورودی و آب استحمامی مناسب به درجه سانتی گراد (حدود 40 درجه سانتی گراد)

Mr. Specific
31-08-2012, 10:51
محیط استخر هایی که در سالن های سرپوشیده هستند، نیاز به تهویه مطبوع دارند. پس با محاسبه حرارت اتلافی از سالن استخر بنابر درجه حرارت محیط بیرون و داخل و بار تشعشعی، همراه با داشتن جنس دیوارهای سالن می توان از کتاب های تهویه مطبوع و تاسیساتی این بار را محاسبه کرد. نرم افزار کریر به سادگی این عدد را در اختیار ما قرار می دهد.

Mr. Specific
31-08-2012, 10:52
برای یک جکوزی بار های حرارتی زیر را باید مد نظر قرار داد.


بار گرمایی مورد نیاز برای پیش گرمایش
بار حرارتی اتلافی از سطح جکوزی

برای بدست آوردن این موارد ابتدا باید محاسبه حجم جکوزی را انجام داد.
[Only registered and activated users can see links]

Mr. Specific
31-08-2012, 10:56
برای بدست آوردن حجم جکوزی ابتدا باید تعیین کرد که این جکوزی برای استفاده ی چند نفر می باشد.

به ازای هر شخص که از جکوزی استفاده می کند باید مساحتی بالغ بر 2 متر مربع را در نظر گرفت و بعد از ضرب تعداد افراد در مساحت 2 متر مربع، مساحت جکوزی را تعیین کرد و با در نظر گرفتن شکل جکوزی، ابعاد آن را محاسبه می کنیم.

جکوزی ها معمولا به صورت دایره ساخته می شوند و یا، 6 یا 8 ضلعی خواهند بود.

در هر دو صورت با تقریب شکل دایره ای و داشتن مساحت جکوزی، شعاع آن را بدست می آوریم.
Number of users*2=A(m2)
A=Π r12

حال از طریق فرمول­های بالا می­توان شعاع جکوزی را بدست­ آورد.

پس از بدست آوردن شعاع جکوزی، و شکل برش خورده زیر که مشخصات ساختی جکوزی را نشان می دهد می توان حجم جکوزی را محاسبه کرد.
[Only registered and activated users can see links]V1= Πr2h=3.14*r12*0.4
V2= Πr2h=3.14*r22*0.8


Vtot=V1+V2 :حجم جکوزی

Mr. Specific
31-08-2012, 17:14
محاسبه حرارت مورد نیاز برای پیش گرمایش جکوزی مانند روشی است که برای آب استخر در نظر گرفتیم با این تفاوت که مدت زمان پیش گرمایش آب جکوزی را 1 تا 2 ساعت در نظر می گیریم.

Q2= ( جکوزی حجم (گالن*(Tf-Ti)*8.33/(مدت زمان پیش راه اندازی)
دمای مناسب برای جکوزی در مراجع بین 36 تا 41 اعلام شده است. عدد 39 یک عدد مناسب برای آب جکوزی است.

:100:با دانستن حجم و دمای آب می توان حرارت مورد نیاز برای پیش گرمایش آب جکوزی را بدست آورد.

Mr. Specific
05-09-2012, 12:52
برای بدست آوردن این حرارت می توان از جدول (اتلافات حرارتی از سطح استخر) استفاده کرد و با ضرب عدد بدست آمده در 2 (به دلیل تلاطم بالاتر جکوزی نسبت به آب استخر) و ضرب این عدد در مساحت جکوزی، حرارت اتلافی از سطح جکوزی را بدست می آوریم.
در جکوزی اتلافات دیگری نیز وجود دارد که به دلیل ناچیز بودن این اتلافات، از اشاره کردن به آن­ها خودداری می­کنیم.

حال برای محاسبه q5 کافیست این دو بار حرارتی را با هم جمع کرد.

Mr. Specific
05-09-2012, 12:53
برای تامین گرمای مورد نیاز استخر از یک یا چند دستگاه بویلر در کنار یکدیگر استفاده می کنیم. بویلر ها یا همان دیگ های آبگرم دارای دسته بندی های مختلفی هستند از جمله:

دیگ های چدنی
دیگ های فولادی

باید ذکر کرد از جمله مزیت های استفاده از دیگ فولادی نسبت به دیگ­های چدنی، این است که دیگ­های فولادی توان تحمل فشار بالاتری را داشته و در صورت بروز تنش­ های حرارتی در فشار­های پایین­تر، مقاومت بالاتری را دارا هستند، که این موضوع برای تامین امنیت محیط بسیار حائز اهمیت می­باشد. برای بدست آوردن ظرفیت بویلر مورد نیاز برای استخر به صورت زیر عمل می­کنیم:


بدست آوردن اتلافات حرارتی از سطح، دیواره استخر و آب جبرانی (q1)
بدست آوردن گرمای مورد نیاز برای پیش گرمایش استخر، در زمان راه اندازی (q2)
بدست آوردن بار استحمامی افراد و میزان مصرف در دوش ها و دستشویی ها (q3)
بدست آوردن بار گرمایشی سالن سرپوشیده استخر (q4)
بدست آوردن بار های حرارتی جکوزی (q5)

:100: حال با در دست داشتن این 5 مقدار به سراغ محاسبه ظرفیت دیگ مورد نیاز برای استخر می­رویم:
بار گرمایی استخر در حالت بیشینه از جمع 5 حرارت داده شده بدست می­آید. اما استخر در زمان راه اندازی، نیاز به تامین بار استحمامی نخواهد داشت و همچنین در زمان کار استخر نیاز به گرمای راه اندازی نخواهد داشت، پس برای صرفه جویی در هزینه های جاری و اولیه استخر، موتور­خانه استخر ها را با قرار دادن یک بویلر رزرو تجهیز می­کنند تا این بویلر تنها در زمان راه اندازی به کار بیافتد.

:100:همچنین باید در نظر داشت که تلفات از سطح و دیواره در واقع یک منبع تامین گرمای محیط پیرامون استخر می باشد، پس باید در محاسبه ی بار بویلر، (q1) را یک بار جمع و یک بار تفریق کرد.
:100:عدد q1 در محاسبه بار مبدل نیز مورد نیاز است پس محاسبه ی آن بی فایده نخواهد بود.
:100:در انتها باید ذکر کرد که برای یک استخر سرپوشیده q2 را با q3، q4 و q5 جمع کرده و بنا بر نیاز، به تعداد بویلر ها تقسیم کرده تا هم ظرفیت و هم تعداد بویلر ها مشخص گردد.
:100: اما برای استخر های سر باز که q4 در آن ها وجود ندارد ظرفیت بویلر ها با جمع q1، q2، q3 و q5 محاسبه شده و با تقسیم این عدد بر تعداد بویلرها، ظرفیت هر بویلر بدست می آید.
:100:همان گونه که ذکر شد بهتر است تعداد بویلر 2 و یا 3 در نظر گرفته شود تا پس از راه اندازی یکی از بویلر ها به صورت رزرو عمل کند.
:100:در صورت انتخاب 2 بویلر برای استخر، ظرفیت بویلر رزرو، 75 درصد کل بار حرارتی استخر می باشد و بویلر اصلی مورد استفاده نیز باید توان تولید 75 درصد از انرژی محاسبه شده کل را داشته باشد. پس در کل 1.5 برابر ظرفیت محاسبه شده برای بار حرارتی، به ظرفیت بویلر نسبت داده می شود. این درحالی است که هزینه اولیه بویلرها بالا می رود اما با استفاده از بویلر رزرو هزینه های جاری سوخت و نگه داری بسیار کاهش می یابد و همچنین در عمر مفید دیگ اثر مثبت خواهد گذاشت.
:100:باید در نظر داشت که بویلر های چدنی و فایر تیوب توان ایجاد راندمانی بالاتر از 86 درصد را نخواهند داشت، پس باید دانست که این بویلر ها توانایی تامین حداکثر 86 درصد از توان اسمی خود را دارند. باید در هنگام انتخاب بویلر، ظرفیت حرارتی بدست آمده برای استخر را بر راندمان بویلر تقسیم کنیم تا ظرفیت اسمی بویلر بدست بیاید.

Mr. Specific
05-09-2012, 14:03
:100:متداول­ترین روش برای تولید آبگرم بهداشتی مصرفی و ذخیره این آب، استفاده از منابع کویل­دار می‌باشد. در این نوع منابع، آب گرم یا بخار تهیه شده توسط بویلر، داخل یک کویل حرارتی که معمولا از چند شاخه لوله رفت و برگشتی که از جنس مس می‌باشد گردش نموده و پس از تبادل حرارت با دیوار لوله های مسی از کویل خارج می‌گردد. تبادل حرارت انجام شده باعث گرم شدن لوله مسی و در نهایت گرم شدن آب سرد خارج لوله که آنرا احاطه کرده است می‌شود. جنس منبع از ورق گالوانیزه می باشد اما در صورت استفاده از ورق سیاه (فشارهای بالاتر) داخل منابع را با پوشش اپوکسی میپوشانند. ضخامت ورق فولادی بکار رفته در منابع نیز بر حسب فشار کاری دستگاه، دمای کاری و ضریب خورندگی آب بر اساس استاندارد مخازن تحت فشار محاسبه می‌شود. این مخازن در دو نوع عمودی و افقی بر حسب محل نصب آنها بکار گرفته می‌شود.
[Only registered and activated users can see links]


[Only registered and activated users can see links]برتری منابع کویل دار نسبت به دیگر دستگاههای تولید کننده آبگرم بهداشتی نظیر منابع دو جداره این است که فقط از یک بدنه استفاده شده و پس از بروز اشکالاتی مانند ترکیدگی و یا رسوب گرفتگی کاملا قابل تعمیر می‌باشند. ضمنا بخاطر وجود منبع اصلی انتقال حرارت (کویل) در داخل منبع، افت حرارتی آن بسیار کم می‌باشد.

محاسبه حجم منبع کویل دار
حجم منبع معمولاً بر حسب ضریب تقاضای هر محل اعم از منازل مسکونی، کارخانجات، استخرها و ... ساخته می‌شود. به طور مثال در استخر با دانستن تعداد شناگران و مقدار مصرف 50 لیتر برای هر نفر، و با ضرب کردن عدد بدست آمده در ضریب تقاضا (بین 0.4 تا 0.6) حجم مخزن به دست می آید که این میزان در ضریب 1.2 (ضریب ذخیره) ضرب می گردد.

ضریب تقاضا
ضریبی است که که به دلیل همزمان نبودن استفاده شنا گران از دوش ها و دستشویی ها در میزان مصرف ضرب می گردد.

ضریب ذخیره
منابع ذخیره آب در زمان استفاده، ممکن است در پیک بار، به شدت آب کم کنند و آب سرد جبرانی، وارد آنها شود که این آب سرد باعث سرد شدن کل منبع شده و حرارت دیگ، توان تامین گرمای مورد نیاز برای متعادل کردن حرارت را نخواهد داشت، به همین دلیل ضریبی به نام ضریب ذخیره منبع را در حجم مصرف بدست آمده ضرب می­کنیم تا از یکنواختی درجه حرارت در زمان پیک مصرف اطمینان حاصل شود. این ضریب برای کاربری های مختلف، متفاوت است و برای استخر ها معمولا برابر با 1.2 در نظر گرفته می­شود. برای محاسبه کویل، منبع کویل دار مشابه مبدل حرارتی، درجه حرارت آب مصرفی، درجه حرارت بویلر و دبی در گذرِ هر کدام مورد نیاز است. در صورت قرار دادن این 6 عدد در اختیار کارخانجات سازنده مبدل حرارتی و منبع کویل دار، توان محاسبه ظرفیت آن ها را خواهند داشت.

Mr. Specific
13-09-2012, 19:51
برای محاسبه و تعیین اندازه مبدل حرارتی استخر و جکوزی روشهای متعددی وجود دارد.
مبدل حرارتی برای استخر باید بتواند در زمان راه اندازی، آب استخر را به درجه حرارت مناسب رسانده و همچنین در حین کار استخر افت های حرارتی را جبران کند. بر این اساس برای جلوگیری از اتلاف حرارتی از سه سری مبدل استفاده می شود:


سری اول برای پیش گرمایش آب استخر (با ظرفیت Q2)
سری دوم برای جبران اتلافات حرارتی (با ظرفیت Q1)
سری سوم برای تامین آب گرم مورد نیاز جکوزی (با ظرفیت Q5)

مبدل دارای دو ورودی و دو خروجی است.
:100: آب گرم شده بویلر از یک سمت وارد کویل شده و از سمت دیگر آب استخر وارد پوسته مبدل می گردد، پس از تبادل حرارتی دمایش بالا رفته و آب بویلر کمی خنک می شود. معمولا آب بویلر با دمای 70 درجه سانتی گراد وارد و با 60 درجه سانتی گراد خارج می گردد و آب استخر نیز با حرارت 26.7 درجه سانتی گراد وارد مبدل شده. با دانستن Q1، حجم استخر (دبی *****اسیون که بنابر کاربری استخر از 4 تا 8 ساعت یک بار کل استخر ***** می شود بدست می آید) و دمای ورودی مبدل، می توان دمای خروجی از مبدل و مدل آن را تعیین کرد.


Q1(kcal/h)= MC∆θ =Vlit∆θ

:100: برای جلوگیری از افزایش درجه حرارت آب خروجی از مبدل ها، از ترموستات و اکوستات استفاده می شود اما دقیق ترین روش برای کار با مبدل ها، شیر سه راه موتوری می باشد که به دلیل گران تمام شدن سیستم از این مورد کمتر در ایران استفاده می شود. درحالی که باید ذکر کرد در صورت استفاده نکردن از این نوع از شیر ها در تاسیسات استخر، امکان ورود آب با درجه حرارت بالا به استخر یا جکوزی وجود دارد که برای سوزاندن پوست شناگرانی که در کنار ورودی های آب قرار دارند خطر ساز خواهد بود.

:100:دو نوع رایج مبدل های حرارتی مورد استفاده در استخر ها به شرح زیر است:


مبدل های پوسته لوله ای
مبدل های صفحه ای


[Only registered and activated users can see links]

Mr. Specific
13-09-2012, 19:51
پایان فصل دوم :icon_gol:

Mr. Specific
19-09-2012, 16:56
:100:آلودگی در استخرهای شنا غالبا توسط شناگران و محیط پیرامون استخر به آب استخر وارد می شود. آلودگی محیطی شامل گرد و غبار، برگ، مواد زائد شیمیایی، گرده، باکتری ها و غیره است که از هوا به آب وارد می­ شود. شناگران حامل آلاینده های دیگر همچون عرق، روغن­های حمام آفتاب، مو، پوست، باکتری­ها و ویروس­ها نیز می­باشند.

هر استخر شنا برای تصفیه و از بین بردن این موارد نیاز به یک سیستم تصفیه و پمپاژ مناسب دارد. برای تصفیه آب استخر ها از انواع ***** ها استفاده می شود. متداول ترین *****های استخر، امروزه *****های شنی هستند که نگه داری آنها به مراتب راحت تر از ***** های دیاتمایت می ­باشند. پمپ استخر تضمین می­ نماید که آب استخر با دبی مشخصی از داخل ***** عبور کرده و آلاینده­های ناخواسته را از بین ببرد و آب را ضد عفونی کند.
:100:از دیگر *****­های استخر ***** دیاتمایت است که قادر می­ باشد ذرات ریز خاک را جدا کند که البته نیاز به نگه داری ویژه ای دارند.

***** کارتریجی نیز بسیار متداول است و نگه داری بسیار ساده ای دارد اما هزینه های جاری و ابتدایی بالایی دارند.

:100:عموما پمپ تصفیه استخر باید بین 6 تا 8 ساعت در هر سیکل کار کند و توان گردش 3 بار آب را در 24 ساعت داشته باشند. گردش آب از سیستم *****اسیون، ذرات شناور معلق و ذرات ریز خاک را از بین می برد اما هیچ تاثیری روی موادی که در ته استخر و به کف و دیواره ها چسبیده اند ندارد. بسته به موقعیت استخر و کاربری آن، استخرها به صورت دوره ای نیاز به شستشو و تمیز کردن کف و دیواره ها دارند.

برای این کار می توان از روش های متعددی کمک گرفت. رایج ترین آنها استفاده از جاروهای استخر است که با اتصال لوله به خروجی مکش استخر، توسط یک اپراتور می­ توان این کار را انجام داد. امروزه دستگاه های اتوماتیک مختلفی نیز جهت تمیز کردن استخر وجود دارد که گرد و خاک چسبیده به استخر را می­ شوید. آب مکیده شده از لوله استخر را می توان از ***** ها عبور داد و دوباره از آن استفاده کرد.

برای مقابله با میکروب ها و ویروس ها نیز با اضافه کردن مواد شیمیایی همچون کلر تصفیه آب کامل می گردد.

:100:حال در ادامه به بررسی کامل تر تک تک موارد تصفیه استخر می پردازیم.
پارامترهای مهم در طراحی و تصفیه آب استخر

میزان گردش آب
زمان لازم برای جابه جایی کامل آب استخر
حداکثر ظرفیت تعداد شناگران
حداکثر دما
سرعت آب در لوله ها
میزان آب تازه اضافه شده
سرباز و سرپوشیده بودن استخرتصفیه مکانیکی
تصفیه شیمیایی

Mr. Specific
26-09-2012, 16:50
الف) تصفیه مکانیکی، فیـلتر ها و انواع آن
فیـلترها به منظور جداکردن آلودگی هایی همچون میکرو ارگانیسم ها و بعضی باکتری ها مورد استفاده قرار می­گیرند.
فیلـتر ها گرد و غبار، خاک، شن و ماسه را در بستر خود به دام می­اندازند.
فیلتـر­هایی که برای استفاده در استخر مناسب هستند را می توان به دو دسته رایج زیر تقسیم بندی کرد:فـیـلتر های شنی
فیـلتر های دیاتمیک


فیـلتر های شنی
فیلتـر­های شنی مخازن تحت فشار یا اتمسفریکی هستند که از فولاد، فایبر گلاس و یا بتن تشکیل شده اند و شامل بستری از شن و ماسه خالص با شکل تقریبی استوانه ای، مربعی یا دایره ای اند.
فیلـتر­های شنی را بر اساس نوع گردش آب به چهار دسته تقسیم بندی می­کنند که رایج ترین آن در استخر ها، فیـلتر­های شنی تحت فشار است.


*****های شن و ماسه سریع (تحت فشار)
*****های شن و ماسه سریع (گرانشی)
*****های شن و ماسه بالا رونده
*****های شن و ماسه آرام

*****های شنی تحت فشار *****های شنی تحت فشار رایج ترین نوع ***** مورد استفاده برای استخر ها می باشد که با ایجاد سرعت مناسب برای *****اسیون، تصفیه ای ایده آل را فراهم می سازد. در هنگام تصفیه، آب کثیف استخر از لوله ورودی وارد ***** می­شود. فشار پمپ و نیروی جاذبه، آب را از درون شن به سمت پایین هدایت می­کند و شن و ماسه های ریز هرگونه آشغال و مواد زائد را از آب استخر می­گیرند. در پایین ***** های شنی نازل هایی با سوراخ های بسیار ریز وجود دارد که اجازه عبور شن و ماسه را نخواهند داد اما آب از داخل این نازل ها عبور می کند. در زیر مخزن، آب تصفیه شده از لوله خروجی خارج می شود. *****های شنی تحت فشار در اشکال، سایز و جنس های متفاوتی ساخته می شوند که رایج ترین آن ها ***** های شنی عمودی با دو سر عدسی است. که بقطر مشخص از ورق فولادی ST-37 (و یا گالوانیزه) به ضخامت اعلامی در ASME برای جداره و بدنه و همچنین ورق بضخامت اعلامی در ASME، برای عدسی های فوقانی و تحتانی که به روش DOUBLE-DISH ساخته شده که پس از زنگ زدائی از داخل با دو لایه پوشش اپوکسی و از خارج با یک لایه ضدزنگ و دو لایه رنگ مخصوص رنگ آمیزی می­گردد. در ضمن برای بالا بردن کیفیت *****اسیون و عمر *****های تحت فشار می­توان قبل از عملیات رنگ­زنی، *****ها را از داخل، سند بلاست کرد. این نوع از *****ها مجهز به دیفیوزهای گالوانیزه در قسمت فوقانی هستند که آب را برای تصفیه بهتر بر روی بستر شنی روی ***** پخش می­کنند. همچنین در پایین این ***** ها و زیر آخرین لایه از سیلیس درون آن، استرینرهای برنجی (نازل های برنجی) جهت جمع آوری و عبور آب قرار دارند. در بازار *****هایی که از نازل های پلاستیکی استفاده می­کنند نیز وجود دارد که این نازل ها کیفیت پایینی نسبت به نوع برنجی دارند و قیمت آن ها تا 100 برابر کمتر از نازل های برنجی می­باشد. یکی از ارکان انتخاب ***** مناسب، داشتن نازل های برنجی است. درون *****های شنی چهار لایه مختلف از سیلیس با ضریب یکنواختی 35/1، با دانه بندی زیر از نوع سنگهای مخصوص و درجه خلوص بالای 95% باید وجود داشته باشد .

سیلیس نمره یک از قطر 5/0 میلی متر تا 5/1 میلی متر.
سیلیس نمره دو از قطر 2 میلی متر تا 5/3 میلی متر.
سیلیس نمره سه از قطر 4 میلی متر تا 8 میلی متر.
سیلیس نمره چهار از قطر 8 میلی متر تا 12 میلی متر.

کلیه سیلیس­های ریخته شده در *****های شنی جمعاً به ارتفاع حدود یک متر خواهد رسید که این عدد به ظرفیت ***** ربطی ندارد چون پس از آزمایشاتی که روی *****های شنی انجام شده است این موضوع به اثبات رسیده که از یک ارتفاعی به بعد مواد بکار برده شده در *****ها توانایی تصفیه بیشتر آب را ندارند و ماکزیمم ارتفاع 1.5 متر برآورد شده است و با در نظر گرفتن بستر ***** و پخش کننده آب ارتفاع ***** های شنی به 1.5 متر می­رسد. شن هایی با دانه بندی ریزتر سطح بیشتری را فراهم می­کنند و درنتیجه بیشتر آلودگی آب را می­گیرند. اما به انرژی پمپاژ بیشتری برای انتقال سیال نیاز دارند. در اکثر *****های شنی فشاری از رنج دانه های 0.2 تا 1.2 میلی متر استفاده می شود.
ذرات بزرگتر از 100 میکرومتر تمایل به بستن منافذ *****اسیون دارند که دانه های بزرگتر ماسه می توانند بر این مشکل غلبه کنند. به همین دلیل عمق بستر شن حدودا 0.6 تا 1.5 متر بسته به کاربرد مختلف می باشد. طراحی *****های شن و ماسه نشان می دهد که باید با حداکثر سرعت جریان 10 gpm/ft2 کار کنند. با استفاده از توان مورد نیاز و حداکثر دبی، مساحت لازم را می توان محاسبه کرد. نکته نهایی طراحی این است که مطمئن باشید مایع به درستی در بستر جریان دارد و هیچ مقدار از مایع توسط شن و ماسه از مسیر جریان منحرف نمی شود. هنگامی که شستشو انجام شد پس از مدتی کثیفی جمع شده در شن ها، اجازه عبور آب کمتری را می دهد. این در حالی است که مواد زائد موجود در ***** بجای می مانند، که باید از آن خارج شوند. حال زمان back wash ***** است. وقتی ***** مقدار زیادی از خاک را انباشته می کند فشار افت کرده و آب نمی تواند آزادانه از ***** خارج شود. back wash آب را به عقب می فرستد تا از طریق ***** گرد و خاک به دام افتاده بیرون رود. پس از back wash، افزایش فشار برگشت به استخر کاملا مشخص است و اگر گیج فشار روی ***** نصب شده باشد، مشاهده می شود که فشار بیش از 0.5 bar بهبود می یابد.

Mr. Specific
05-10-2012, 14:06
بک واش (Back wash ) یا همان پس شویی در فـیلتر شنی به سادگی و از طریق برگشت جریان آب استخر صورت می گیرد. بدین صورت که با عبور بالعکس جریان از پایین به سمت بالای فـیلتر شنی، مواد زائدی که در بین شن های فیـلتر، گیر کرده است به فاضلاب انتقال می یابد.
برای پس شویی باید پمپ را خاموش کرد و شیرِ فـیلتر را در حالت "back wash" قرار داد و سپس پمپ را دوباره روشن کرد. معمولا پس شویی در استخرها 2 تا 3 دقیقه به طول می انجامد. پس از پایان back wash پمپ را خاموش کرد و شیر را درحالت "close" قرار داد، سپس پمپ را 30 تا 60 ثانیه روشن کرد تا مطمئن شوید که تمام آب کثیف در پس شویی به فاضلاب رفته و وارد استخر نمی گردد. پمپ را برای آخرین بار متوقف کرده و شیر را در حالت "Filter" قرار می دهیم. حال پمپ را روشن کرده و فـیلتر دوباره به تصفیه کردن آب استخر مشغول می شود.
گیج فشار در ورودی و خروجی به اپراتور استخر می-فهماند که مسیر عبور آب در فـیلتر در حال بسته شدن می­باشد. اگر گیج، فشار خیلی بیشتری را در ورودی نسبت به خروجی نشان دهد اپراتور متوجه می­شود که آشغال زیادی در بین شن ها جمع شده. این به معنی این است که هم اکنون زمان "back wash" فیـلتر است. برای "back wash" اپراتور، شیرها را برای تغییر مسیر آب تنظیم می­کند، لوله برگشت به استخر را می­بندد و لوله خروجی را باز می­کند که آب وارد سیستم فاضلاب شود.

Mr. Specific
14-10-2012, 23:15
مهندسین بنابر کیفیت شن های مورد استفاده در فـیلتر پهای شنی زمانی بین 5 تا 10 سال را برای تعویض آن پیشنهاد می­دهند. در حالیکه دیده شده است که گاها فـیلتر ها بیش از 20 سال بدون تغییر شن به کار خود ادامه داده اند اما کارایی که باید را ندارند. در ابتدای کار فـیلترها، شن استفاده شده بسیار زبر می­باشد. این زبری آن چیزی است که باعث می­شود شن و ماسه ذرات خاک در آب را فـیلتر کند. از آنجایی که زبری این شن­ها در گذر زمان کمتر می­شود، راندمان فـیلتر کم می شود و این به این معنی است که سیستم شما باید بیشتر کار کند تا همان بازده را داشته باشد.
یافته ها نشان می­دهند که بعد از 5 سال، دیگر شن ها نمی توانند کثیفی ها را به طور کامل پوشش دهند و آب در back wash، کاملا تمیز نمی شود. در نتیجه چرخه فـیلتراسیون کوتاه تر شده و نیاز به back wash بیشتر می­شود.
فـیلترهای شن و ماسه ای اتوماتیک بهترین گزینه برای استخر های شنا می­باشند زیرا سیستم back wash خودکار دارند. به این معنی که می­توانند برنامه ریزی شوند که چه زمانی شیر ها معکوس شوند، پس شویی انجام شود و دوباره شیر ها به حالت قبل باز گردند. این فـیلتر ها بدون نیاز به اپراتور هستند اما هزینه ابتدایی بالاتری را دارند.

مجیدرحیمی
14-10-2012, 23:49
اصولا زمانی میشه فهمید که کی ی ***** شنی نیاز به back wash داره که فشار خروجی از ***** شنی کم بشه یعنی خود ***** ی مقاومتی ایجاد میکنه در برابر عبور جریان سیال که اب می باشد

Mr. Specific
09-11-2012, 13:03
فـیلترهای شنی تحت فشار اغلب در فشار کاری 2 تا 10 bar کار می کنند. افت فشار در بستر شن و ماسه تمیز، معمولا خیلی کم است اما محسوس می باشد و از طرف کارخانه سازنده و در کاتالوگ آن شرکت مشخص می باشد. این نوع فـیلتر ذرات بسیار ریز را از آب می گیرد.
بسیاری از موارد وجود دارد که می تواند به سرعت روی فـیلترها اثر گذاشته و آنها را مسدود کنند. فـیلترهای شنی در استخرهایی که تازه گچ کاری شده باشند به سرعت مسدود می شوند. همچنین خاک، برگ، مواد زائد دیگر موجب کوتاه تر شدن چرخه فـیلتراسیون گردند.
بدون یک ماده منعقد کننده، فـیلتر های شنی، فقط برای جدا کردن مواد جامد درشت از آب در گردش موثر است. اما در صورت اضافه کردن یک ماده منعقد کننده، ماسه، صافی بسیار موثری خواهد شد که جهت جدا کردن مواد جامد معلق و باکتری ها برای یک تصفیه خوب مناسب می­گردد.
آلوم (سولفات آلمینیوم )، ماده منعقد کننده معمول، قبل از فـیلتر به داخل آب استخر تزریق می­شود تا به خوبی مواد معلق آب را منعقد نموده و آن ها را به اجزاء بزرگتری که به راحتی توسط فـیلتر جدا می­گردند، تقسیم نماید. وقتی ماده منعقد کننده به آب اضافه شود، در اثر واکنش مواد قلیایی آب، یک ماده رسوبی غیر قابل انحلال ژله مانند موسوم به فلاک تشکیل می­شود.
فلاک، مواد ارگانیک، ترکیبات رنگی و باکتری ها را به خود جذب کرده و به دام می اندازد. غربال ماسه ای فیـلتر، این فلاک را از آب جدا می­کند و نتیجتا آب زلال و تمیز از فـیلتر خارج می­گردد. یک مدت معین برای انجام واکنش شیمیایی باید قائل شد در غیر این صورت ممکن است فلاک در داخل استخر تشکیل گردیده و آب را کدر کند. بنابراین آلوم را باید طوری به مخزن مکش وارد کرد که فرصت لازم برای تشکیل فلاک موجود باشد.

Mr. Specific
14-11-2012, 16:21
قابلیت تحمل فشار تا 10بار
مجهز به شیر هوا گیری و فشارسنج
استفاده از 4 لایه سنگ سیلیس دانه‌بندی شده در فـیلترهای شنی
قابل ارائه با سه نوع شیر : دستی، نیمه ‌‌اتوماتیک و تمام اتوماتیک جهت شستشوی معکوس


[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Mr. Specific
14-11-2012, 16:22
راهبری ساده
سرعت بالا در تصفیه
هزینه نگهداری کم
هزینه اولیه مقرون به صرفه
نیاز به فضای کم در نصب و بهره برداری

Mr. Specific
14-11-2012, 16:23
استخرهای شنا
صنایع شیشه
صنایع رنگ
صنایع غذایی
صنایع نساجی
صنایع شیمیایی
صنایع کاغذ سازی
صنایع فولاد و فلزات
صنایع لاستیک و پلاستیک
تصفیه خانه های آب و فاضلاب
کلیه سیستمهای حرارتی و برودتی
نیروگاهها، پتروشیمی و پالایشگاهها

Mr. Specific
14-11-2012, 16:34
برای بیشتر شدن اثر فیلـتر، باید مطمئن شد آب در دبی بهینه خود می­باشد.
:100:مهم ترین یافته ها از تست ها نشان می­دهد که سرعت بالای جریان روی فیلـتراسیون و زمان لازم برای جمع کردن آلودگی ها تاثیر دارد.

:100:سرعت بالای جریان، سبب کوتاه تر شدن زمان فیـلتراسیون گشته و تصفیه را سخت تر می­کند. "سرعت بالا" به معنی سرعتی بیش از حد معین در لوله می باشد که با ft/sec یا gpm/ft2آن را می­سنجند. مثلا سرعت 10 fps سرعت بالایی است. این مقدار حدودا 70 gpm در لوله PVC 1 اینچی و 100gpm برای لوله PVC 2 اینچی مطلوب می­باشد.
:100:برخی از تولیدکنندگان ادعا می­کنند، سرعت بالاتر، تصفیه بهتر- ولی این چیزی مغایر با آن است که در عمل اتفاق می­افتد. اگر شما در یک فیلـتر جریان سریع آب را عبور دهید عملا فیلـتر فرصت گرفتن میکروب ها و باکتری ها را نخواهد داشت. مشکل سرعت بالا این است که شما فقط جریان را از درون فیلـتر می­رانید بدون اینکه عمل خاصی روی آب انجام شود.

:100:سرعت های پیشنهادی بین 5 تا 9 gpm/ft2 می­باشد.

:100:در اینجا اثرات منفی جریان با سرعت بالا را مورد بررسی قرار می­دهیم:


سرعت جریان بالا باعث می­شود ذرات آلوده عمیق تر از آنچه که سیستم طراحی شده در شن فرو روند، در نتیجه نیاز به پس شویی بیشتری دارد تا آلودگی را خارج کند و این باعث هدر رفتن وقت و انرژی می شود.
در بعضی موارد سرعت بالای جریان باعث می شود که ذرات آلوده کاملا در شن فرو رفته و دوباره وارد استخر گردند. وقتی این اتفاق می افتد تصفیه ناقص خواهد بود و یا هیچ تصفیه ای صورت نمی گیرد.

جریان های سرعت بالا همچنین باعث فرسودگی شن و ماسه خواهند شد و زبری سطحشان را کم می کنند. در نتیجه شن ها باید عوض شوند. برای بهترین نتیجه، سرعت جریان آب را تا حد ممکن پایین نگه دارید. پمپ های دور متغیر جدید راندمان خوبی برای ایجاد جریان در سیستم دارند. با افزایش نرخ های انرژی، این پمپ ها امروزه رایج شده اند و به شما این امکان را می دهند تا با فشار یک دکمه جریان را کنترل کنید.

Mr. Specific
14-11-2012, 16:35
:100: برای بدست آوردن ظرفیت فیلـترهای شنی بدین صورت عمل می­کنیم:
با در دست داشتن دبی آب جهت تصفیه و سرعت فیلـتراسیون مور نیاز مساحت فیلـترشنی را محاسبه می­کنیم. دبی آب را از تقسیم حجم استخر بر زمان تصفیه (4 تا 8 ساعت) بدست می آوریم، سرعت را نیز از روی کاتالوگ شرکت سازنده (6 تا 8 gpm/ft2) بر می داریم.

Q=AV
A(ft2)= Q(Gph)/V(mph)

حال قطر به راحتی قابل محاسبه است.

A= πD2/4
D(m)= d(ft)* 304.8


:100:با عدد قطر (mm) وارد کاتالوگ شده مدل مناسب فیلـتر شنی را انتخاب می کنیم.

Mr. Specific
02-12-2012, 17:43
برای استخر مورد طراحی معمولا تعداد فـیلتر ها را زوج انتخاب می کنند و یک فـیلتر را برای هر دو فـیلتر به عنوان رزرو قرار می دهند تا در زمان تعمیر آن را وارد خط کرد.
برای جکوزی نیز به دلیل تفاوت دمایی که آب استخر با آب جکوزی دارد باید فـیلتر جداگانه ای را انتخاب کرد و در مدار قرار داد.

sahar2108
10-03-2013, 16:19
لطفا بقیه اش رو هم بزارین مرسی

مجیدرحیمی
10-03-2013, 17:41
:100: برای بدست آوردن ظرفیت فیلـترهای شنی بدین صورت عمل می­کنیم:
با در دست داشتن دبی آب جهت تصفیه و سرعت فیلـتراسیون مور نیاز مساحت فیلـترشنی را محاسبه می­کنیم. دبی آب را از تقسیم حجم استخر بر زمان تصفیه (4 تا 8 ساعت) بدست می آوریم، سرعت را نیز از روی کاتالوگ شرکت سازنده (6 تا 8 gpm/ft2) بر می داریم.

Q=AV
A(ft2)= Q(Gph)/V(mph)

حال قطر به راحتی قابل محاسبه است.

A= πD2/4
D(m)= d(ft)* 304.8


:100:با عدد قطر (mm) وارد کاتالوگ شده مدل مناسب فیلـتر شنی را انتخاب می کنیم.
خوب در اينجا چند نكته رو بايد اشاره كنم :
اصولا بهتره هر 8 ساعت يك بار كل اب استخر تصفيه فيزيكي شود توسط ***** شني
يعني در مدت 24 ساعت 3 بار تصفيه اب رو داريم
اصولا توصيه نميشه كه بيشتر از 3 بار در طول شبانه روز اب تصفيه بشه
طبق استاندارد بعد از سه بار تصفيه اب ، اب به كيفيت حدود 90 درصد دست پيدا ميكنه يعني اگه بخواهيم اين زمانو كمتر كنيم فقط براي 10 درصد باقيمونده داريم ميجنگيم كه يكم بيفايده است
باتوجه به هر كاربري بايد بيايم زمان تصفيه اب رو تعيين كنيم
طبق استاندراد در جكوزي ها بهتر هر نيم ساعت يك بار كل حجم اب استخر تعويض شود

نكته بعدي كه بايد متذكر شوم ***** شني ها به فلزي و فايبر گلاس تقسيم ميشوند و خود فلزي ها به دو دودسته تند كار و كند كار تقسيم ميشوند - بهتره نرخ ***** اسيون در طراحي استخر ، جكوزي ، gpm/ft2 چهار انتخاب شود
و به هيچ عنوان 8 انتخاب نكنيد زيرا كه خط قرمز براي طراحيه
و به هيچ عنوان اگه در كاتالوگ شركت ها ديديد كه نرخ *****اسيون را بيش از 8 معرفي ميكنند باور نكيند و اين فقط جنبه بازار گرمي را دارد
اين مطلبي كه ميگم رو دقيقا تو يكي از پروژه ها برخورد كرديم بهش و فهميديم كه حد اخر نرخ ***** اسيون 8 ميباشد
سوال پيش مياد خوب مگه بهتر نيست هرچه نرخ *****اسيون رو بيشتر بگيريم اندازه ***** اسيون مورد نظر كوچيك ميشه ؟
بله درسته ولي اين اندازه هرچه بزرگتر بشه به معناي اينه كه ديگه اون راندماني كه مورد نظر شما ست رو به هيچ وجه ديگه نخواهيد داشت