طرح هادی روستایی | نمونه گزارش های طرح هادی روستایی

طرج هادی روستایی

طرح هادی روستایی | نمونه گزارش های طرح هادی روستایی

طرح هادی روستایی براساس آئین نامه نحوه بررسی و تصویب طرح‌های توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور مصوب ۱۲/۱۰/۷۸ هیات محترم وزیران عبارت است از:

طرحی که ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی، تجاری و کشاورزی و تاسیسات و تجهیزات و نیازمندی‌های عمومی روستایی را بر حسب مورد در قالب مصوبات طرح‌های ساماندهی فضا و سکونتگاههای روستایی یا طرح‌های جامع ناحیه‌ای تعیین می‌نماید.

طرح هادی روستایی از طرحهایی است که با انجام مطالعات و در نظر گرفتن موقعیت و شرایط روستا جهت هدایت ساختار کالبدی و وضعیت اقتصادی اجتماعی روستا اجرا می گردد. اندیشمندان برنامه ریزی روستایی نظیر تورن، واترستون، اروین در مطالعات و نظریات خود به نحوی به ایجاد امکانات در سطح روستاها و برنامه ریزی فیزیکی توجه داشته‌اند. فریدمن برنامه‌ریزی روستایی را به شاخه های مختلف نظیر برنامه‌ریزی های فیزیکی، اقتصادی، ارشادی، ابداعی و اجباری تقسیم می نماید.

با نگاهی گذرا به وضعیت فیزیکی و کالبدی روستاهای ایران متوجه تفاوت محیط روستایی با سکونتگاههای شهری می‌گردیم. با مشاهده امکانات و تاسیسات زیربنایی نظیر امکانات تفریحی، آموزشی، بهداشت فضاهای سبز، در محیط شهری و کمبود، یا عدم وجود این امکانات در فضاهای روستایی در اولین نگاه تفاوت بارز آن در محیط جغرافیایی آشکار می‌گردد. این تفاوتها باعث مهاجرت روستاییان خصوصاً قشر جوان به شهرها می‌گردد. این مسئله در نهایت عدم رشد و توسعه روستا را به دنبال خواهد داشت.

با توجه به توضیحات فوق مواردی که بایستی در انجام طرح هادی مدنظر قرار گیرد به شرح زیر می باشد:

۱- هدایت رشد فیزیکی روستا در آینده: با توجه به بالارفتن درآمد در میان روستاییان، ما شاهد تغییراتی در بافت کالبدی روستا هستیم و چنانچه طرح جامعی جهت رشد و توسعه روستا ارائه نگردد ناخود آگاه شاهد ایجاد بافتی نامتوازن در سطح روستا خواهیم شد.

۲- توجه به کاربری اراضی: چگونگی کاربری‌های خالص و ناخالص و بررسی سرانه‌ها یکی دیگر از مسائلی است که باید مدنظر برنامه ریزان قرار گیرد.

۳- آینده نگری جهت فضاهای مورد نیاز در توسعه فیزیکی روستا

۴- ایجاد خدمات تفریحی و رفاهی: در طرحهای هادی بایستی به زیباسازی، فضاهای سبز، ایجاد مراکز تفریحی در سطح روستا توجه شود.

در لینک داده شده زیر می توانید نمونه گزارش های طرح هادی روستایی چندین روستا را دریافت کنید:

  • طرح هادی روستایی اردشیر محله از توابع شهرستان ساری در استان مازندران
  • طرح هادی روستایی قره تپه از توابع شهرستان شبستر در استان آذربایجان شرقی
  • طرح هادی روستایی وزیرآباد از توابع شهرستان شیراز در استان فارس

نام فایل: طرح هادی روستایی | نمونه گزارش های طرح هادی روستایی

دانلود فایل: لینک از تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (1)

  • علی پاسخ به

    امید وارم با طرح هادی روستایی شاهد شکوفایی بخش کشاورزی و دامداری کشور باشیم

    آبان ۲۸, ۱۳۹۳ در ۱۰:۰۰ ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *