دانلود پروژه کامل مرمت خانه رجائی مشهد | مرمت ابنیه

مرمت خانه رجائی مشهد

مرمت خانه رجائی مشهد

پروژه کامل مرمت ابنیه

پروژه موردنظر یک پروژه کامل مطالعاتی پاورپوینت شامل عکس ومطلب در رابطه با مرمت خانه رجائی مشهد میباشد که تمام مسائل وموارد موارد نیاز برای یک پروژه مطالعاتی کامل را مورد برسی قرار داده است .

منزل مسکونی آقای رجایی در حدود ۷۰ ـ ۶۰ سال پیش ساخته شده است و طبق شواهد در دست، با توجه به نوع تزئینات آن و همچنین اظهارات مالک، زمان ساخت بنا به اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی می گردد.

مالک بنا آقای رجایی می باشند و شغل فرش فروش مشغولند. با توجه به اینکه این بنا اکنون به مسافرخانه تغییرکاربری داده است و آقای اسفراینی به مدت ۲ سال آنرا اجاره کرده اند و همچنین عدم

دستیابی به مالک اصلی ( آقای رجایی ) اطلاعات دقیقتری نسبت به زمان ساخت و شخص سازنده بنا در دست نمی باشد.

این بنا از ۲ قسمت تشکیل شده است که قسمت جدید ساز آن حدود ۳۵ ـ ۳۰ سال عمر دارد و ۲ طبقه می باشد.

در حال حاضر این بنا در مالکیت فرزند آقای رجایی می باشد که این منزل را مدت ۲ سال به آقای اسفراینی اجاره داده اند.

مرمت خانه رجائی مشهد

منزل مسکونی رجایی در داخل کوچه پرتو و بعد از گذر از یک پیچ در مسیر راه باریک قرار گرفته است . بنا دارای یک ورودی می باشد که از کوچه پرتو ( سرشور ۲۰ ) باز می گردد . درب ورودی آهنی بوده و در سالهای اخیر تعویض شده است. بعد از ورود از درب اصلی اول نمای اصلی و بزرگ خانه که متقارن می باشد دیده می شود. همراه با حوض و ۳ باغچه بزرگ که در داخل حیاط قرار دارند. حیاط کفپوشهایی آجری به صورت مربع و لوزی دارد که رنگ سیمان خاکستری دارند و به نام آجر قداقی معروف هستند. مسافحت کل حیاط تقریباً ۸۰۰ مترمربع است.

در سمت راست ورودی ( ضلع غربی بنا ) یک ساختمان دو طبقه وجود دارد که در حدود ۳۰ سال پیش ساخته شده است. این خانه دارای پنجره های چوبی بزرگی می باشد که ۲ یا ۳ لت هستند و در داخل هم چند اتاق به همراه آشپزخانه و سرویسها وجود دارد.

در ضلع شرقی بنا نیز دستشویی هایی برای مسافرین احداث شده است و در کنار آن نیز یک اتاق کوچک جهت نگهبانی و سرایداری وجود دارد.

نمای اصلی بنا دارای گچکاری می باشد که رنگ آمیزی زیبایی شده است. در بالای نما نیز قرنیز زیبایی با آجر کاری به چشم می خورد که برای حفاظت از نما و شستگی آن به وسیله باران و … احداث شده است.

در داخل بنای اصل ۲ پلکان در ۲ طرف ارتباط با طبقه بالا را فراهم می آورند، در طبقه همکف یک حوضخانه و دو اتاق در ۲ طرف آن به چشم می خورد که در پشت یکی از آنها مطبخ قرار دارد و در پشت اتاق دیگر انباری می باشد.

در طبقه بالا نیز چندین اتاق تو در تو و همچنین راه پله پشت بام قرار گرفته اند.

دانلود پروژه

مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.

درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *