آموزش TOPSIS | یک روش رتبه بندی و تصمیم گیری چند شاخصه

آموزش TOPSIS

آموزش TOPSIS | یک روش رتبه بندی و تصمیم گیری چند شاخصه

در اینجا می توانید چندین فایل مختلف پیرامون آموزش TOPSIS و کاربرد آنرا دانلود نمایید که یکی از این مطالب کاربرد روش های رتبه بندی و تصمیم گیری چند شاخصه Topsis در برنامه ریزی شهری می باشد.

واژه TOPSIS مخفف Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution به معنی روشهای ترجیح براساس مشابهت به راه حل ایده‌آل است. این مدل توسط هوانگ و یون در سال ۱۹۸۱ پیشنهاد شد. در این روش m گزینه بوسیله n شاخص ارزیابی می‌شود. منطق اصولی این مدل راه‌حل ایده‌آل (مثبت) و راه‌حل ایده‌آل منفی را تعریف می‌کند. راه حل ایده آل (مثبت) راه حلی است که معیار سود را افزایش و معیار هزینه را کاهش می‌دهد. گزینه بهینه، گزینه ای است که کمترین فاصله از راه حل ایده‌آل و در عین حال دورترین فاصله از راه حل ایده‌آل منفی دارد. به عبارتی در رتبه‌بندی گزینه‌ها به روش TOPSIS گزینه هایی که بیشترین تشابه را با راه‌حل ایده آل داشته باشند، رتبه بالاتری کسب می‌کنند. فضای هدف بین دو معیار به عنوان نمونه در شکل نشان داده شده است. در اینجا A+ و A- به ترتیب، راه حل ایده آل و راه حل ایده‌آل منفی است. گزینه A1 به نسبت گزینه A2 فاصله کمتری تا راه حل ایده آل و فاصله بیشتری را تا راه حل ایده آل منفی دارد.

فایل اول آموزش TOPSIS

کاربرد روش های رتبه بندی و تصمیم گیری چند شاخصه Topsis در برنامه ریزی شهری ارائه شده در ۲۴مین دوره آموزشی و کارگاه تخصصی جامعه مهندسان شهرساز ایران توسط علیرضا پور رستم و شکیبا علی محمدی ارائه شده که مراحل انجام topsis رو با نمونه آموزش دادند.

فایل های بعدی آموزش TOPSIS

شرکت داده پرداز پویا فایل اکسلی رو تهیه کرده که به وسیله اون می تونید مدلهای تصمیم گیری به روش های تاپسیس رو حل کنید و فقط با وارد کردن داده های ماتریس می تونید نتایج رو دریافت کنید.

دوتا پاورپوینت آموزش این مدل که یکیش تهیه شده توسط پایگاه تخصصی تحلیل آماری و داده پردازی و اون یکی هم برای مجتمع فنی تهران هستش.

و ….

عنوان مطلب: آموزش TOPSIS | یک روش رتبه بندی و تصمیم گیری چند شاخصه

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *