کتاب بررسی مسائل و مشکلات سکونتگاه های غیررسمی

سکونتگاه های غیررسمی

کتاب بررسی مسائل و مشکلات سکونتگاه های غیررسمی توسط جواد نیکنام و سید عارف موسوی تهیه شده که در 85 صفحه به صورت PDF از لینک داده شده می تونید دانلود کنید.

فهرست مطالب کتاب سکونتگاه های غیررسمی

پیشگفتار
تعاریف، مفاهیم و ویژگی ها
فرآیند شکل گیری، دگرگونی و مراحل رشد سکونتگاه های خودرو
نظرات و دیدگاه های در خصوص علل شکل گیری اسکان غیرسمی
سازمان ها و نهادهای بین المللی در زمینه اسکان غیررسمی
اسکان غیررسمی در ایران
اسکان غیررسمی در مجموعه شهری تهران

پیشگفتار

اهمیت شهرها در عصر جدید همواره رو به فزونی است. تا مدتها شهرها سازگار با شرایط محیط پیرامون خود شکل گرفته گسترش می یافتند اما در عصر جدید وقتی شهرنشینی شتابان و بدون برنامه ریزی شکل گرفت مسائل و مشکلات ناشی از این روند شهرنشینی گریبانگیر شهرها شد که می توان به پیدایش مشاغل کاذب، کمبود مسکن، حاشیه نشینی، افزایش جرم و جنایت و غیره در شهرها اشاره کرد.

مهمترین پدیده ناشی از گسترش بی رویه شهرها حاشیه نشینی یا اسکان غیررسمی است. در مورد چگونگی ایجاد مناطق حاشیه ای و پیدایش پدیده حاشیه نشینی دلایل زیادی گفته شده اما به طور کلی می توان گفت که تا حدود زیادی این پدیده ریشه در مهاجرت دارد. مهاجرت به شهرها می تواند به دو دلیل اتفاق بیفتد. مهاجرت به شهرها ممکن است نشانه ای از تحولات اقتصادی در کشورهایی باشد که تولیدات صنعتی آنها به سرعت رو به افزایش است و به سوی صنعتی شدن پیش می روند و یا اینکه مهاجرت ممکن است نشانه ای از وخامت اوضاع اقتصادی و عدم وجود تعادل های اجتماعی، اقتصادی در کشورها باشد. بنابراین برای ریشه یابی ایجاد حاشیه نشینی باید به سراغ عوامل به وجود آورنده مهاجرت رفت تا بتوان به درستی ریشه مسئله را شناخته به مقابله با آن پرداخت.

دانلود کتاب بررسی مسائل و مشکلات سکونتگاه های غیررسمی

مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.

درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *