آموزش مصاحبه

مصاحبه

آموزش مصاحبه

مصاحبه و به ویژه مصاحبه های استخدامی و نحوه پیروزی و موفقیت در آنها یکی از نگرانیها و دغدغه های همگان بوده و هست.از اینرو آگاهی داشتن از دانش و فن مصاحبه و چگونگی اداره و انجام صحیح آن ضروری مینماید.
با توجه به ویژگی انعطاف پذیری مصاحبه ،میتوان این روش را بنیادی ترین و بهترین روش برای جمع اوری اطلاعات کاری برای کارفرمایان دانست.
ارتباط و تماس نزدیک میان مصاحبه گر و مصاحبه شونده ،فضایی مناسب و سرشار از همکاری ایجاد میکند و مصاحبه گران میتوانند اطلاعات واقعی و حقیقی خود را بدست اورند.
اهمیت مصاحبه در ایجاد فضایی آزاد و صمیمانه است که در ان مصاحبه شونده احساس اطمینان و اعتقاد میکند. شروع مصاحبه با صحبت از موضوع مورد علاقه مصاحبه شونده میتواند سبب ایجاد محیطی آرام و مناسب برای بدست آوردن اطلاعات مفید تر باشد.مصاحبه را می توان به نوع عمده زیر دسته بندی کرد.

۱-مصاحبه منظم
در این نوع مصاحبه ،مصاحبه گر از قبل سوالها ی ضروری و مورد نظر را تنظیم میکند و در زمان مصاحبه ،آنها را در اختیار مصاحبه شونده قرار میدهد.در واقع در این نوع مصاحبه تمامی مصاحبه شوندگان موقعیت مشابهی از نظر سوالات دارند.این مشخص بودن سوالها ،طبقه بندی و تجزیه و تحلیل پاسخها را بسیار آسان میسازد و روش را علمی تر جلوه میدهد.

۲- مصاحبه آزاد
مصاحبه آزاد یا غیر رسمی بسیار انعطاف پذیر است.بدین معنی که اگر لازم باشد مصاحبه گر میتواند در حین انجام آن تغییراتی در موقعیت به وجود آورد.به این ترتیب جوانب کار مناسب حال مصاحبه شونده بوده و در اغلب موارد اطلاعات واقعی تری ارائه میشوند.نگرشها،توانائیها و تجربیات حرفه ای کارجو و عقاید و سایر ویژگیهای او آزادانه تر ارائه خواهند شد . اگر نکته ای قابل بحث و بررسی بیشتر برای مصاحبه گر باشد،میتواند جهت مصاحبه را عوض کرده ،به بررسی و مطالعه دقیقتر آن بپردازد.

برای مشاهده آموزش کامل مصاحبه به لینک زیر مراجعه کنید:

عنوان مطلب: آموزش مصاحبه

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

 

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *