عناصر هویت فرهنگی در شهر

در سلسله مباحث فرهنگی اجتماعی کمتر موردی می توان یافت که عنوان هویت در آن یافت نشود این مبحث به خصوص بعد از دوران مدرنیته بیشتر مورد توجه قرار گرفت و مدرنیته آن را به چالشی همه جانبه کشیده است. اما با همه این حساسیت ها و اثرات جانبی آن معنی ریشه ای این کلمه کمتر در عرصه علوم اجتماعی و مباحث شهرسازی به صورت دقیق مورد بررسی قرار گرفته است. لذا سعی می گردد با استفاده از مطالعه اسنادی معنی هویت از جهات گوناگون به خصوص در عرصه شهرسازی مورد بررسی قرار گیرد.
هویت حکایت از چیستی دارد و آنچه فرد را از افراد و جامعه را از جوامع جدا می کند. آنچه بیشتر مهم است اینکه هویت ریشه در تاریخ و تداوم آن دارد. مهمترین سوال آنکه کی هستیم و چه ساختاری بر ما حاکم است. پاسخ به این سوالات از عوامل تقویت روحیه همبستگی و وفاق عمومی می باشد می توان با استفاده از توانایی های بالقوه تاریخی در زمینه عناصر موجود شهرسازی به محیطی جذاب و سالم دست یافت.

کلمات کلیدی: هویت، فرهنگ، المان، نماد، معنی

نویسندگان: رامین موثقی – سحر آیرملو

دانلود مقاله


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *