مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطي
تبلیغاتجملات کاربران:
برخی از محصولات فروشگاه نواندیشان
مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطينقشه gis تهران مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطينقشه gis اصفهان مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطينقشه gis شیراز
مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطينقشه gis بلوک های آماری 1390 تهران مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطينقشه GIS پهنه بندی 1390 تهران مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطينقشه gis معابر 1390 تهران با جزئیات کامل و اطلاعات تفصیلی
مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطيطرح و نقشه و پاورپوینت معماری مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطينقشه ها و طرح های شهرسازی مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطيمحصولات آموزشی
مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطيطرح تفصیلی تهران و سایر شهرها مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطيالگوی توسعه مناطق تهران مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطيطرح جامع شهری و طرح جامع گردشگری

جديد ترين اطلاعیه های انجمن نواندیشان و اخبار همایش ها و مطالب علمی را از این پس در کانال تلگرام نواندیشان دنبال کنيد

درخواست و دانلود مقالات علمي رايگان | فهرست آموزش های گروه انقلاب آموزشی | مسابقات تالارها | ترجمه مقالات تخصصی با قیمت دانشجویی
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 34

موضوع: مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطي

 1. #1
  مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطي

  تاریخ عضویت
  27-08-2009
  نوشته ها
  35,487
  مهندسی شهرسازی
  برنامه ریزی شهری
  امتياز طلايي
  134
  سپاس
  20,454
  30,929 سپاس در 10,322 پست
  امتياز:119896Array


  مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطي

  مقاله های مرتبط با توسعه پایدار و محيط زيست رو تو این تاپیک بذارین.

  ویرایش توسط Abo0ozar : 06-12-2009 در ساعت 11:07
  1 سپاس pari.v

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  سن
  2010
  نوشته ها
  Many
  آفرینش گستر
   

 3. #2
  مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطي

  تاریخ عضویت
  27-08-2009
  نوشته ها
  2,413
  سایر رشته ها
  امتياز طلايي
  16
  سپاس
  6
  292 سپاس در 147 پست
  امتياز:8650Array

  پیش فرض

  انسان ، ساختمان ، شهر و محیط زیست

  مهدی شفقتی-رحیم سرور-نادر صنوبر

  مقدمه :

  امروزه روند رو به تزاید شهرنشینی و افزایش مصرف همواره محیط زیست طبیعی را مورد تهاجم و تخریب قرار داده است .
  امروزه این شعار كه سیاست های زیست م حیطی مخالف توسعه و پیشرفت و رفاه یك جامعه می گردد كاملاً مردود شده است چرا كه هرگونه پیشرفت (چه در بعد صنعت یا كشاورزی و یا خدمات ) بدون داشتن محیط زیست طبیعی سالم بوجود نمی آید .

  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]

  nobody is truly happy
  the pain is always there
  and no 1 really cares
  so u just have to hide ur tears
  and hope 1 day they wont b there


 4. #3
  مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطي

  تاریخ عضویت
  27-08-2009
  نوشته ها
  35,487
  مهندسی شهرسازی
  برنامه ریزی شهری
  امتياز طلايي
  134
  سپاس
  20,454
  30,929 سپاس در 10,322 پست
  امتياز:119896Array


  پیش فرض

  محیط زیست و توسعه پایدار شهری

  کلانشهر تهران به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران حدود یک هفتم جمعیت ایران را در خود جا داده که این امر خود منجر به گسترش و شدت فشارهای وارده بر محیط زیست و در نتیجه به بروز انواع آلودگی های زیست محیطی، تخریب منابع و کاهش فضاهای طبیعی و در پی آن افزایش نیاز شهروندان تهرانی به محیط زیستی سالم و در نتیجه افزایش انتظارات آنان از مدیران و برنامه ریزان شهری در کلانشهر تهران شده است. در این راستا ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در سال 1382 با نام ستاد محیط زیست و انرژی و با هدف ساماندهی فعالیت های مرتبط با مسائل زیست محیطی در پنج کارگروه آب و فاضلاب، انرژی، مواد زائد جامد، آلودگی هوا و سیستم های اطلاعاتی آغاز به کار کرد. در سال 1385 و با تغییر مدیریت ستاد، علاوه بر انجام پروژه های گذشته با اضافه کردن گروه های مدیریت محیط زیست و آموزش و ادغام گروه سیستم های اطلاعاتی در گروه های دیگر و تغییر نام مجموعه به ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، امور زیست محیطی با گستردگی بیشتر و دید بلندمدت در دستور کار پرسنل ستاد قرار گرفت و در جهت دستیابی به محیط زیست شهری سالم، دیدگاه و عملکرد مدیریت شهری بر پنج اصل مهم ذیل استوار شد.

  1- مدیریت مشارکتی 2- آموزش پرسنل شهرداری 3- آموزش شهروندان 4- رعایت ملاحظات محیط زیست 5- استانداردسازی فعالیت ها.
  در طرح راهبردی- ساختاری توسعه و عمران (طرح جامع تهران) شهرداری تهران در بند 7 به حفاظت از محیط زیست شهر تهران اشاره شده است. این بند دارای چهار محور به عنوان اهداف تعیین شده درطرح جامع تهران است:
  1- تضمین پایداری مناطق حفاظت شده و تنوع زیستی اکوسیستم ها، حفظ باغات و اراضی کشاورزی و توسعه فضاهای سبز در محدوده، حریم و مجموعه شهری تهران

  2- پالایش فعالیت ها و انتقال مراکز آلاینده و پایانه های حمل بار به خارج از محدوده شهر 3- جلوگیری یا کاهش آلودگی هوا و صدا با ارائه راهکارهای ممکن از جمله تحدید حمل ونقل شخصی و تغییر در مشخصات وسایل نقلیه سنگین از نظر تولید صدا، گسترش حمل ونقل عمومی به ویژه توسعه شبکه مترو و ارتقای تکنولوژی تولید و مصرف سوخت مناسب با حداقل آلایندگی 4- بهینه سازی مدیریت پسماندها به ویژه پسماندهای خطرناک، بیمارستانی و نخاله های ساختمانی و اعمال روش های مناسب و جدید برای دفع زباله با کمترین آسیب رسانی به محیط زیست.
  برای اجرای طرح مذکور ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اهداف ذیل تحت نظارت مستقیم مشاور محیط زیستی شهردار تهران و مدیریت وی فعالیت می کند:
  - شناخت و ارزیابی وضعیت موجود محیط زیست شهر تهران - تدوین معیارها و الگوهای پایدار زیست محیطی و ارائه راهکارهای تحقق آنها - یکپارچه سازی و هماهنگی در فعالیت های زیست محیطی شهرداری تهران - نظارت عالیه بر رعایت ضوابط زیست محیطی در طرح ها


  - نیاز مدیران ارشد به دریافت مشاوره تخصصی - هماهنگی و همسو سازی فعالیت های درون و برون سازمانی مرتبط با شهر تهران - بررسی آثارمحیط زیستی پروژه ها- تعریف پروژه های مرتبط با محیط زیست شهری.
  رئوس وظایف گروه های کاری ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران
  اهداف مورد اشاره در بالا ضرورت تشکیل گروه های مختلف با شرح وظایف معین را گوشزد می کند. به این منظور شش گروه زیر با اهداف مشخص تشکیل شده است:
  1- گروه آب و فاضلاب: گروه آب و فاضلاب در جهت شناسایی و رفع معضلات محیط زیستی مرتبط با آب و فاضلاب شهر تهران و همچنین ارتقای شاخص های


  محیط زیستی منابع آب و شبکه آب و فاضلاب فعالیت دارد. محور فعالیت این گروه با توجه به مشکلات مختلف در زمینه آب و فاضلاب شهر تهران (بالا بودن تراز آب زیرزمینی در برخی از نقاط و پایین بودن در نقاط دیگر، عدم استفاده از آب، نبودن شبکه فاضلاب، عدم ساماندهی مسیل ها و قنوات و مخاطرات مختلف آنها برای شهر) در سه زمینه قنوات، آب های سطحی و منابع آبی شهر است.


  2-گروه آلودگی هوا: هدف از تشکیل این گروه مطالعات در زمینه آلودگی هوای شهر تهران با درنظر گرفتن فناوری های نوین پایش آلودگی هوا (از قبیل داده های ماهواره ای غلظت آلاینده ها و آنالیز مکانی توزیع منبع آلاینده) بوده است. محورهای تحقیقاتی این گروه با توجه به طرح جامع کاهش آلودگی هوا، شامل منابع ثابت (تاسیسات صنعتی، پارکینگ های اتوبوس های شهری) و متحرک آلاینده (حمل ونقل عمومی، روش های کنترل نشت آلاینده ها، روش های گسترش فضای سبز، پایش آلودگی هوا و آموزش و اطلاع رسانی جمعی) است.


  3- گروه آموزش: این گروه با هدف ارتقای سطح فرهنگ و توانمندی شهروندان در راستای زندگی سالم و ارتقای کیفیت محیط زیست شهری تشکیل شده است. ارائه طرح های آموزشی برای گروه های سنی مختلف، ارتباط با گروه های مردمی و تشکل های غیردولتی، برنامه ریزی و برگزاری کارگاه های آموزشی، همایش ها و سمینارهای مرتبط با موضوعات محیط زیستی و معضلات موجود در شهر تهران از وظایف این گروه است.


  4- گروه انرژی: مدیریت مناسب و اجرای طرح های موثر به منظور بهینه سازی توزیع و مصرف انرژی که شهرداری تهران در جایگاه مدیریت شهری دارای اختیاراتی در این حوزه است، دستاوردهای اقتصادی و زیست محیطی عظیم و ارزشمندی را برای کلانشهر تهران به ارمغان خواهد آورد. مطالعات مکانیابی توسعه شبکه سی ان جی در شهر تهران و تدوین برنامه اجرایی و نظارت بر اجرای مقررات مبحث 19 مقررات ملی ساختمان (عایقکاری حرارتی) دو محور اصلی فعالیت گروه است.


  5- گروه مدیریت محیط زیست
  این گروه با توجه به اهداف ذیل تشکیل شد:

  - ایجاد سیستم مدیریت محیط زیست (ایزو 14001) در کل شهرداری تهران اعم از مناطق، سازمان ها و شرکت ها


  - نهادینه کردن ملاحظات محیط زیستی در پروژه های عمرانی شهرداری تهران
  - شناسایی و بررسی قوانین و مقررات محیط زیستی مرتبط با مدیریت شهر تهران.
  6- گروه مواد زائد جامد

  این گروه در زمینه مدیریت مواد زائد جامد و تفکیک زباله های تر و خشک و ارائه راهکارهای صحیح در برآورد اهداف توسعه پایدار، انجام مطالعات علمی در جهت برنامه ریزی و مدیریت صحیح زائدات جامد شهر تهران، با هدف بهبود وضعیت موجود و ارتقای کارایی سیستم کنونی مدیریت مواد زائد جامد شهر تهران با همکاری نهادهای موظف در این مجموعه فعالیت می کند.
  روزنامه سرمایه
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\[میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ] /|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]

  پسورد تمامی فایل هایی که پسوردشون ذکر نشده=www.noandishaan.com

  با قضاوت کردن از روی اطلاعات ناقص، مدیون وجدانمون نباشیم.


  ترس از شکست خودش باعث شکست میشه و نتیجه اون چیزی نیست جز گفتن ای کاش ...

  29 [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ])

 5. #4
  مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطي

  تاریخ عضویت
  27-08-2009
  نوشته ها
  35,487
  مهندسی شهرسازی
  برنامه ریزی شهری
  امتياز طلايي
  134
  سپاس
  20,454
  30,929 سپاس در 10,322 پست
  امتياز:119896Array


  پیش فرض

  گذرگاه زیستی در شهر میلان

  شهر میلان در میان شهرهای اروپایی بیشترین میزان مالکیت خودرو را به خود اختصاص داده است. بیش از نیمی از شهروندان میلان از خودروی شخصی استفاده می کنند. این شهر همچنین از نظر غلظت ذرات معلق در میان کلانشهرهای اروپایی در جایگاه سوم قرار دارد. انتشار آلاینده ها مخصوصاً ذرات معلق و ترافیک مشکلاتی است که اقشار مختلف جامعه اعم از سیاسی، دانشگاهی، علمی و شهروندی را تحت الشعاع قرار داده است.
  اطلاعات مربوط به ذرات معلق که توسط ایستگاه های مستقر در سطح شهر به دست آمده نشان می دهند که ریزمعلق یک مشکل اورژانسی در میلان محسوب می شوند. مشکل دیگری که هم در بعد سیاسی و هم شهروندی باید مورد توجه قرار گیرد، کیفیت زندگی است که با افزایش ترافیک به مخاطره افتاده است و مسئله نهایی آموزش شهروندان برای یک رفتار پایدارتر است. شهرداری میلان برای مقابله با این مشکلات، راهکار سودمندی را تحت عنوان گذرگاه زیستی ارائه داده است. این راهکار جایزه بهترین عملکردهای سال 2008 در دبی را از آن خود کرده است.

  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\[میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ] /|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]

  پسورد تمامی فایل هایی که پسوردشون ذکر نشده=www.noandishaan.com

  با قضاوت کردن از روی اطلاعات ناقص، مدیون وجدانمون نباشیم.


  ترس از شکست خودش باعث شکست میشه و نتیجه اون چیزی نیست جز گفتن ای کاش ...

  29 [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ])

 6. #5
  مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطي

  تاریخ عضویت
  27-08-2009
  نوشته ها
  35,487
  مهندسی شهرسازی
  برنامه ریزی شهری
  امتياز طلايي
  134
  سپاس
  20,454
  30,929 سپاس در 10,322 پست
  امتياز:119896Array


  پیش فرض

  مدیریت هرز آب های شهری

  هرز آب ها منبع عمده آلودگی در بسیاری از شهرهای جهان به شمار می روند. به هنگام بارش برف و باران، سطح خیابان ها، پارکینگ ها و پیاده روها که غالباً با آسفالت، سیمان و بتن پوشیده شده اند، مانع از نفوذ آب به داخل زمین می شوند. این آب های سطحی حاوی آلاینده هایی مثل گازوئیل، روغن، نفت، فلزات سنگین، زباله، فاضلاب بیمارستانی، کودهای شیمیایی و حشره کش ها هستند که از طریق سامانه فاضلاب شهری به نهرها، جویبارها، رودخانه ها راه می یابند و مرگ آبزیان را سبب می شوند. برای مدیریت مطلوب و کاهش اثرات هرز آب های شهری اقدمات متعددی صورت گرفته است. یکی از این شیوه ها فرش کردن سطح خیابان ها، پیاده روها و پارکینگ ها با استفاده از سطوح بتنی متخلخل یا نفوذپذیر می باشد.

  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\[میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ] /|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]

  پسورد تمامی فایل هایی که پسوردشون ذکر نشده=www.noandishaan.com

  با قضاوت کردن از روی اطلاعات ناقص، مدیون وجدانمون نباشیم.


  ترس از شکست خودش باعث شکست میشه و نتیجه اون چیزی نیست جز گفتن ای کاش ...

  29 [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ])

 7. #6
  مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطي

  تاریخ عضویت
  27-08-2009
  نوشته ها
  35,487
  مهندسی شهرسازی
  برنامه ریزی شهری
  امتياز طلايي
  134
  سپاس
  20,454
  30,929 سپاس در 10,322 پست
  امتياز:119896Array


  پیش فرض

  دیواره های صوتی در شهرها

  آلودگی صوتی یکی از انواع آلودگی های زیست محیطی است که مانند آلودگی هوا در حال پیش بردن شهرها به سوی یک بحران تازه است. کارشناسان مسائل شهری برای مقابله با کاهش آلودگی صوتی اقدامات و راهکارهای زیادی ارائه داده اند. تهیه نقشه های صوتی برای مناطق و کاربری های مختلف شهری و صنعتی، عایق بندی دیوار واحدهای مسکونی و صنعتی، استفاده از مواد جاذب صوت در سازه های شهری و پنجره ها و درهای منازل، ایجاد موانع بتونی، شیشه ای، طبیعی یا فضای سبز در حاشیه منازل مسکونی یا بزرگراه ها و تولید وسایل نقلیه استاندارد و کم صدا، اعمال محدودیت در تردد خودروها و از همه مهمتر ایجاد دیواره های صوتی در بزرگراه ها و معابر در کاهش آلودگی صوتی در شهرها موثرند.

  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\[میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ] /|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]

  پسورد تمامی فایل هایی که پسوردشون ذکر نشده=www.noandishaan.com

  با قضاوت کردن از روی اطلاعات ناقص، مدیون وجدانمون نباشیم.


  ترس از شکست خودش باعث شکست میشه و نتیجه اون چیزی نیست جز گفتن ای کاش ...

  29 [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ])

 8. #7
  مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطي

  تاریخ عضویت
  27-08-2009
  نوشته ها
  35,487
  مهندسی شهرسازی
  برنامه ریزی شهری
  امتياز طلايي
  134
  سپاس
  20,454
  30,929 سپاس در 10,322 پست
  امتياز:119896Array


  پیش فرض

  بام های سفید شیوه ای برای مهار گرمای زمین

  گرایش به سمت طراحی و ساخت بام هایی با راندمان انرژی موثر طی سالهای اخیر روند رو به رشدی داشته است. پوشش سفید راهی مناسب برای خنک نگه داشتن ساختمان است که باعث صرفه جویی در هزینه ها و تأثیرات مثبت بر روی محیط زیست می شود.
  بام های سفید که بیشتر به رنگ سفید یا روشن بوده و با شدت انعکاس بالا مشخص می شوند در کاهش میزان انرژی خورشیدی که در یک ساختمان ذخیره می شود و یا به درون آن راه می یابد موثرند. این نوع بام در کلانشهرهایی که به دنبال شیوه های کنترل تقاضا، هزینه و دسترسی آسان به برق هستند یک راهکار موثر به شمار می آید.

  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\[میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ] /|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]

  پسورد تمامی فایل هایی که پسوردشون ذکر نشده=www.noandishaan.com

  با قضاوت کردن از روی اطلاعات ناقص، مدیون وجدانمون نباشیم.


  ترس از شکست خودش باعث شکست میشه و نتیجه اون چیزی نیست جز گفتن ای کاش ...

  29 [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ])

 9. #8
  مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطي

  تاریخ عضویت
  27-08-2009
  نوشته ها
  35,487
  مهندسی شهرسازی
  برنامه ریزی شهری
  امتياز طلايي
  134
  سپاس
  20,454
  30,929 سپاس در 10,322 پست
  امتياز:119896Array


  پیش فرض

  بازگرداندن طبیعت به شهرها

  پژوهش ها درباره تأثیر ساخت و سازهای شهری بر تغییرات آب و هوایی، بیشتر بر فناوری های نوین و ایده های جدید در ساختمان سازی متمرکز است. در آمریکا، چین، ابوظبی و چندین کشور دیگر، پایداری محیطی با تأکید بر سرسبزی مورد توجه مدیران قرار گرفته است. ساخت بناهای شهری بر پایه معیارهای روز دنیا و با نگاه به کنترل تغییرات آب و هوایی، نباید تنها محدود به افزایش کارآیی مصرف انرژی در آنها شود. از آنجا که یکی از دلایل اصلی تغییرات جهانی آب و هوا، جنگل زدایی در مناطق استوایی است، باید ساختمان ها را به گونه ای بازسازی نمود که تمرینی برای رویش دوباره جنگل ها باشد. همچنین با بررسی دلیل تغییرات آب و هوایی و مبارزه با آن، باید برای بازگرداندن طبیعت به شهرها تلاش کرد.

  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\[میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ] /|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]

  پسورد تمامی فایل هایی که پسوردشون ذکر نشده=www.noandishaan.com

  با قضاوت کردن از روی اطلاعات ناقص، مدیون وجدانمون نباشیم.


  ترس از شکست خودش باعث شکست میشه و نتیجه اون چیزی نیست جز گفتن ای کاش ...

  29 [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ])
  1 سپاس nasim184

 10. #9
  مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطي

  تاریخ عضویت
  27-08-2009
  نوشته ها
  35,487
  مهندسی شهرسازی
  برنامه ریزی شهری
  امتياز طلايي
  134
  سپاس
  20,454
  30,929 سپاس در 10,322 پست
  امتياز:119896Array


  پیش فرض

  محیط زیست و توسعه پایدار شهری

  کلانشهر تهران به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران حدود یک هفتم جمعیت ایران را در خود جا داده که این امر خود منجر به گسترش و شدت فشارهای وارده بر محیط زیست و در نتیجه به بروز انواع آلودگی های زیست محیطی، تخریب منابع و کاهش فضاهای طبیعی و در پی آن افزایش نیاز شهروندان تهرانی به محیط زیستی سالم و در نتیجه افزایش انتظارات آنان از مدیران و برنامه ریزان شهری در کلانشهر تهران شده است. در این راستا ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در سال 1382 با نام ستاد محیط زیست و انرژی و با هدف ساماندهی فعالیت های مرتبط با مسائل زیست محیطی در پنج کارگروه آب و فاضلاب، انرژی، مواد زائد جامد، آلودگی هوا و سیستم های اطلاعاتی آغاز به کار کرد. در سال 1385 و با تغییر مدیریت ستاد، علاوه بر انجام پروژه های گذشته با اضافه کردن گروه های مدیریت محیط زیست و آموزش و ادغام گروه سیستم های اطلاعاتی در گروه های دیگر و تغییر نام مجموعه به ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، امور زیست محیطی با گستردگی بیشتر و دید بلندمدت در دستور کار پرسنل ستاد قرار گرفت و در جهت دستیابی به محیط زیست شهری سالم، دیدگاه و عملکرد مدیریت شهری بر پنج اصل مهم ذیل استوار شد.

  1- مدیریت مشارکتی
  2- آموزش پرسنل شهرداری
  3- آموزش شهروندان
  4- رعایت ملاحظات محیط زیست
  5- استانداردسازی فعالیت ها.

  در طرح راهبردی- ساختاری توسعه و عمران (طرح جامع تهران) شهرداری تهران در بند 7 به حفاظت از محیط زیست شهر تهران اشاره شده است. این بند دارای چهار محور به عنوان اهداف تعیین شده درطرح جامع تهران است:
  1- تضمین پایداری مناطق حفاظت شده و تنوع زیستی اکوسیستم ها، حفظ باغات و اراضی کشاورزی و توسعه فضاهای سبز در محدوده، حریم و مجموعه شهری تهران
  2- پالایش فعالیت ها و انتقال مراکز آلاینده و پایانه های حمل بار به خارج از محدوده شهر
  3- جلوگیری یا کاهش آلودگی هوا و صدا با ارائه راهکارهای ممکن از جمله تحدید حمل ونقل شخصی و تغییر در مشخصات وسایل نقلیه سنگین از نظر تولید صدا، گسترش حمل ونقل عمومی به ویژه توسعه شبکه مترو و ارتقای تکنولوژی تولید و مصرف سوخت مناسب با حداقل آلایندگی
  4- بهینه سازی مدیریت پسماندها به ویژه پسماندهای خطرناک، بیمارستانی و نخاله های ساختمانی و اعمال روش های مناسب و جدید برای دفع زباله با کمترین آسیب رسانی به محیط زیست.

  برای اجرای طرح مذکور ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اهداف ذیل تحت نظارت مستقیم مشاور محیط زیستی شهردار تهران و مدیریت وی فعالیت می کند:
  - شناخت و ارزیابی وضعیت موجود محیط زیست شهر تهران - تدوین معیارها و الگوهای پایدار زیست محیطی و ارائه راهکارهای تحقق آنها - یکپارچه سازی و هماهنگی در فعالیت های زیست محیطی شهرداری تهران - نظارت عالیه بر رعایت ضوابط زیست محیطی در طرح ها
  - نیاز مدیران ارشد به دریافت مشاوره تخصصی - هماهنگی و همسو سازی فعالیت های درون و برون سازمانی مرتبط با شهر تهران - بررسی آثارمحیط زیستی پروژه ها- تعریف پروژه های مرتبط با محیط زیست شهری.

  رئوس وظایف گروه های کاری ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران
  اهداف مورد اشاره در بالا ضرورت تشکیل گروه های مختلف با شرح وظایف معین را گوشزد می کند. به این منظور شش گروه زیر با اهداف مشخص تشکیل شده است:
  1- گروه آب و فاضلاب: گروه آب و فاضلاب در جهت شناسایی و رفع معضلات محیط زیستی مرتبط با آب و فاضلاب شهر تهران و همچنین ارتقای شاخص های محیط زیستی منابع آب و شبکه آب و فاضلاب فعالیت دارد. محور فعالیت این گروه با توجه به مشکلات مختلف در زمینه آب و فاضلاب شهر تهران (بالا بودن تراز آب زیرزمینی در برخی از نقاط و پایین بودن در نقاط دیگر، عدم استفاده از آب، نبودن شبکه فاضلاب، عدم ساماندهی مسیل ها و قنوات و مخاطرات مختلف آنها برای شهر) در سه زمینه قنوات، آب های سطحی و منابع آبی شهر است.

  2-گروه آلودگی هوا: هدف از تشکیل این گروه مطالعات در زمینه آلودگی هوای شهر تهران با درنظر گرفتن فناوری های نوین پایش آلودگی هوا (از قبیل داده های ماهواره ای غلظت آلاینده ها و آنالیز مکانی توزیع منبع آلاینده) بوده است. محورهای تحقیقاتی این گروه با توجه به طرح جامع کاهش آلودگی هوا، شامل منابع ثابت (تاسیسات صنعتی، پارکینگ های اتوبوس های شهری) و متحرک آلاینده (حمل ونقل عمومی، روش های کنترل نشت آلاینده ها، روش های گسترش فضای سبز، پایش آلودگی هوا و آموزش و اطلاع رسانی جمعی) است.

  3- گروه آموزش: این گروه با هدف ارتقای سطح فرهنگ و توانمندی شهروندان در راستای زندگی سالم و ارتقای کیفیت محیط زیست شهری تشکیل شده است. ارائه طرح های آموزشی برای گروه های سنی مختلف، ارتباط با گروه های مردمی و تشکل های غیردولتی، برنامه ریزی و برگزاری کارگاه های آموزشی، همایش ها و سمینارهای مرتبط با موضوعات محیط زیستی و معضلات موجود در شهر تهران از وظایف این گروه است.

  4- گروه انرژی: مدیریت مناسب و اجرای طرح های موثر به منظور بهینه سازی توزیع و مصرف انرژی که شهرداری تهران در جایگاه مدیریت شهری دارای اختیاراتی در این حوزه است، دستاوردهای اقتصادی و زیست محیطی عظیم و ارزشمندی را برای کلانشهر تهران به ارمغان خواهد آورد. مطالعات مکانیابی توسعه شبکه سی ان جی در شهر تهران و تدوین برنامه اجرایی و نظارت بر اجرای مقررات مبحث 19 مقررات ملی ساختمان (عایقکاری حرارتی) دو محور اصلی فعالیت گروه است.

  5- گروه مدیریت محیط زیست: این گروه با توجه به اهداف ذیل تشکیل شد:
  - ایجاد سیستم مدیریت محیط زیست (ایزو 14001) در کل شهرداری تهران اعم از مناطق، سازمان ها و شرکت ها
  - نهادینه کردن ملاحظات محیط زیستی در پروژه های عمرانی شهرداری تهران
  - شناسایی و بررسی قوانین و مقررات محیط زیستی مرتبط با مدیریت شهر تهران.

  6- گروه مواد زائد جامد: این گروه در زمینه مدیریت مواد زائد جامد و تفکیک زباله های تر و خشک و ارائه راهکارهای صحیح در برآورد اهداف توسعه پایدار، انجام مطالعات علمی در جهت برنامه ریزی و مدیریت صحیح زائدات جامد شهر تهران، با هدف بهبود وضعیت موجود و ارتقای کارایی سیستم کنونی مدیریت مواد زائد جامد شهر تهران با همکاری نهادهای موظف در این مجموعه فعالیت می کند.

  روزنامه سرمایه
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\[میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ] /|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]

  پسورد تمامی فایل هایی که پسوردشون ذکر نشده=www.noandishaan.com

  با قضاوت کردن از روی اطلاعات ناقص، مدیون وجدانمون نباشیم.


  ترس از شکست خودش باعث شکست میشه و نتیجه اون چیزی نیست جز گفتن ای کاش ...

  29 [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ])
  1 سپاس nasim184

 11. #10
  مقالات توسعه پایدار شهری و زيست محيطي

  تاریخ عضویت
  27-08-2009
  نوشته ها
  35,487
  مهندسی شهرسازی
  برنامه ریزی شهری
  امتياز طلايي
  134
  سپاس
  20,454
  30,929 سپاس در 10,322 پست
  امتياز:119896Array


  پیش فرض

  طرح هایی برای پاکیزگی شهرها

  مشکل زباله، یک مسئله جهانی است. هر روزه میلیون ها تن زباله در شهرهای سراسر جهان تولید می شود. گسترش روز افزون تولید زباله و راهکارهای مربوط به دفن بهداشتی آن نیز می تواند از جمله موضوعات جدی برای زندگی انسان ها و حیات وحش به شمار رود. تحقیقاتی که توسط دانشمندان صورت گرفته موید این مطلب است که زباله و معضل بازیافت آن نه تنها یک مشکل اساسی در سطح شهری است بلکه دامنه وسیعی از محیط زیست را فرا گرفته که در اثر بی مبالاتی و عدم رعایت نکات زیست محیطی، ضررهای جبران ناپذیری برای بشر به وجود خواهد آورد.
  تبدیل یک شهر به شهری تمیز و عاری از آلودگی و زباله نیازمند انجام اقدامات و برنامه ریزی های خاص و زمان بندی شده می باشد. شهر پاکیزه، شهری ایمن و سالم است و دستیابی به آن تنها با خواست و اراده مردم میسر می گردد. بنابراین باید با آموزش به شهروندان ذهنیت، رفتار و عادات آنان را درباره پاکیزگی محیط پیرامونشان تغییر داد. همکاری افراد جامعه در تمیزی شهر مزایای زیادی دارد که تنها با مسئولیت پذیر بودن شهروندان فراهم می شود. شهروندان باید به این باور برسند که پاکیزگی محیط بیرون و حفظ بهداشت آن به اندازه بهداشت محیط خانه اهمیت دارد و باید برای ارتقای آن بکوشند.

  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\[میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]/|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ] /|\ [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]

  پسورد تمامی فایل هایی که پسوردشون ذکر نشده=www.noandishaan.com

  با قضاوت کردن از روی اطلاعات ناقص، مدیون وجدانمون نباشیم.


  ترس از شکست خودش باعث شکست میشه و نتیجه اون چیزی نیست جز گفتن ای کاش ...

  29 [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ])

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. مقاله: ارزيابی اثرات توسعه شهرهای جديد بر محيط زيست
  توسط Mohammad Aref در انجمن مقالات برنامه ریزی شهری و منطقه ای
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 24-04-2012, 14:57
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 04-04-2012, 11:35
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 03-01-2012, 15:19

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •