بیوگرافی استاد میرزا غلامرضا اصفهانی

میرزا غلامرضا اصفهانی

بیوگرافی استاد میرزا غلامرضا اصفهانی

میرزا غلام رضا اصفهانی الاصل در سال ۱۲۴۶ در تهران چشم به جهان گشود. پدرش میرزا جان اصفهانی در سال ۱۲۱۲ – اواخر سلطنت فتحعلی شاه ـ از اصفهان به تهران مهاجرت کرد و با شغل قنادی امرار معاش می کرد.وی پس از مدتی متأهل گردید و دارای چند فرزند دختر شد. میرزا جان در آرزوی پسر به زیارت امام رضا (ع) رفت و با توسل به آن حضرت، خداوند پسری به وی عنایت کرد که بدان سبب نامش را(( غلام رضا)) گذاشت…

غلام رضا که از کودکی شوق فراوان به کسب دانش داشت در سن پنج سالگی به مکتب رفت و خیلی زود در درک علم و دانش پیشرفت کرد چنانکه در هفت سالگی قرآن را بدون غلط می خواند. در همین مدت نیز، نزد (( میرسید علی تهرانی )) ـ پدر میرحسین خوشنویس باشی ـ به شاگردی و مشق خط پرداخت و در سن نه سالگی با تسلط کامل مشق می کرد، چنانکه خودش نوشته که شبی با ارشاد شخصی به آستان حضرت علی (ع) راهنمایی شده و آن حضرت از وی صفحه مشقی خواسته و چون میرزا تقدیم کرده ، حضرت در وسط صفحه «الف لام لائی» برای او تحریر کرده و به وی داده است تا از روی آن بنویسد.

میرزا فردای آن شب این ماجرا را برای دوستانش بیان می کند و معلم که این مطلب را می فهمد او را به آموزش خط ترغیب می نماید و غلام رضا نیز در این هنر پیشرفت های چشمگیری می کند. پیشرفت میرزا به گونه ای بود که در سنین نوجوانی به تعلیم پرداخت و آوازه اش به گوش محمد شاه قاجار رسید و او را مورد التفات و مرحمت بسیار قرار داد و به امر شاه به آموزش شاهزادگان دربار پرداخت و به این سبب هدایای نفیسی نیز به او تقدیم می شد.

پس از مرگ محمد شاه، میرزا مورد عنایت و توجه ناصرالدین شاه قرار گرفت و بسیاری از شاهزادگان و بزرگ زادگان شاگردی وی را می کردند، چنانچه خود نوشته که در سن ۲۵ سالگی دویست شاگرد داشته است.
پیشرفت روز افزون میرزا و قدرت و تسلط وی در دو خط نستعلیق و شکسته و همچنین محبوبیتش نزد شاه باعث شد که مورد حسادت تنگ نظران قرار گرفته و به اتهام با بی گری به زندان بیفتدو حتی بیان شده که به اعدام نیز محکوم گردید، امام با وساطت برخی از شاهزادگان و خصوصا «دوست محمد خان معیر الممالک» از صاحب نفوذان دربار ـ که میرزا سالها در منزل او سکونت داشته و به تعلیم فرزندانش پرداخته بود ـ از بندو حبس رهایی پیدا کرد و پس از آزادی تابلو «ناد علیاً …» به قلم شش دانگ کتیبه به زر، بر بوم سیاه را به پاس محبت های وی برایش نوشت.

بیوگرافی کامل استاد میرزا غلامرضا اصفهانی را در لینک زیر می توانید مشاهده کنید:

عنوان مطلب: بیوگرافی استاد میرزا غلامرضا اصفهانی

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *