استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتی
تبلیغاتجملات کاربران:
برخی از محصولات فروشگاه نواندیشان
استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتینقشه gis تهران استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتینقشه gis اصفهان استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتینقشه gis شیراز
استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتینقشه gis بلوک های آماری 1390 تهران استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتینقشه GIS پهنه بندی 1390 تهران استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتینقشه gis معابر 1390 تهران با جزئیات کامل و اطلاعات تفصیلی
استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتیطرح و نقشه و پاورپوینت معماری استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتینقشه ها و طرح های شهرسازی استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتیمحصولات آموزشی
استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتیطرح تفصیلی تهران و سایر شهرها استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتیالگوی توسعه مناطق تهران استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتیطرح جامع شهری و طرح جامع گردشگری

جديد ترين اطلاعیه های انجمن نواندیشان و اخبار همایش ها و مطالب علمی را از این پس در کانال تلگرام نواندیشان دنبال کنيد

درخواست و دانلود مقالات علمي رايگان | فهرست آموزش های گروه انقلاب آموزشی | مسابقات تالارها | ترجمه مقالات تخصصی با قیمت دانشجویی
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتی

 1. #1
  استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتی

  تاریخ عضویت
  27-08-2009
  نوشته ها
  4,877
  مهندسی برق
  امتياز طلايي
  58
  سپاس
  4,997
  6,124 سپاس در 1,864 پست
  امتياز:26869Array


  پیش فرض استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتی

  رعایت اصول فنی و استانداردهای ارائه شده در ساخت ساختمانها اعم از مسکونی،تجاری و صنعتی تضمین کننده ایمنی، سلامت و بهداشت افراد جامعه می باشد.لذا تدوین چنین اصول و استانداردهایی گامی مهم در جهت برقراری نظام کیفیت ، در نتیجه ایمنی و یلامت جامعه می باشد. در این راستا جزوه حاضر تحت عنوان استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانها به کارفرمائی معاونت تحقیقات و تکنولوژی توانیر تهیه گشته است.

  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
  تمامی فایلهایی که پسورد آنها ذکر نشده:
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]


 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  نوشته ها
  Many
  آفرینش گستر
   

 3. #2
  استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتی

  تاریخ عضویت
  01-04-2010
  نوشته ها
  5,821
  مهندسی برق
  سپاس
  16
  254 سپاس در 177 پست
  امتياز:19426Array


  پیش فرض سیستم خودکار کنترل و قرائت کنتور برق از راه دور پویا amr

  سیستم خودکار کنترل و قرائت کنتور برق از راه دور پویا AMR
  Automatic Meter Reading  قرائت کنتور و ثبت مصرف برق مشتریان به روشهای متداول کاری است وقت گیر، خسته کننده و توام با خطا که از دغدغه های اصلی هر شرکت توزیع برق به حساب می آید.Automatic Meter Reading) AMR) یا قرائت خودکار کنتور راه کاری است برای حل این معضل. دریک سیستم AMR ایده آل تمامی کنتورهای برق یک شهر از یک مرکز واز راه دور بطور خودکار قرائت می شود و صورتحساب مشتریان نیز بدون خطا وبطور خودکار تولید می گردد. مضاف بر آن، جریان برق مشتریان بدحساب هم از راه دور قطع و وصل می گردد.
  چه چیزی بیش از این یک شرکت توزیع برق را به وجد می آورد که بتواند در تمامی ساعات شبانه روز، مصرف برق یکایک مشترکین خود را از راه دور و از یک مرکز از مسیری مطمئن، سریع، گسترده، از پیش نصب وراه اندازی شده و همواره در دسترس قرائت نماید. تکنیک Power Line Carrier) PLC) یا انتقال اطلاعات از طریق جریان برق این امکان را فراهم آورده است.
  سیستم AMR ابدائی شرکت پویا از تمامی ویژگیهای پیش گفته برخوردار است. این سیستم با استفاده از شبکه برق شهری اطلاعات کنتور های برق مشترکین را بطور اتوماتیک واز راه دور در زمانهای دلخواه قرائت می کند، صورتحساب بدون خطا تولید می کند و برق مشترکین بد حساب را قطع و وصل می کند. از مزایای سیستم پویا می توان مواردزیر را برشمرد:
  • استفاده از شبکه برق شهری جهت انتقال اطلاعات مصرف مشترکین
  • کاهش هزینه و سرعت قرائت کنتور با توجه به دردسترس بودن شبکه سیم کشی برق شهری
  • از بین بردن خطای قرائت
  • قرائت در تمامی ساعات شبانه روز
  • امکان اعمال چند تعرفه بر اساس میزان مصرف مشترک در ساعات مختلف
  • امکان قطع و وصل برق مشترکین از راه دور
  • امکان قطع و وصل برق مشترکین از راه دور
  • امکان پیش فروش برق
  • امکان کنترل و بهینه سازی منحنی مصرف
  • امکان متعادل سازی بار فازها
  سیستم و تجهیزاتی که پویا به این منظور طراحی و تولید نموده است عبارتند از:
  وســـــــيع باش ، و تنهـــــــا ، و ســــر به‌ زيــــــر ، و ســـخت  I don't know why
  I don't know how
  but i know something is starting right now


  there is no point being worried about other people,their opinions mean nothing.the only thing that matters in life is your own opinion about yourself,your own respect for yourself

  فرق است بین فکر درست و کار درست

 4. #3
  استاندارد و آئین نامه سیم کشی ساختمانهای مسکونی،تجاری،صنعتی

  تاریخ عضویت
  01-04-2010
  نوشته ها
  5,821
  مهندسی برق
  سپاس
  16
  254 سپاس در 177 پست
  امتياز:19426Array


  پیش فرض

  MIU (Meter Interface Unit )-1
  MIU پایین ترین لایه ارتباطی شبکه AMR پویا را تشکیل می دهد و از آن به منظور برقراری ارتباط کنتور هریک از مشترکین با سایر بخشهای سیستم AMR پویا استفاده می شود. این ارتباط با رعایت استانداردهای رایج اروپایی و امریکایی و به روش( PLC (Power Line Carrier برقرار می گردد.MIU در مدل های External و Internal طراحی شده و امکان اتصال به انواع کنتور برق تک فاز و 3 فاز کنتورهای دیجیتال (الکترونیکی) را دارد. وظایف اصلی MIU عبارتند از:
  1- ارتباط با کنتور و ثبت و ذخیره اطلاعات مصرف: MIU پالس های مربوط به مصرف را از خروجی کنتورهای دیجیتال دریافت نموده و پس از شمارش، آنها را در حافظه غیرفرار خود ثبت می نماید. به منظور حفاظت از اطلاعات ذخیره شده در موقع قطع برق، MIU همواره یک نسخه پشتیبان(Backup ) از این اطلاعات را درخود نگهداری می نماید.
  2- اجرای فرامین ارسال شده از لایه های بالاتر شبکه AMR :MIU همواره آماده دریافت فرامین از لایه های بالاتر شبکه AMR یا ستاد مرکز می باشد تا در صورت دریافت فرامین، اطلاعات ذخیره شده را به آنها ارسال نماید.
  از ویژگیهای بارز MIU ، برخورداری از منبع تغذیه ایزوله مستقل از کنتور است. ویژگی دیگر آن، امکان برخورداری از سیستم نمونه برداری از خروجی کنتور می باشد که برای اطلاع از حضور یا عدم حضور برق در خروجی کنتور(کنترل سوءاستفاده از برق) به کار می رود.

  LDCU (Local Data Collector Unit )- 2
  LDCU در مجاورت پست های V220 / KV20 که پست های کم جمعیت محسوب می شوند نصب می شود و به منظور مدیریت مصرف کنتورهای تحت پوشش اینگونه پست ها مورد استفاده قرار می گیرد. حداکثر تا 15 عدد MIU (کنتور) را می توان به طور همزمان و به روش PLC به یک LDCU متصل نمود.
  LDCU دارای تقویم و ساعت داخلی است و می تواند مقدار مصرف هر MIU را در دوره های زمانی مشخص اندازه گیری نموده و سپس این اطلاعات را در حافظه غیرفرار خود ثبت نماید. LDCU قادر به حفاظت از اطلاعات ذخیره شده در موقع قطع برق می باشد.از طرفی، هر LDCU موجود در شبکه AMR پویا را می توان به روش PLC به سایر LDCU های موجود در شبکه و نیز به DCU متصل نمود. داده های ذخیره شده در LDCU در حافظه LDCU نگهداری می شوند و در صورت درخواست از سوی DCU یا لایه های بالاتر شبکه به آنها منتقل می شوند.
  LDCU را می توان توسط DCU به طور اتوماتیک تنظیم کرد. همچنین امکان ارتقای نرم افزار داخلی آن از طریق پورت پارالل وجود دارد. LDCU قابلیت اعمال تعرفه های مختلف بر مصرف برق هر کنتور تحت پوشش را نیز دارد.

  DCU (Data Collector Unit ) - 3
  DCU، مدیریت میانی شبکه AMR پویا را به عهده دارد و واسط برقراری ارتباط میان ستاد مرکز، LDCU ها و MIU های موجود در شبکه می باشد. ارتباط DCU با ستاد مرکز از طریق خطوط تلفن یا کابل RS232 و با اجزای لایه های پایین تر شبکه AMR پویا از طریق PLC برقرار می¬گردد. از پورت RS232 دستگاه می توان برای عیب یابی، مانیتورینگ، بارگذاری فرامین، ارتقای نرم افزار درونی و انجام تنظیمات دستگاه نیز استفاده نمود. اگر چه انجام کلیه عملیات مذکور بر روی DCU ، از راه دور (ستاد مرکز)و از طریق خطوط تلفن نیز امکانپذیر می باشد.DCU ، همواره آماده دریافت فرامین از ستاد مرکز است و با ارسال درخواست اطلاعات به LDCU ها یا MIU های تحت پوشش، اطلاعات ذخیره شده در آنها را دریافت نموده ودر حافظه خود ذخیره می نماید.DCU قادر به برقراری ارتباط با 64 عدد LDCU می باشد.

  C/R (Coupler/Repeater ) - 4
  C/R علاوه بر آنکه مسئول متصل کردن دو شبکه الکتریکی ولتاژ پایین مجزا از هم می باشد، وظایف زیر را نیز عهده دار است:
  1- Coupling : عبارت است از انتقال الکتریکی داده ها بین دو خط مختلف به روش PLC
  Repeating -2 : عبارت است از تقویت سیگنال داده ها در شبکه برای جبران افت سیگنال در فواصل طولانی
  C/R همواره بعنوان Coupler عمل می کند و در مواقع لزوم به عنوان یک Repeater فعالیت خود را به انجام می رساند.
  C/R دارای دو مدل مختلف می باشد:
  1- MIU Type : به منظور ایجاد ارتباط میان MIU های تحت پوشش چند پست مجزا استفاده می شود. با این نوع C/R ، امکان استفاده از یک DCU برای مدیریت مصرف مشترکین تحت پوشش چند پست مختلف وجود خواهد داشت.
  2- LDCU Type : به منظور ایجاد ارتباط میان LDCU های تحت پوشش یک DCU استفاده می شود.

  5 - R/F PLC Bridge
  این دستگاه قادر به برقراری ارتباط بیسیم میان پست هایی است که ارتباط کابلی با یکدیگرندارند.به عبارت دیگر، از این دستگاه درمواقعی استفاده می شود که هیچگونه ارتباط PLC میان DCU و LDCU وجود نداشته باشد.در اینصورت R/F PLC Bridge ، امکان ارتباط بیسیم را با استفاده از RF فراهم می سازد.این دستگاه دارای 2 کانال ارتباطی PLC و RF مجزا ازهم می باشدوسیگنال هاواطلاعات PLC دریافتی را به صورت سیگنال های رادیویی ارسال می کند.عکس این عمل نیز توسط دستگاه انجام می شود بطوریکه اطلاعات دریافتی RF رابصورت PLC روی شبکه Power Line تزریق می نماید.

  6- نرم افزار مدیریت شبکه :
  این نرم افزاربرروی HOST ستاد مرکز نصب می شود ومدیریت شبکه AMR پویا را در بالاترین سطح برعهده دارد.نرم افزار مذکور کلیه فعالیتهای سیستم را به انجام رسانده ومطابق نیازهای اطلاعاتی وعملیاتی کارفرما ، قابل پیکربندی می باشد.نرم افزار مدیریت شبکه AMR پویا ضمن کنترل شبکه و جمع آوری ونگهداری اطلاعات ، قادر است گزارشهای مختلفی از میزان ونحوه مصرف مشترکین در ساعات مختلف شبانه روز ازجمله ساعات اوج مصرف وسایر مقاطع زمانی که کارفرما تعریف می نماید نیز تهیه و ارائه نماید.نرم افزار مذکور بوسیله مودم با DCU ارتباط برقرارمی کند ودستورات لازم را از طریق DCU به MIU ها ارسال یا اطلاعات مصرف را از MIU ها دریافت می نماید.  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
  وســـــــيع باش ، و تنهـــــــا ، و ســــر به‌ زيــــــر ، و ســـخت  I don't know why
  I don't know how
  but i know something is starting right now


  there is no point being worried about other people,their opinions mean nothing.the only thing that matters in life is your own opinion about yourself,your own respect for yourself

  فرق است بین فکر درست و کار درست

 5. #4
  کاربر انجمن

  تاریخ عضویت
  21-06-2010
  نوشته ها
  808
  مهندسی برق
  امتياز طلايي
  4
  سپاس
  9
  47 سپاس در 41 پست
  امتياز:3407Array

  نحوه برق رسانی به مشترکین

  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]  نحوه برق رسانی به ساختمانها و معیارهای واگذاری زمین پست به شرح زیر انجام می گیرد:

  ۱-۲ درمورد متقاضیان غیر دیماندی (متقاضیانی که مصرف آنها کمتر از 30 کیلووات باشد)، تشخیص مقدار برق درخواستی (برآوردمصرف واحد) براساس برآورد شرکت برق انجام می شود درحال حاضر انشعاب های 32، 25 و 15 آمپر استاندارد هستند که انشعاب 15 آمپر تابع ضوابط خاص است و برای مناطق روستایی و عرصه های زیر 60 متر قابل درخواست می باشد.

  2-2 برای متقاضیان دیماندی (متقاضیانی که مصرف آنها 30 کیلووات و بیشتر است)، تشخیص مقدار برق درخواستی. بر مبنای اعلام مراجع ذیصلاح یا درخواست مشترک است.

  3-2 برای انشعاباتی باقدرت 30 تا 150 کیلووات برق درخواستی به صورت فشار ضعیف (ولتاژ ثانویه) دادهشده و متقاضی ملزم به دادن زمین پست نمیباشد.


  4-2 برای انشعاباتی با قدرت 150 تا 250 کیلووات برق به صورت اولیه یا ثانویه (به تشخیص شرکت برق) دادهشده و متقاضی درصورتیکه شرکت برق نیازداشتهباشد باید زمین مناسبی را طبق نظر این شرکت واگذارنموده و بهای آنرا به نرخ عادله دریافت نماید.


  5-2 برای انشعابات با قدرت 250 کیلووات به بالا تجهیز پست اختصاصی الزامی بوده و برق با ولتاژ فشار متوسط (اولیه) به متقاضی داده می شود و وی باید راساً نسبت به تبدیل آن اقدام نماید.

  تبصره:
  به هنگام برآورد مصرف هر 25آمپر تکفاز معادل پنج کیلووات و هر 25 آمپر سه فاز معادل پانزده کیلووات منظورمیگردد.
  3- ضوابط واگذاری برق آزاد (کنتور موقت):

  1-3 براساس آیین نامه تکمیلی تعرفههای برق چنانچه محلی قبلا دارای انشعاب برق باشد، مالک موظف است پیش از تخریب ساختمان به شرکت برق اطلاع دهد تا کنتورهای موجود جمع آوری شده و کنتور موقت نصب گردد. مهندس ناظر موظف است به مالک تذکر لازم را در این مورد بدهد (مسوولیت هرگونه حادثه در این مورد به عهده مالک است).

  2-3 درصورتی که تعداد واحدهای ساختمان به نحوی باشد که مصرف آن تابع بند 4-2 یا 5-2 بشود، قبل از هرگونه اقدامی برای برق ساختمان، شرکت برق موظف به تعیین تکلیف واگذاری زمین پست است. لذا مهندس ناظر باید مالک را آگاه نماید تا در زمان مناسب پیش بینی این مسئله را نموده و به شرکت برق مراجعه نماید.

  3-3 ساختمان هایی که جنب شبکه های سه سیم و یا با سطح مقطع ضعیف هستند، برای دریافت برق موقت ممکن است نیاز به تقویت شبکه داشتهباشند که امری زمان بر است. توصیه می شود در این مورد زودتر به شرکت برق مراجعه شود.

  4-3 استفاده از برق آزاد بمنظور جوشکاری ممنوع است و در صورت نیاز باید از موتور جوش استفادهگردد.  4- نحوه کابلکشی تغذیه اصلی ساختمان:

  1-4 در ساختمانهای با یک وجه مشرف به معابرعمومی، برقرسانی از وجه موجود و باتوجه به بندهای 3-4 و 5-4 انجاممیشود.

  2-4 در ساختمانهایی که از دووجه یا بیشتر به معابر عمومی مشرف می باشند، انتخاب مسیر برق رسانی از طریق استعلام از امور برق مربوطه مشخص می شود.

  3-4 مصارف تازیر 30 کیلووات می تواند از مسیر هوائی تغذیه شود.

  چنانچه برقراری انشعاب از مسیرهای هوایی انجام شود لازم است مسیر لوله PVC در داخل دیوار از ارتفاع حداقل 2متر از کف معبر شروعشده و بنابه شرایط تابلوی کنتوری از بالا یا پایین تابلو منتهی به کلید اصلی تابلو وارد شود و درطول مسیر باید از حداقل تعداد زانو و اجباراً از نوع 45 درجه استفادهگردد.

  4-4 تغذیه تابلوی کنتوری برای مصارف 30 کیلووات و بالاتر از طریق مسیر زمینی (منشعب از شبکه هوائی یا تابلو و یا جعبه انشعاب) انجام میشود. بدین منظور باید در داخل ساختمان از لوله PVC(حداقل نمره 90) نصب شده در عمق 80 سانتیمتری و درمحل خمش از زانوی 45 درجه استفادهشود. به نحوی که خروجی لوله در سمت معبر عمومی تا 20 سانتیمتر به خارج از ساختمان امتدادیافته و در محل ورود به تابلو کنتور نیز دقیقاً به زیر کلید اصلی ورودی تابلو منتهیشود. قراردادن یک رشته سیم پیشرو جهت سهولت کابل کشی و کشیدن نوار زرد هشداردهنده روی لوله توصیه میشود. اگر به واسطه وجود پارکینگ در طبقه زیرین ساختمان، تعبیه لوله به روش فوق (دفنی) امکانپذیر نباشد، میتوان روشهایی از قبیل لوله یا سینی از سقف طبقه زیرین و یا پیشبینی لوله در بتن سقف (با رعایت شعاع خمش در محل ورود به بتن) و یا روشهای مناسب دیگر را با هماهنگی امور برق مربوطه و مهندسناظر استفادهکرد.

  5-4 در مجتمع ها و ساختمانهای بزرگ که تعداد تابلوهای کنتوری بیش از یک دستگاه بوده و بین تابلوها نیز کابل کشی ضرورت یابد کیفیت لوله گذاری و مسیر تغذیه با هماهنگی امور برق و مهندس ناظر تعیین می گردد.  5- نحوه ساخت و نصب تابلوی کنتور:

  1-5 تابلوی کنتور را متقاضی بایستی با هماهنگی کامل مهندس ناظر و با عنایت به موارد زیرساخته و نصب نماید. در این مورد توصیه می شود از سازندگانی که مورد تائید شرکت برق هستند استفاده گردد تا از مسائل احتمالی بعدی جلوگیری شود.

  2-5 نحوه و کیفیت ساخت تابلوی کنتوری:

  1-2-5 ضخامت ورق تابلو کمتر از 1.5 میلیمتر نباشد.

  2-2-5 ارتباط بین فیوزها و کنتور و کلیدهای مینیاتوری از طریق سیم افشان نمره 6 باشد.

  3-2-5 ابعاد تابلو باید به گونه ای باشد که ارتفاع بالاترین کنتور از کف تمام شده حداکثر 220 سانتیمتر و ارتفاع نمراتور پایین ترین کنتور از کف تمام شده حداقل 80 سانتیمتر باشد.

  4-2-5 ابعاد تابلو باید براساس کنتورهای تک فاز الکترومکانیکی شیشه ای طراحی شود.

  5-2-5 درصورت نیاز به تعبیه سیم آنتن ـ تلفن ـ آیفون ـ اعلام حریق و .... پانل جداگانه ای جهت تابلو درنظرگرفته شود و این قسمت هیچگونه ارتباط الکتریکی با تابلو برق نداشته باشد.

  6-2-5 حفاظ روی قسمتهای برقدار داخل تابلو نصب شده باشد (روی کنتورها ـ کلیدهای مینیاتوری ـ کلید فیوزی ـ فیوزهای فشنگی ـ شمشها و ...)

  7-2-5 کلیه سیم ها به فاصله هر 20 سانتیمتر با کمربند کابل بسته شده و یا در داخل داکت پلاستیکی قرارگیرند.

  8-2-5 سیم ها تماماً از نوع افشان و با روکش ترموپلاستیک و به سطح مقطع 6 میلیمترمربع باشد.

  9-2-5 کلیه سرسیمها درهر نقطه اتصال از فیوز فشنگی تا کنتور و کلید مینیاتوری و ترمینال باید قلع اندود یا مجهز به کابلشو بوده و دارای شماره باشند.

  10-2-5 ارتباطات و سیمکشیهای بعد از کنتور تا ترمینال خروجی مطابق شکل A(ضمیمه) میباشد.
  11-2-5 شمس ارت در محل نشاندادهشده شکل A (ضمیمه) بایستی از جنس مس جهت بستن سیم ارت واحدهای مسکونی درنظرگرفتهشود.

  12-2-5 سوراخ روی شمش نول جهت بستن سرکابل ورودی بایستی با پیچ و مهره نیکلی نمره 6 درنظرگرفته شود.

  13-2-5 در شکل A نحوه اتصال یک سیم نول به کنتور و از کنتور به ترمینال خروجی مربوطه نشاندادهشدهاست. بدیهی است بقیه کنتورها نیز به همین صورت تغذیه می شوند.

  14-2-5 عمق تابلو باید به گونهای باشد که کنتورها از مجرای خود بیرون نزنند و ضمناً دارای قطر مناسب باشد تا ورود دست دست و یا ابزار به داخل تابلو امکانپذیر نباشد.

  15-2-5 رنگ تابلو از نوع کورهای یا الکترواستاتیک باشد.

  16-2-5 روی کاور متحرک پلاک مناسبی جهت درج شماره شناسائی مشترک و شماره واحد ساختمانی وی درنظر گرفته شود.

  17-2-5 جهت نصب کنتور بر روی کفی تابلو لازم است کنتور بر روی پلی نصب گردد تا اولاً استحکام بیشتر شود و ثانیاً پیچ های مونتاژ کنتور از بدنه تابلو بیرون نزند.

  18-2-5 اگر محل کنتورهای تعبیه شده از تعداد تقاضای مشترکین بیشتر باشد باید کاور فلزی موقت به صورت پرچ شده روی کاور متحرک قرارگیرد.

  19-2-5 ارت نمودن بدنه تابلوی کنتوری الزامی میباشد.

  20-2-5 استفاده از کلیدهای قطع نشت جریان الکتریکی برای هر مشترک به صورت مجزا و مطابق شکل A الزامی بوده و اتصال یک نول مشترک به همه یا تعدادی از کلیدهای قطع نشت جریان ممنوع می باشد.

  21-2-5 برای رنگآمیزی شینهای مسی باید از رنگهای استاندارد قرمز ـ زرد ـ آبی استفاده شود. بهتراست رنگ روکش سیم های مرتبط با هر فاز نیز با رنگ شینه آن مطابقت داشته باشد و شینه نول نباید رنگ شود و بهتراست رنگ روکش سیم های مرتبط با آن به رنگ مشکی انتخاب شود و سیم ارت به رنگ زرد با نوار سبز استفاده گردد.

  3-5 نحوه نصب تابلو

  1-3-5 تابلوی کنتور به سه روش توکار، روکار ایستاده و روکار دیوارکوب نصب میشود. در نوع ایستاده نصب تابلو روی پایه الزامی می باشد و جهت نصب تابلو به صورت دیوارکوب استفاده از رول بوت الزامی نصب تابلوهای بیش از 12 کنتور به صورت دیوارکوب ممنوع می باشد.

  2-3-5 ارتفاع نصب تابلو بادرنظرگرفتن ضوابط زیر به ترتیب اولویت تعیین می گردد:

  اولویت اول: آکس تابلو در ارتفاع 170 سانتیمتر از کف تمام شده قرارگیرد.
  اولویت دوم: درصورت امکان پذیرنبودن اولویت اول حداکثر ارتفاع نمراتور بالاترین کنتور از 220 سانتیمتر بالاتر و
  نمراتور پایینترین کنتور حداقل از 80 سانتیمتر پایینتر نباشد.

  3-3-5 تابلوی کنتور باید در نزدیکترین فاصله ممکن از درب ورودی اصلی ساختمان قرارگیرد به نحوی که به راحتی قابل دسترسی و قرائت باشد و همچنین به گونه ای نصب شود که مانعی در مسیر تردد افراد و وسائط نقلیه نباشد. مقابل تابلو حداقل 1.5 متر فضای آزاد وجودداشته باشد و همچنین نصب تابلو برق زیر رامپ پله ها ممنوع می باشد و فاصله تابلو کنتور از تاسیسات آب و گاز باید حداقل 60 و 130 سانتیمتر باشد.  6- ضوابط اجرای سیستم ارت و چاه ارت:

  1-6 نحوه اجرای سیستم ارت جهت رعایت سیستم TN-C-S در داخل ساختمان و T-T در شبکه عمومی و ایجاد تناسب بین این دو به نحویکه مشکلی از جهت ایمنی ساکنین و شبکه پیش نیاید بشرح بندهای زیر عمل می شود.

  2-6 لازم است اتصال زمین مطابق بند (6-5) و لحاظ نمودن آخرین پیشرفتهای روز در زمینه احداث چاه ارت (استفاده از بنتونیت و سایر مواد کاهش دهنده مقاومت) با مقاومت حداکثر 2 اهم اجرا شود. IEC-60100) و (VDE-0140 در اینصورت می‌توان با همبندی شمش‌های نول و ارت در محل تابلوی کنتور مشترکین، هم برای ارت کردن سیستم داخلی و هم برای زمین کردن بدنه تابلو، از اتصال زمین واحدی استفاده نمود.

  3-6 لازم است مقدار مقاومت اتصال زمین توسط مهندس ناظر و نماینده شرکت برق اندازه‌گیری شود و از پذیرفتن ارتهای با مقاومت بالاتر از 2 اهم جداً خودداری گردد. (به دلیل آنکه بی‌خطر بودن روش فوق بستگی بسیار زیادی به این مطلب دارد.)

  4-6 در داخل ساختمان لازم است همبندی بنحو مؤثری رعایت شود و المانهای فلزی موجود در سازه با روش مناسب، اتصال الکتریکی مورد نیاز را داشته باشند تا در صورت بروز هرگونه اشکال احتمالی روی شبکه عمومی برق، امکان بروز حادثه برای ساکنین وجود نداشته باشد.

  5-6 لازم است موارد فوق برای تمامی منازل، مغازه‌ها، واحدهای صنعتی و بطور کلی هرگونه متقاضی (بدون درنظر گرفتن متراژ و تعداد طبقات) انجام شود.

  لازم است اندازه‌گیری مستمر ارتهای نصب شده در ساختمانها حداقل سالی یکبار انجام گردیده و در صورت بالاتر بودن از استاندارد نسبت به اصلاح ارت اقدام گردد. مسئولیت انجام این کار با مالک با مالکین است و وی می‌تواند بدین منظور از دفاتر مورد تأیید سازمان نظام مهندسی ساختمان استفاده نماید.


  6-6 الزامات چاه ارت :

  1-6-6 جنس صفحه و میله ارت
  با توجه به اینکه مقاومت ویژه خاک اصفهان بین 20 تا 1000 اهم- متر و در مناطقی بیشتر است، انتخاب الکترودهای میله‌ای یا صفحه‌ای و … باید براساس مقتضیات محل، انجام گیرد. مقاومت الکترودهای میله‌ایی تقریباً برابر می‌باشد که مقاومت ویژه خاک و L طول میله است. برای میله‌های معمول که مقدار L برابر 1.5 تا 2.45 متر می‌باشد، ملاحظه می‌شود که الکترود میله‌ای بدون اتخاذ تدابیر تکمیلی به هیچ عنوان قادر به ایجاد مقاومت زیر 2  نیست. لذا باید از الکترولیت مناسبی مانند بنتونیت یا الکترولیتهای دیگری که خواص الکتریکی و شیمیایی آنها به تأیید مراجع ذیصلاح رسیده است استفاده کرد. در مورد الکترود صفحه‌ای مقاومت با رابطه تقریبی تعیین می‌شود که l محیط صفحه الکترود است.

  2-6-6 جنس صفحه و میله:
  بنا به توصیه VDE-0140 الویت در بین الکترودهای موجود به ترتیب زیر است:
  1فولاد گالوانیزه
  2آهن روکش شده با سرب
  3مس خالص
  4میله فولادی کاپر ولد شده
  5میله فولادی با روکش مس (اکسترودشده)

  لذا لازم است از میله فولادی که دارای روکش گالوانیزه گرم به ضخامت حداقل 90 میکرون باشد، بعنوان الکترود میله‌ای و از صفحه مسی با درجه خلوص 99.9 % بعنوان الکترود صفحه‌ای استفاده شود. تجربه نشان می‌دهد الکترودهای صفحه‌ای نتایج بهتری نشان می‌دهند.

  3-6-6 نحوه اتصال سیم زمین به الکترود ارت
  با توجه به اینکه چگونگی این اتصال نقش بسیار محسوسی در مقاومت نهایی و دوام الکترود دارد ترجیحاً از جوش انفجاری (CadWeld) استفاده شود.

  4-6-6 مقطع سیم اتصال دهنده به صفحه
  طبق توصیه VDE و با توجه به شرایط موجود در استان اصفهان مقطع سیم رابط بین الکترود و بدنه از رابطه بدست می‌آید که Ik1ماکزیمم جریان اتصال کوتاه تک فاز است. چنانچه محاسبه این جریان به هر دلیل امکان‌پذیر نباشد، می‌توان از سیم نمره 35 که حائز حاشیه اطمینان لازم است، استفاده نمود.
  7- ضوابط نصب صاعقه گیر و هادی مربوطه:

  عبور جریان بسیار زیاد صاعقه بیش از آنکه در کل شبکه آرماتور ساختمان پخش شود، بویژه در نزدیکی محل برخورد صاعقه به ساختمان، می‌تواند خسارت آفرین باشد، همچنین در صورت عبور این جریان از مسیرهای مقاومت‌دار ولتاژهای خطرناکی پدید می‌آید. لذا لازم است کلیه ساختمانهای مرتفع و یا ساختمانهائی که در نقاط مرتفع زمین و یا سایر نقاط صاعقه‌گیر احداث می‌شوند به صاعقه‌گیر مناسب تجهیز گردند.

  1-7 لازم است از اتصال صاعقه‌گیر و هادی پایین‌رو آن به بدنه ساختمان جلوگیری شود و بهتر است هادی‌های پایین‌رو در گوشه‌های ساختمان و به صورت روی کار از بالا به سمت پایین ساختمان هدایت شود. اجرای هادی یا هادیهای پایین‌رو از درون داکتهای داخل ساختمان مجاز می‌باشد.

  2-7 از داکت مخصوص هادی پایین‌رو برای هیچ سیستم دیگری بجز صاعقه‌گیر نباید استفاده نمود.

  3-7 هادیهای پایین‌رو بایستی از ابتدا تا انتها یکپارچه باشند و استفاده از هیچ مفصل یا اتصالی مجاز نمی‌باشد.

  4-7 باتوجه به اینکه دسترس بودن هادی پایین رو برای افراد عادی میتواند خطرآفرین باشد استفاده از هادی بدون روکش در این موارد مجازنبوده و توصیه میشود از هادی با روکش فشار ضعیف 1000 ولت استفاده گردد.

  5-7 هادیهای پایین‌رو بایستی فقط به شمارنده صاعقه و سپس به شین اصلی ارت (نقطه اندازه گیری چاه ارت) ساختمان متصل شود و به غیر از آن هیچ نقطه اتصال دیگری به شبکه ارت یا اجزاء فلزی ساختمان نداشتهباشد.

  6-7 سطح مقطع هادی پایین‌رو براساس استانداردهای متداول حداقل 35 میلیمتر مربع است.

  8-کلید حفاظت از جریان نشتی (RCCB):

  براساس مقررات مبحث 13 مقررات ملی ساختمان، استفاده از کلید RCCB
  (Residual Current Circuit-Breaker) برای کلیه ساختمانها الزامی است. کلید RCCB انتخاب شده برای ساختمانهای مسکونی شهری باید حداقل شرایط و خصوصیات فنی زیر را دارا باشد:

  1-8 تأیید استانداردهای ISIRI6700 و IEC61008 را داشته باشد.

  2-8 جریان پس ماند عامل کلیدهای یاد شده حداکثر برابر با 30 میلی آمپر باشد و به صورت غیرقابل تغییر (Fix) و بدون تأخیر زمانی باشد.

  3-8 کلید مربوطه باید مناسب با شرایط محیطی محل نصب انتخاب گردد (از نظر دما و رطوبت)

  4-8 کلید مربوطه قابلیت نصب در کنار دیگر تجهیزات تابلو برق را داشته باشد.

  5-8 مناسبترین محل برای نصب کلید RCCB بلافاصله پس از کنتور برق انشعاب هر واحد (نوع تابلویی) میباشد.
  پروردگارا، به آنان كه نمي دانند ، بياموز كه بدانند و به آنان كه مى دانند بياموز كه عمل كنند

  خنده برلب میزنم تاکس نداند دردمن
  ورنه این دنیا که مادیدیم خندیدن نداشت


  1 سپاس ghadier

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. معرفی: شبكه های بی سیم صنعتی (Wireless)
  توسط سمندون در انجمن ICT
  پاسخ ها: 18
  آخرين نوشته: 01-08-2012, 21:59
 2. استخدام نقشه کش صنعتی
  توسط pesar368 در انجمن سایر رشته های فنی و مهندسی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 24-07-2012, 11:17
 3. استانداردهای صنعتی
  توسط soheiiil در انجمن سیستم های اندازه گیری و نقشه کشی صنعتی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 30-05-2012, 15:10
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 22-05-2012, 21:26

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •