ضوابط اجرای سيستم ارت و چاه ارت
تبلیغاتجملات کاربران:
برخی از محصولات فروشگاه نواندیشان
ضوابط اجرای سيستم ارت و چاه ارتنقشه gis تهران ضوابط اجرای سيستم ارت و چاه ارتنقشه gis اصفهان ضوابط اجرای سيستم ارت و چاه ارتنقشه gis شیراز
ضوابط اجرای سيستم ارت و چاه ارتنقشه gis بلوک های آماری 1390 تهران ضوابط اجرای سيستم ارت و چاه ارتنقشه GIS پهنه بندی 1390 تهران ضوابط اجرای سيستم ارت و چاه ارتنقشه gis معابر 1390 تهران با جزئیات کامل و اطلاعات تفصیلی
ضوابط اجرای سيستم ارت و چاه ارتطرح و نقشه و پاورپوینت معماری ضوابط اجرای سيستم ارت و چاه ارتنقشه ها و طرح های شهرسازی ضوابط اجرای سيستم ارت و چاه ارتمحصولات آموزشی
ضوابط اجرای سيستم ارت و چاه ارتطرح تفصیلی تهران و سایر شهرها ضوابط اجرای سيستم ارت و چاه ارتالگوی توسعه مناطق تهران ضوابط اجرای سيستم ارت و چاه ارتطرح جامع شهری و طرح جامع گردشگری

جديد ترين اطلاعیه های انجمن نواندیشان و اخبار همایش ها و مطالب علمی را از این پس در کانال تلگرام نواندیشان دنبال کنيد

درخواست و دانلود مقالات علمي رايگان | فهرست آموزش های گروه انقلاب آموزشی | مسابقات تالارها | ترجمه مقالات تخصصی با قیمت دانشجویی
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 18

موضوع: ضوابط اجرای سيستم ارت و چاه ارت

 1. #1
  عضو جدید

  تاریخ عضویت
  26-05-2010
  نوشته ها
  15
  مهندسی برق
  سپاس
  0
  2 سپاس در 1 پست
  2 سپاس در 1 پست
  امتياز:64Array

  ضوابط اجرای سيستم ارت و چاه ارت

  -نحوه اجراي سيستم ارت جهت رعايت سيستم TN-C-S در داخل ساختمان و T-T در شبكه عمومي و ايجاد تناسب بين اين دو به نحويكه مشكلي از جهت ايمني ساكنين و شبكه پيش نيايد بشرح بندهای زير عمل می شود.
  -لازم است اتصال زمين و لحاظ نمودن آخرين پيشرفتهاي روز در زمينه احداث چاه ارت (استفاده از بنتونيت و ساير مواد كاهش دهنده مقاومت) با مقاومت حداكثر 2 اهم اجرا شود. IEC-60100) و (VDE-0140 در اينصورت مي‌توان با همبندي شمش‌هاي نول و ارت در محل تابلوي كنتور مشتركين، هم براي ارت كردن سيستم داخلي و هم براي زمين كردن بدنه تابلو، از اتصال زمين واحدي استفاده نمود.
  -لازم است مقدار مقاومت اتصال زمين توسط مهندس ناظر و نماينده شركت برق اندازه‌گيري شود و از پذيرفتن ارتهاي با مقاومت بالاتر از 2 اهم جداً خودداري گردد. (به دليل آنكه بي‌خطر بودن روش فوق بستگي بسيار زيادي به اين مطلب دارد.)
  -در داخل ساختمان لازم است همبندي بنحو مؤثري رعايت شود و المانهاي فلزي موجود در سازه با روش مناسب، اتصال الكتريكي مورد نياز را داشته باشند تا در صورت بروز هرگونه اشكال احتمالي روي شبكه عمومي برق، امكان بروز حادثه براي ساكنين وجود نداشته باشد.
  -لازم است موارد فوق براي تمامي منازل، مغازه‌ها، واحدهاي صنعتي و بطور كلي هرگونه متقاضي (بدون درنظر گرفتن متراژ و تعداد طبقات) انجام شود.
  -لازم است اندازه‌گيري مستمر ارتهاي نصب شده در ساختمانها حداقل سالي يكبار انجام گرديده و در صورت بالاتر بودن از استاندارد نسبت به اصلاح ارت اقدام گردد. مسئوليت انجام اين كار با مالك با مالكين است و وي مي‌تواند بدين منظور از دفاتر مورد تأييد سازمان نظام مهندسي ساختمان استفاده نمايد.
  الزامات چاه ارت :
  جنس صفحه و ميله ارت
  انتخاب الكترودهاي ميله‌اي يا صفحه‌اي و … بايد براساس مقتضيات محل، انجام گيرد. مقاومت الكترودهاي ميله‌ايي تقريباً برابر مي‌باشد كه r مقاومت ويژه خاك و L طول ميله است. براي ميله‌هاي معمول كه مقدار L برابر 1.5 تا 2.45 متر مي‌باشد، ملاحظه مي‌شود كه الكترود ميله‌اي بدون اتخاذ تدابير تكميلي به هيچ عنوان قادر به ايجاد مقاومت زير 2 W نيست. لذا بايد از الكتروليت مناسبي مانند بنتونيت يا الكتروليتهاي ديگري كه خواص الكتريكي و شيميايي آنها به تأييد مراجع ذيصلاح رسيده است استفاده كرد. در مورد الكترود صفحه‌اي مقاومت با رابطه تقريبي تعيين مي‌شود كه l محيط صفحه الكترود است.
  جنس صفحه و ميله:
  بنا به توصيه VDE-0140 الويت در بين الكترودهاي موجود به ترتيب زير است:
  1 فولاد گالوانيزه
  2 آهن روكش شده با سرب
  3 مس خالص
  4 ميله فولادي كاپر ولد شده
  5 ميله فولادی با روکش مس (اکسترودشده)

  لذا لازم است از ميله فولادي كه داراي روكش گالوانيزه گرم به ضخامت حداقل 90 ميكرون باشد، بعنوان الكترود ميله‌اي و از صفحه مسي با درجه خلوص 99.9 % بعنوان الكترود صفحه‌اي استفاده شود. تجربه نشان مي‌دهد الكترودهاي صفحه‌اي نتايج بهتري نشان مي‌دهند.
  نحوه اتصال سيم زمين به الكترود ارت
  با توجه به اينكه چگونگي اين اتصال نقش بسيار محسوسي در مقاومت نهايي و دوام الكترود دارد ترجيحاً از جوش انفجاري (CadWeld) استفاده شود.
  مقطع سيم اتصال دهنده به صفحه
  طبق توصيه VDE و با توجه به شرايط موجود در استان اصفهان مقطع سيم رابط بين الكترود و بدنه از رابطه بدست مي‌آيد كه I²k1 ماكزيمم جريان اتصال كوتاه تك فاز است. چنانچه محاسبه اين جريان به هر دلیل امكان‌پذير نباشد، مي‌توان از سيم نمره 35 كه حائز حاشيه اطمينان لازم است، استفاده نمود.

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  نوشته ها
  Many
  آفرینش گستر
   

 3. #2
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  26-05-2010
  نوشته ها
  2,174
  مهندسی برق
  مخابرات
  سپاس
  0
  56 سپاس در 41 پست
  امتياز:10106Array

  پیش فرض تست و راه اندازی چاه ارت

  بحث ارتینگ و سیستم های زمین مقوله ای می باشد که امروزه جزو یکی از مهمترین مباحث در صنایع نفت و گاز ،پتروشیمی ،صنعت ،ساختمان سازی ،مخابرات،کامپیوتر و ... به شمار می آید .در حال حاضر نیاز به سیستم زمین در کلیه شبکه های کامپیوتری ،پست های برق ،تابلوهای برق صنعتی وساختمانی ،دکل های مخابراتی و رادیویی و کلیه دستگاه های ابزار دقیق و ماشین آلات صنعتی و حتی دستگاه های صوتی و تصویری موجود در منازل مبرم می باشد و بسیاری از فروشندگان و پیمانکاران تاسیسات فوق سیستم های خود را بدون داشتن سیستم ارت مطمئن راه اندازی وحتی گارانتی نمی نمایند .

  هدف و منظور از ایجاد سیستم ارتینگ
  • میسر کردن امنیت برای حفظ جان افراد در شرایط نرمال و Faultبا محدود کردن پتانسیل قدم و تماس
  • حصول اطمینان از عملکرد صحیح دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی
  • جلوگیری از تخریب تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی
  • حفاظت در مقابل برخورد صاعقه و میدان مغناطیسی
  • یکنواخت کردن ولتاژ در هنگام رخداد ولتاژهای ضربه ،اضافی ،القایی و سپس به حداقل رساندن احتمال تخلیه ناگهانی ولتاژ
  • منحرف کردن انرژی های سرگردان RF از تجهیزات حساس رادیویی تلویزیونی ،مخابراتی وکامپیوتری
  مجهز بودن تاسیسات و ساختمان ها به سیستم ارتینگ مطمئن و پایدارکمک بسیار زیادی به عملکرد صحیح دستگاه های الکترونیکی و الکتریکی می نماید و از خرابی های ناشی از اضافه ولتاژهای الکترواستاتیک جریان های اضافی ،ولتاژهای ضربه ناشی از صاعقه ،میدان مغناطیسی سوییچینگ پستهای برق تا حد بسیار زیادی جلوگیری می نماید.در سال های اخیر بحث ارتینگ و گراندینگ درمجامع مهندسی ایران بسیار مطرح شده و روش های مختلفی را بسته به شرایط اقلیمی و جوی منطقه مورد نظر برای سیستم های ارتینگ طراحی و اجرا می نمایند که همگی متفاوت بوده،اشکال،نوع و اجرای آنها با یکدیگر فرق دارند. بطور کلی مقاومت الکتریکی صفر و نزدیک به آن برای یک سیستم یا شبکه گراند،ایده آل می باشد.در زیر مقاومت های مورد نیاز برخی از سیستم های مختلف که در استانداردهای گوناگون به آن اشاره شده است را ملاحظه می فرمایید:
  • پست های برق ،کمتر از 5 اهم
  • دکل های مخابراتی ،کمتر از 3 اهم
  • سایت های کامپیوتری،کمتر از2 اهم
  • تجهیزات ابزار دقیق،کمتر از 1 اهم
  • تابلوهای برق فشارضعیف،کمتر از5 اهم
  • سیستم حفاظت در مقابل صاعقه ،کمتر از10اهم
  در مناطقی که جنس خاک و زمین آن مناسب نبوده و سنگی ،آهکی ،شنی ،خشک و... باشد مقاومت الکتریکی زمین بسیار بالا می باشد و با روش های عادی و معمولی نمی توان سیستم ارت مناسب را مهیا نمود و به مقاومت التریکی مطلوب دسترسی پیدا کرد. لذا در شرایط فوق از موادی استفاده می کنند که با خصوصیات مختلف کمک به ارتقای سیستم زمین می نماید .اینگونه مواد با داشتن ترکیباتی خاص این توانایی را دارا می باشند که با روش های شیمیایی و فیزیکی شرایط سخت اقلیمی را بهبود بخشند و به دستیابی به مقاومت الکتریکی مطلوب مورد نیاز سیستم ارتینگ کمک نمایند.AZP از مرغوبترین اینگونه مواد می باشد که در تمام شرایط خاص زمین قابل استفاده است. AZP حاصل تلاش مهندسان در رشته های مختلف معدن ،شیمی ،برق والکترونیک می باشد که در نوع خود با محصولات خارجی مشابه رقابت تنگاتنگ دارد. AZP ترکیبی از مواد معدنی و شیمیایی با ضریب هدایت الکتریکی بسیار بالا و در عین حال خنثی می باشد که برای پر کردن اطراف هادی های ارت استفاده می شود. AZP به دلیل داشتن ترکیبات خاص ،مقاومت الکتریکی زمین را به مقدار بسیار زیادی کاهش داده و موجب ارتقای کارایی و ارتقای سیستم های ارتینگ می شود .
  بیشترین موارد استفاده مواد فوق در مناطقی می باشد که مقاومت الکتریکی مخصوص خاک زمین در آن مناطق بسیار بالا بوده و احتمال شسته شدن سایر مواد کاهنده مقاومت الکتریکی زمین(بنتونیت و...) توسط آب های سطحی زیاد است و اتصال الکتریکی بین هادی ارت و خاک زمین بسیار کم می باشد.
  در زیر نمونه هایی از نوع خاک و زمین هایی را ملاحظه می نمایید که AZP بیشترین استفاده و کارایی را در آن مناطق دارد
  • زمین های صخره ای
  • خاک های سنگلاخی
  • مناطق کوهستانی
  • خاک های شنی
  • خاک های ماسه ای مرطوب (ساحل دریا،...)
  • خاک های ماسه ای خشک (صحرا،...)
  مناطقی که تغییرات رطوبت و درجه حرارت خاک در آنها بسیار زیاد می باشد (تغییرات جوی در فصول مختلف سال)
  Plate or Mesh Installation روش اجرائی صفحه (چاه ارت) یا مش
  1.چاله ای به قطر 30 سانتیمتر بیشتر از طول صفحه یا مش(توری)
  حفر نمایید.(در صورت امکان عمق چاله فوق به اندازه ای باشد تا
  به نم نسبی خاک برسد.)
  2 . هادی اتصالبه صفحه یا مش(سیم مسی/تسمه مسی) را حداقل
  در دو نقطه توسط جوش احتراقی Exothermic Welding
  اتصال دهید .
  3 . ته حفره را حداقل با 20 سانتیمتر آذر پاد مخلوط با آب (4-3
  لیتر آب برای هر بسته ) پر نمائید و بکوبید .
  4 . صفحه یا مش را بصورت افقی بر روی آذر پاد قرار دهید.
  5 . روی صفحه یا مش را به اندازه 20 سانتیمتر با آذر پاد مخلوط با
  آب پر نمائید و بکوبید .
  روش اجرائی الکترود زمین
  1.حفره ای به قطر 15 سانتیمتر یا بیشتر و به عمق 15 سانتیمتر
  بیشتر از طول الکترود ارت نمائید .
  2 . الکترود ارت حفر را در داخل حفره قرار داده و حتی المقدور به
  اندازه حدود 15 سانتیمتر در داخل زمین بکوبید .
  3 .اتصال هادی ارت به الکترود را انجام دهید .
  4 . آذر پاد را مخلوط با آب (حدود 4-3 لیتر آب برای هر بسته آذرپاد)
  به دور ارت ریخته و بکوبید تا تمامی الکترود بطور کامل پوشیده شود .

  روش اجرای کانال
  1.کانالی به عرض حداقل 10 سانتیمتر و عمق 75 سانتیمتر حفر نمایید .
  2 . کف کانال را با آذرپاد مخلوط با آب (حدود 4-3 لیتر آب برای هر بسته
  آذرپاد) به ضخامت حدود 10 سانتیمتر بپوشانید و بکوبید .
  3 .هادی ارت (سیم یا تسمه لخت مسی ) را برای آذرپاد قرار دهید .
  4 . آذر پاد را مخلوط با آب (حدود 4-3 لیتر آب برای هر بسته آذرپاد)
  به دور ارت ریخته و بکوبید تا تمامی الکترود بطور کامل پوشیده شود .
  5 . باقیمانده حفره را با خاک پر کنید .
  6. مابقی حفره را با مخلوط خاک رس معمولی و خاکب که از حفره
  تخلیه شده است تا حدود 50 سانتیمتر سطح زمین پر نمائید.
  بهتر است برای درب چاه ،دریچه دسترسی در نظر گرفت.

  ویژگی ها و خصوصیات AZP

  • مقاومت مخصوص بسیار پایین 2/1اهم سانتیمتر (آزمایشگاه برق دانشکده فنی تهران)
  • از نظر شیمیایی خنثی و بدون اثر خورندگی اجزاء هادی ارت(آزمایشگاه شیمی پارک علم وفناوری خراسان)
  • مورد تایید سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی
  • ماندگاری دایم و ثابت بودن مقاومت الکتریکی در طول زمان(آزمایشگاه دانشکده مهندسی مواد دانشگاه شریف)
  • ‌‌‌مقاومت الکتریکی پایین حتی در حالت کاملا" خشک (آزمایشگاه دانشکده برق دانشگاه امیرکبیر)
  • مقاوم دربرابر عوامل جوی ،قابل مصرف در مناطق سنگی وکوهستانی(بصورت سطحی با اضافه کردن %10سیمان تیپ5)
  • دارای خاصیت اسفنجی و قابلیت نفوذ (Porosity)وقابلیت عبور رطوبت((Permeabilityبالا
  • کاهش مصرف مواد کاهنده و اجزاء هادی ارت و ابعاد شبکه
  • ساخته شده از مواد معدنی و طبیعی غیر آلاینده ،سازگار با محیط زیست
  • جنس کیسه ،موادپروپیلن(ضد آب)
  • ابعاد کیسه50*40*10سانتیمتر
  • وزن کیسه 15کیلوگرم
  مقاومت بر حسب اهم ***** نوع خاک

  a few units up to 30 **** زمین های باتلاقی
  20-100 ****** زمین های گل و لایی*
  10-150 **** خاک های نباتی و گیاه دار
  5-100 **** خاک های نم دار ذغال سنگی
  50 **** خاک های نرم رسی
  100-200 **** مارل یا رس فشرده
  30-40 **** مارل دوره ژوراسیک
  50-500 **** خاک های متشکل از رس و ماسه
  200-3000 **** ماسه سنگ سیلیسی
  1500-3000 **** خاک های سنگی بدون پوشش گیاهی
  300-500 **** خاک های سنگی با پوشش گیاهی
  100-300 **** سنگهای آهکی نرم (متخلخل)
  1000-5000 **** سنگهای آهکی فشرده
  500-1000 **** سنگ های آهکی شکاف دار و دارای ترک
  50-300 **** شیست
  800 ***** میکا شیست
  1500-10000 *************گرانیت یا ماسه سنگ آلتره شده
  100-600 **** گرانیت یا ماسه سنگ کم آلتره شده
  ...و چه خواهد آمد بر سر ما با این دلهای پراکنده؟
  بارالها مرا بپذیر...
  1 سپاس Farzaaneh

 4. #3
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  24-12-2009
  نوشته ها
  6,276
  مهندسی برق
  پرقدرت
  امتياز طلايي
  4
  سپاس
  8
  307 سپاس در 182 پست
  امتياز:25038Array


  چاه ارت!!!

  -نحوه اجراي سيستم ارت جهت رعايت سيستم tn-c-s در داخل ساختمان و t-t در شبكه عمومي و ايجاد تناسب بين اين دو به نحويكه مشكلي از جهت ايمني ساكنين و شبكه پيش نيايد بشرح بندهای زير عمل می شود.
  -لازم است اتصال زمين و لحاظ نمودن آخرين پيشرفتهاي روز در زمينه احداث چاه ارت (استفاده از بنتونيت و ساير مواد كاهش دهنده مقاومت) با مقاومت حداكثر 2 اهم اجرا شود. Iec-60100) و (vde-0140 در اينصورت مي‌توان با همبندي شمش‌هاي نول و ارت در محل تابلوي كنتور مشتركين، هم براي ارت كردن سيستم داخلي و هم براي زمين كردن بدنه تابلو، از اتصال زمين واحدي استفاده نمود.
  -لازم است مقدار مقاومت اتصال زمين توسط مهندس ناظر و نماينده شركت برق اندازه‌گيري شود و از پذيرفتن ارتهاي با مقاومت بالاتر از 2 اهم جداً خودداري گردد. (به دليل آنكه بي‌خطر بودن روش فوق بستگي بسيار زيادي به اين مطلب دارد.)
  -در داخل ساختمان لازم است همبندي بنحو مؤثري رعايت شود و المانهاي فلزي موجود در سازه با روش مناسب، اتصال الكتريكي مورد نياز را داشته باشند تا در صورت بروز هرگونه اشكال احتمالي روي شبكه عمومي برق، امكان بروز حادثه براي ساكنين وجود نداشته باشد.
  -لازم است موارد فوق براي تمامي منازل، مغازه‌ها، واحدهاي صنعتي و بطور كلي هرگونه متقاضي (بدون درنظر گرفتن متراژ و تعداد طبقات) انجام شود.
  -لازم است اندازه‌گيري مستمر ارتهاي نصب شده در ساختمانها حداقل سالي يكبار انجام گرديده و در صورت بالاتر بودن از استاندارد نسبت به اصلاح ارت اقدام گردد. مسئوليت انجام اين كار با مالك با مالكين است و وي مي‌تواند بدين منظور از دفاتر مورد تأييد سازمان نظام مهندسي ساختمان استفاده نمايد.
  رویای شمال و نم نم اول صبح
  یک کلبه و عطر مریم اول صبح
  من هیمه بیاورم تو هم کتری آب
  من آتش و تو چای دم اول صبح


  ارشتات ایزدبانوی من


  1 سپاس Farzaaneh

 5. #4
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  24-12-2009
  نوشته ها
  6,276
  مهندسی برق
  پرقدرت
  امتياز طلايي
  4
  سپاس
  8
  307 سپاس در 182 پست
  امتياز:25038Array


  پیش فرض

  الزامات چاه ارت :
  جنس صفحه و ميله ارت
  انتخاب الكترودهاي ميله‌اي يا صفحه‌اي و … بايد براساس مقتضيات محل، انجام گيرد. مقاومت الكترودهاي ميله‌ايي تقريباً برابر مي‌باشد كه r مقاومت ويژه خاك و L طول ميله است. براي ميله‌هاي معمول كه مقدار L برابر 1.5 تا 2.45 متر مي‌باشد، ملاحظه مي‌شود كه الكترود ميله‌اي بدون اتخاذ تدابير تكميلي به هيچ عنوان قادر به ايجاد مقاومت زير 2 W نيست. لذا بايد از الكتروليت مناسبي مانند بنتونيت يا الكتروليتهاي ديگري كه خواص الكتريكي و شيميايي آنها به تأييد مراجع ذيصلاح رسيده است استفاده كرد. در مورد الكترود صفحه‌اي مقاومت با رابطه تقريبي تعيين مي‌شود كه l محيط صفحه الكترود است.
  جنس صفحه و ميله:
  بنا به توصيه VDE-0140 الويت در بين الكترودهاي موجود به ترتيب زير است:
  1 فولاد گالوانيزه
  2 آهن روكش شده با سرب
  3 مس خالص
  4 ميله فولادي كاپر ولد شده
  5 ميله فولادی با روکش مس (اکسترودشده)

  لذا لازم است از ميله فولادي كه داراي روكش گالوانيزه گرم به ضخامت حداقل 90 ميكرون باشد، بعنوان الكترود ميله‌اي و از صفحه مسي با درجه خلوص 99.9 % بعنوان الكترود صفحه‌اي استفاده شود. تجربه نشان مي‌دهد الكترودهاي صفحه‌اي نتايج بهتري نشان مي‌دهند.
  رویای شمال و نم نم اول صبح
  یک کلبه و عطر مریم اول صبح
  من هیمه بیاورم تو هم کتری آب
  من آتش و تو چای دم اول صبح


  ارشتات ایزدبانوی من


  1 سپاس Farzaaneh

 6. #5
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  24-12-2009
  نوشته ها
  6,276
  مهندسی برق
  پرقدرت
  امتياز طلايي
  4
  سپاس
  8
  307 سپاس در 182 پست
  امتياز:25038Array


  پیش فرض

  نحوه اتصال سيم زمين به الكترود ارت
  با توجه به اينكه چگونگي اين اتصال نقش بسيار محسوسي در مقاومت نهايي و دوام الكترود دارد ترجيحاً از جوش انفجاري (CadWeld) استفاده شود.
  مقطع سيم اتصال دهنده به صفحه
  طبق توصيه VDE و با توجه به شرايط موجود در استان اصفهان مقطع سيم رابط بين الكترود و بدنه از رابطه بدست مي‌آيد كه I²k1 ماكزيمم جريان اتصال كوتاه تك فاز است. چنانچه محاسبه اين جريان به هر دلیل امكان‌پذير نباشد، مي‌توان از سيم نمره 35 كه حائز حاشيه اطمينان لازم است، استفاده نمود.


  رویای شمال و نم نم اول صبح
  یک کلبه و عطر مریم اول صبح
  من هیمه بیاورم تو هم کتری آب
  من آتش و تو چای دم اول صبح


  ارشتات ایزدبانوی من


  1 سپاس Farzaaneh

 7. #6
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  24-12-2009
  نوشته ها
  6,276
  مهندسی برق
  پرقدرت
  امتياز طلايي
  4
  سپاس
  8
  307 سپاس در 182 پست
  امتياز:25038Array


  پیش فرض

  رویای شمال و نم نم اول صبح
  یک کلبه و عطر مریم اول صبح
  من هیمه بیاورم تو هم کتری آب
  من آتش و تو چای دم اول صبح


  ارشتات ایزدبانوی من


  1 سپاس Farzaaneh

 8. #7
  کاربر انجمن

  تاریخ عضویت
  21-06-2010
  نوشته ها
  808
  مهندسی برق
  امتياز طلايي
  4
  سپاس
  9
  47 سپاس در 41 پست
  امتياز:3407Array

  آشنایی با سیستم زمین(شرکت مپنا)

  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
  در این فایل در مورد انواع زمین کردن،تاثیرات جریان بر بدن،اندازه گیری مقاومت ویژه خاک،اندازه گیری شبکه زمین،تقسیم بندی سیستم های فشارضعیف از نظر سیستم زمین و....بحث شده است.
  موفق باشیم
  پروردگارا، به آنان كه نمي دانند ، بياموز كه بدانند و به آنان كه مى دانند بياموز كه عمل كنند

  خنده برلب میزنم تاکس نداند دردمن
  ورنه این دنیا که مادیدیم خندیدن نداشت


  1 سپاس Farzaaneh

 9. #8
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  08-12-2009
  نوشته ها
  21,470
  مدیریت
  امتياز طلايي
  35
  سپاس
  132
  2,588 سپاس در 1,549 پست
  امتياز:44231Array


  دانلود جزوه سیستم ارت یا اتصال به زمین Earthing

  دانلود ایین نامه سیستم اتصال به زمین یا ارتینگ Earthing

  دراین ایین نامه که توسط واحد برق مرکز تحقیقات تهیه شده است با ارت وسیستم ارت کردن Earthing اصطلاحات مهم درارت نمودن تجهیزات واصول وروشهای ارت کردن بخوبی اشنا خواهید شد
  چه دلایلی باعث میشود تا ما سیستمها وتجهیزات را ارت کنیم
  با چاه ارت وترکیبات به کاررفته درچاه ارت واصول ایجاد چاه ارت بخوبی اشنا خواهید شد
  وکلا هرانچه که درزمینه ارت کردن به ان نیازمندید دراین جزوه پیدا خواهید کرد


  دانلود جزوه سیستم ارت یا اتصال به زمین Earthing


  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]


  پسورد فایل : spowpowerplant.blogfa.com
  !

  1 سپاس Farzaaneh

 10. #9
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  14-04-2010
  نوشته ها
  10,213
  سایر رشته ها
  اوارگی
  سپاس
  40
  552 سپاس در 209 پست
  امتياز:41817Array


  پیش فرض روشهاي مختلف زمين کردن

  روشهاي مختلف زمين کردن در تأسیسات برقی دو نوع زمین كردن وجود دارد كه ما یكی را (زمین كردن حفاظتی) و دیگری را (زمین كردن الكتریكی) می نامیم .
  1- زمین كردن حفاظتی :
  زمین كردن حفاظتی عبارتست از زمین كردن كلیه قطعات فلزی تأسیسات الكتریكی كه در ارتباط مستقیم (فلزبافلز) با مدار الكتریكی قرار ندارند. این زمین كردن بخصوص برای حفاظت اشخاص درمقابل اختلاف سطح تماسی زیاد به كار برده می شود . بدین منظور در پست های فشار قوی باید تمام قسمت های فلزی كه در نزدیكی و همسایگی با فشار قوی قرار گرفته اند و مكان تماس عمدی یا سهوی با آن ها موجود است، به تأسیسات زمینی كه برای این منظور احداث شده است (زمین حفاظتی ) متصل و مرتبط گردند. این قسمت ها عبارتند از ستون ها و پایه های فلزی ، درب ها و نرده های فلزی، قسمت های فلزی دسترس تمام دستگاه های اندازه گیری ، ایزولاتورها، مقره های عبور، بخصوص قسمت های فلزی كه برای كاركردن با دستگاه ها باید با آنها لمس كرد و در دست گرفت ، مثل چرخ های فرمان انواع و اقسام تنظیم كننده ها و رگولاتور، دسته كلیدها وغیره. زیرا در این قسمت ها در اثر عبور جریان خیلی كم نیز عضلات دست به طوری منقبض می شود كه بازكردن و رهایی پیدا كردن از آن غیر ممكن و محال به نظر میرسد و عاقبتی وخیم و اسفناك برای تماس گیرنده به پیش خواهد داشت . بدین منظور و برای جلوگیری از هر حادثه ای باید زمین حفاظتی به نحوی تأسیس گردد كه قسمتی از مسیر جریان كه توسط تماس اعضای بدن انسان اتصالی می شود (دست وپا و یا دو دست یا دوپا ) دارای تفاوت پتانسیل یا افت ولتاژ زیاد نباشد. افت ولتاژ بستگی به شدت جریان و مقاومت مسیر جریان دارد. لذا برای كوچك نگه داشتن افت ولتاژ باید مقاومت مسیرجریان حتی المقدور كوچك نگه داشته شود. به طور مثال اگر یك مقره عبور كه در دیوار مرطوبی نصب شده است، بشكند و سیم فشار قوی با دیوار تماس پیدا كند و جریان اتصال زمین در این حالت 25 آمپر و مقاومت هرمتر دیوار 10 اهم باشد،مابین دو نقطه از دیوار كه انسان با آن تماس دارد (فاصله دست و پا تقریبا 2 متر است) اختلاف سطحی برابر با:
  U = I * R = 25 * 2 *10 = 500 volt
  به وجود می آید كه مسلما برای انسان خطرناك است ولی اگر پایه فلزی مقره كه به دیوار محكم شده به وسیله یك سیم نسبتا ضخیم به زمین وصل شود، در موقع اتصال بدنه یا اتصال زمین ، قسمت عمده جریان اتصالی از این سیم عبورخواهد كرد و كلیه قسمت های دیوار هم پتانسیل سیم در آن نقطه قطع خواهد شد. لذا افت ولتاژ در امتداد دیوار ناچیز شده و برای انسان خطری ایجاد نخواهدكرد . عامل مؤثر خطر برای انسان یا هر موجود زنده دیگر جریان می باشد كه البته وجود اختلاف سطح است كه باعث عبور این جریان میگردد. در فشار ضعیف جریان های0.1 تا 1آمپر كه از قلب می گذرد، خطر جانی دارد.

  برای نجات برق زده بلادرنگ از تنفس مصنوعی كمك گرفته شود كه بهترین نوع آن از راه دهان به دهان است . شدت جریان مهلك و مقاومت بدن انسان ها متفاوت است . مقاومت بین اعضای مختلف بدن انسان به طور متوسط برابر است با:
  دست و دست : تقریبا 4000 اهم
  دست و پا : تقریبا 4500 اهم
  پا و پا : تقریبا 6500 اهم
  هر دو دست و دو پا : تقریبا 1800 اهم
  درضمن اگر بدن مرطوب بوده و دست ها عرق كرده باشد باعث كم شدن مقاومت و عبور جریان زیادتری می شود ، لذا می توان گفت كه حتی اختلاف سطح 20 ولت نیز محسوس و اختلاف سطح 60 ولت ممكن است خطر جانی داشته باشد . در برق گرفتگی فشارقوی جریان هایی از 1 تا 100 آمپر و بیشتر ممكن است از بدن انسان عبوركند بدون این كه مستقیما باعث از كار افتادن قلب شود. ولی درعوض این جریان های شدید باعث خراب كردن و سوزاندن بافت های بدن به خصوص تجزیه آب بدن می شود و به كلیه آسیب فراوان می رساند . در ضمن عبور جریان زیاد از بدن باعث سوزاندن محل ورود و زخم برداشتن عمیق درمحل خروج جریان می شود كه ممكن است متعاقبا منجر به مرگ گردد .
  در خاتمه بد نیست متذكرشویم كه بعضی از حیوانات بخصوص اسب ها در مقابل جریان های زمین حساس تر و مستعدتر از انسان ها می باشند كه شاید این مستعد بودن به علت بزرگتر بودن فاصله قدم آنها و اختلاف سطح قدمی كه آنها از زمین برداشت می كنند ، باشد.

  2- زمین كردن الكتریكی :
  زمین كردن الكتریكی یعنی زمین كردن نقطه ای از دستگاه های الكتریكی و ادوات برقی كه جزئی از مدار الكتریكی می باشند. مثل زمین كردن مركز ستاره سیم پیچی ترانسفورماتور و یا ژنراتور و یا زمین كردن سیم وسط یا سیم مشترك دو ژنراتور جریان دایم سری شده . زمین كردن الكتریكی دستگاه ها به خاطر كار صحیح دستگاه ها و جلوگیری از ازدیاد فشارالكتریكی فازهای سالم نسبت به زمین در موقع تماس یكی از فازها با زمین می باشد.

  زمین كردن الكتریكی سه نوع است :

  الف – زمین كردن مستقیم
  مثل وصل كردن مستقیم نقطه صفر ترانسفورماتور و یا نقطه ای از سیم رابط بین دو ژنراتور جریان دایم به زمین .
  ب- زمین كردن غیرمستقیم
  مانند اتصال نقطه صفر ژنراتور توسط یك مقاومت بزرگ به زمین یا اتصال نقطه صفر ستاره ترانسفورماتور توسط سلف بزرگ به زمین ( سلف پترزن یا پیچك محدود كننده جریان زمین (
  پ- زمین كردن بار
  در این نوع زمین كردن نقطه صفر یا هر نقطه از شبكه كه دارای پتانسیل نسبت به زمین است توسط یك فیوز فشارقوی (الكترود جرقه) به زمین وصل می شود تا موقعی كه مدار فیوز باز است یعنی در حالت كار عادی شبكه ، ارتباط شبكه با زمین باز است ولی در موقعی كه ولتاژ زیادی شبكه را تهدید می كند ، مدار فیوزها بسته می باشند و بدین جهت زمین كردن باز در حقیقت نوعی از زمین كردن الكتریكی درحالت كار عادی شبكه محسوب نمی شود، از زمین الكتریكی اغلب درموقعی كه دستگاه ها و شبكه برق رسانی بدون عیب نیز می باشند جریان عبور می كند كه از زمین حفاظتی فقط ارتباط فازها با زمین جریان عبور می كند . در صورتیكه از زمین حفاظتی فقط در موقع ارتباط فازها با زمین جریان عبور می كند.
  اصطلاحاتی كه درزمین كردن به كاربرده می شود :
  1- زمین : زمین در این مبحث به معنی نوع و جنس زمین است، مثل خاك رس ، ماسه ، شن ، سنگ لاخ ، باتلاق ، مرداب وغیره .
  2- میل زمین (زمین كننده) : میل زمین عبارتست از هادی یا فلزی به هرشكل (صفحه ای ، لوله ای ، طنابی، پروفیل) كه در زمین چال میشود و با زمین ارتباط برقرار میكند و ما به آن در این مبحث به اختصار میل می گوئیم .
  3- زمین هم سطح : عبارتست از سطح زمین كه بین نقاط مختلف آن در اثر عبور جریان از زمین اختلاف پتانسیل محسوسی ایجاد نمی شود. زمین هم سطح تقریبا 20 متر از میل فاصله دارد .
  4- میل فرمان : عبارتست از سیم یا مفتول یا صفحه فلزی كه مربوط به زمین كننده است و برای تنظیم افت پتانسیل و كوچك كردن ولتاژ تماسی خطرناك بكاربرده میشود .
  5- سیم زمین : عبارتست از سیم رابط بین زمین كننده (میل) و زمین شونده. آن قسمت از این سیم كه در زمین قرار گرفته است جزئی از میل محسوب میشود .


  در یک جای تاریک با یک سوراخ
  همیشه نور به سمت سوراخ می رود نه سوراخبه سمت نور

  مثل Aاسمو N که تنها OمیدSH چند تا ستاRست
  DیدN تو Vاسه من Oمر 2باRست

  دوستانی که میخوان عکس منو ببینند به پروفایلم مراجعه کنند

  1 سپاس Farzaaneh

 11. #10
  کاربر انجمن

  تاریخ عضویت
  21-06-2010
  نوشته ها
  808
  مهندسی برق
  امتياز طلايي
  4
  سپاس
  9
  47 سپاس در 41 پست
  امتياز:3407Array

  پیش فرض بنتونیت ( در سیستم ارت پست ها )

  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
  واژه بنتونيت Bentonite از اصطلاح محلي شيلهاي بنتون واقع در ايالات وايومينگ امريكا گرفته شده است. بنتونيت يک فيلوسيليکات آلومينيوم دار با فرمول (Na,Ca)0.33 (Al,Mg)2Si4O10(OH)2.nH2O که عمدتاً از مونت موريلونيت يا كانيهاي گروه اسمكتيت تشکيل شده است . بنتونيت عمدتاً بر دو نوع است :
  •بنتونيت هاي متورم Swelling bentonite يا بنتونيت هاي سديم دار
  •بنتونيت هاي غيرمتورم Non-swelling bentonite يا بنتونيت هاي کلسيم دار
  بنتونيت ها بر اثر هوازدگي و دگرساني خاکسترهاي آتش فشاني و اغلب در حضور آب تشکيل مي شوند و سنگ منشأ آنها اكثراً بازيك است. تجزيه خاكستر آتش فشاني عمدتاً در محيط شور و باتلاقي انجام مي شود و هر چه از آتش فشان دور شويم ، ضخامت بنتونيت کاهش مي يابد . بنتونيت هاي متورم يا بنتونيت هاي سديم دار مي توانند چندين برابر حجم معمولي خود آب جذب کند و منبسط شود ، به طوري که حالت ژله اي ، پلاستيکي و چسبندگي به خود بگيرد . اين نوع بنتونيت معمولاً در سيالات حفاري و دوغاب ( گل آب ) ديواره ها استفاده مي شود. از خواص مهم كانيهاي خانواده اسمكتيت ، جانشيني يوني، خاصيت شكل پذيري ، انبساط و انقباض يوني انها را مي توان نام برد.خواص كانيهاي خانواده اسمكتيت به ترکيب شيميايي و ساختمان آنها بستگي دارد . در كاني بنتونيت سديم دار ميزان جذب يوني ، شكل پذيري ، انبساط و انقباض از نوع کلسيم دار آن بيشتر است . ابعاد شبکه بنتونيت سديم و کلسيم دار از 6/9 آنگستروم در حالت معمولي به 20 آنگستروم در صورتي که رطوبت محيط صد درصد باشد ، افزايش خواهد يافت .
  ميزان بنتونيت مصرفي در امريكا شامل 26 درصد ريخته گري ، 23 درصد گندوله آهن، 21 درصد جمع آوري فضولات گاو، 20 درصد حفاري، 8 درصد محيط زيست و 2 درصد مواد غذايي ، داروسازي و . . . است.
  خاصيت رنگ بري و ميزان جذب آب بنتونيت به نوع کاني يا کاني هاي گروه اسمکتيت بستگي دارد . ميزان تورم و خاصيت رنگ بري بيشتر بنتونيت ها در حال طبيعي در پايه مطلوب نيست ، بنابراين لازم است که تغييراتي ايجاد شود تا خواص آن افزايش يابد .
  بنتونيت از ورقه‌هاي آلومينا و سيليكات با پيوند سست تشكيل شده كه مي‌تواند در محيط آبي به ذرات با ابعاد 003/0 ميكرومتر ضخامت و 1/0 ميكرومتر طول جدا شود. خاصيت جدا شدن آسان و بار الكتريكي منفي سبب انتشار وسيع آن در آب مي‌شود.
  بنتونيت حاوي كاتيون‌هاي قابل مبادلة Ca2+, Na+ يا Mg2+ داشته و از هر كاني ديگر به ‌جز زئوليت ظرفيت تبادل يوني بيشتري دارد. اين خاصيت بر ويژگي‌هاي تجاري آن تأثير گذاشته و تقسيم‌بندي آن بر همين اساس صورت مي‌گيرد. سديم بنتونيت با قابليت تورم بسيار بالا و كلسيم بنتونيت با ظرفيت تورم پايين، يك فرق اساسي ديگر بين اين دو نوع كاني است كه نوع سديم‌دار تا دماي 400 درجه ‌سانتيگراد پايدار است. نوع كلسيم با كربنات سديم واكنش داده شده تا خاصيت تورم آن افزايش پيدا كند.
  پروردگارا، به آنان كه نمي دانند ، بياموز كه بدانند و به آنان كه مى دانند بياموز كه عمل كنند

  خنده برلب میزنم تاکس نداند دردمن
  ورنه این دنیا که مادیدیم خندیدن نداشت


  1 سپاس Farzaaneh

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. سيستم ضدسرقت اينتل
  توسط panoram در انجمن مقالات سخت افزاری
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 21-09-2010, 23:56
 2. خبر: خالق سيستم عامل كروم از گوگل رفت
  توسط YAGHOT SEFID در انجمن اخبار اینترنت
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 29-06-2010, 14:15
 3. مقدار ثابت گازها در سيستم هاي ابعادي مختلف
  توسط mim-shimi در انجمن کتابخانه مهندسی شیمی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 12-04-2010, 00:30
 4. سيستم رنگي ديد در شب با الهام از چشم حشرات!!!!!!
  توسط Iman-Emperatour در انجمن حشرات و بند پایان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 26-02-2010, 04:06

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •