تشخیص پوسیدگی در فرش

برای این بررسی، با کاردی که اصلاً تیزنباشد، فقط برخلاف جهت خواب فرش ( فرشها معمولاً دو خواب دارند، بالا به پا یین و راست به چپ) و فقط از یکسو، یعنی ازپایین به بالا(یا از چپ به راست) به خامه فرش می کشیم(حدود ۲۰ سانت) ودر انتهای مسیر از روی فرش برداشته و به اول مسیربرگشته وباز روی فرش گذاشته، چندین بار روی پرزهای فرش میکشیم.
اگر پرز یا خامۀ فرش ، بصورت گرد وذرات ریز روی کارد بماند، خامۀ فرش مزبور، دچارپوسیدگی شده است .
اگرخامۀ فرش، در مراحل اولیه پوسیدگی باشد ، راهکارهایی وجود دارد، اما در مراحل پیشرفته ، کار از کار گذشته است وقابل تعمیر نیست.

روش تشخیص پوسیدگی چله(تار) وپودهای فرش
با دو دست، قسمتهای مشکوک را کمی تا کرده، گوشمان را به محلی که تا کرده و زیر انگشتانمان قرار دارد، نزدیک میکنیم وبا فشاری کنترل شده می فشاریم، (فشار بیش از حد باعث پارگی فرش میشود) فرشی که تار(چله)یا پودش پوسیده باشد با صدای خفیفی مثل صدای جرخوردن پارچه ، ما را خبر میکند.
این معضل بزرگ،انگشتان جادویی هنرمند رفوگر را می طلبد وبس!
منبع: setareh.co.jp


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *